Po serii dobrych informacji w 2024 roku, Frankowicze Getin Noble Bank otrzymują mniej korzystne wiadomości, a to wszystko za sprawą ostatniej inicjatywy syndyka masy upadłości. Nie ulega wątpliwościom, iż sytuacja klientów tego upadłego banku różni się od pozostałych Frankowiczów. Czego więc mogą spodziewać się w 2025 roku?
Frankowicze Getin Noble Bank w 2024 roku. Jak zmieniła się ich sytuacja?
Początkowo warto zaznaczyć, iż tacy kredytobiorcy nie mają już raczej szans na uzyskanie świadczeń pieniężnych z tytułu unieważnienia umów kredytowych. Nie zmienia to jednak faktu, iż przez cały czas mają interes prawny w tym, żeby dążyć do ustalenia nieważności ich umów o kredyt. W tym zakresie Sąd Najwyższy w sprawie Frankowiczów Getina w uchwale z września 2024 roku dał im prawo i umożliwił kontynuowanie postępowań cywilnych, pomimo toczącej się upadłości banku. Dobrych informacji nie brakowało także ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Frankowiczów Getin Noble Banku, który rozstrzygał kwestię związaną z decyzją BFG o przymusowej restrukturyzacji. To postępowanie wróciło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i to on będzie rozstrzygał czy decyzja została podjęta zgodnie z prawem i czy ewentualnie Frankowicze Getin Noble Bank uzyskają prawo do odszkodowań ze skarbu państwa. Dosłownie pod koniec roku wrócił za to temat związany z ugodami dla Frankowiców Getina, ponieważ syndyk Marcin Kubiczek przekazał oficjalnie, iż jest gotowy na to, żeby dojść do porozumienia z niektórymi Frankowiczami. Chodzi głównie o takich, których wartość wpłat przekracza już 200% udzielonego kredytu. Abstrahując od tego, czy takie ugody dla Frankowiczów Getin Noble Banku są dobre, to jednak pewien krok został wykonany ze strony syndyka i można się było spodziewać, iż teraz kredytobiorcy mają lepsze pole do tego żeby rozwiązywać swoje sprawy frankowe.
Miały być ugody, są wezwania do zapłaty
Natomiast pewnym zaskoczeniem dla niektórych kredytobiorców mogła być ostatnia korespondencja ze strony syndyka. Zamiast spodziewanych propozycji ugód Frankowicze Getin Noble Bank otrzymali pozew o zwrot udzielonego kapitału. Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help wskazuje, iż składanie pozwów przez banki o zwrot kapitału nie jest jakimś większym zaskoczeniem, natomiast nowością są pewne kwestie dotyczące tego, w jaki sposób robi to syndyk Getin Noble Bank.
Przede wszystkim syndyk ignoruje oświadczenia kredytobiorców o potrącaniu. W takim zakresie zobowiązali się oni do tego, iż ze swojego roszczenia potrącają kapitał należny bankowi. Dodatkowo składając pozwy do sądu o zwrot kapitału syndyk składa jednocześnie wniosek o zwolnienie go z opłaty od pozwu. W tym zakresie warto wskazać, iż samo ogłoszenie upadłości banku nie powoduje takiego zwolnienia z kosztów i każdorazowo wymaga to odpowiedniego udowodnienia. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem można przejąć, iż sąd i tak wezwie syndyka o to, żeby dokonał stosownej opłaty. Kolejnym, istotnym elementem wytaczanych powództw jest również fakt, iż syndyk wnosi od razu o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia w sprawie głównej dotyczącej nieważności umowy. Jak wskazuje Marcin Kubiczek nie ma innej możliwości, ponieważ jego obowiązki kształtuje ustawa o prawie upadłościowym, dlatego musi robić wszystko, aby dbać o interes masy upadłości. Innego zdania są prawnicy Frankowiczów, którzy podkreślają, iż w ten sposób syndyk nie działa na korzyść masy, ale jej szkodzi i podkreślają, iż pieniądze, które marnuje mogłyby posłużyć na pokrycie wierzycieli.
Frankowicze Getin Noble Bank. Jak potoczą się ich losy w 2025 roku?
Podsumowując, jeszcze raz warto podkreślić i przypomnieć, iż w sytuacji odebrania takiej korespondencji zarówno od syndyka jak i sądu, Frankowicz powinien skontaktować się ze swoim pełnomocnikiem, ponieważ bierność w takim postępowaniu może go słono kosztować. Przykładowo brak odpowiedzi na pozew może skutkować tym, iż sąd wyda wyrok na posiedzeniu zaocznym.
Frankowicze Getin Noble Bank w 2024 roku zyskali nadzieję, iż ich sytuacja wreszcie może ulec zmianie. Wiele spraw, które przez lata pozostawały w impasie, ruszyło z miejsca. Wszystko wskazuje na to, iż również w 2025 roku mogą zapaść najważniejsze decyzje, które wpłyną na losy tysięcy kredytobiorców w Polsce. Nadzieje związane z dalszymi zmianami są duże, a oczekiwania dotyczą zarówno wyroków sądów, jak i potencjalnych działań legislacyjnych, które mogą przynieść rozwiązania dla osób zmagających się z problematycznymi kredytami frankowymi.