
Fumigacja magazynów zbożowych stanie się trudniejsza. Wszystko przez nowe przepisy, które uwzględnia projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin. To nie jedyne nowe zapisy przedłożone przez MRiRW, przyjęte przez Radę Ministrów. Poznaj kolejne…
Utrudniona fumigacja magazynów zbożowych jest efektem amatorszczyzny tragicznej w skutkach, za którą zapłacą profesjonaliści. Poza tym nowelizacja ustawy o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza wiele zakazów w nabywaniu środków ochrony roślin. Ale jest i jeden pozytywny jej punkt — uproszczenia dotyczące rejestracji ś.o.r.
Kolejne zmiany w ustawie o ochronie roślin przed agrofagami
Nowelizacja ustawy o ochronie roślin przed agrofagami ma na celu m.in. ograniczenie dramatycznych skutków wynikających z nielegalnego i amatorskiego stosowania fumigantów. Wszystko przez tragiczne przypadki, do których doszło w ubiegłym roku. Mianowicie w wyniku nierozważnej, nieumiejętnej i generalnie — nieodpowiedzialnej fumigacji śmiertelnemu zagazowaniu uległo kilka osób, w tym dzieci. Ich opiekun próbował pozbyć się gryzoni z domu, stosując nieprzeznaczone do tego celu środki gazowe. Amatorszczyzna, brak wyobraźni i lekceważenie zapisów etykiet oraz przepisów spowodowały tragedię. Teraz konsekwencje poniosą także ci, którzy od lat prowadzili fumigację magazynów zbożowych zgodnie z przepisami BHP i dobrą praktyką rolniczą. Prawidłowo wykonana fumigacja magazynów zbożowych była skutecznym zabezpieczeniem plonów przed szkodnikami magazynowymi. Poza tym bezpieczna dla prowadzącego.
Fumigacja magazynów zbożowych — więcej formalności, mniej dostępności
Wprowadzone zmiany oznaczają, iż środki do fumigacji, szczególnie niebezpieczne preparaty w postaci tabletek uwalniających gaz (np. fosforek glinu), nie będą już dostępne przez Internet. Każdy zakup będzie musiał być zarejestrowany i udokumentowany. Natomiast nabywca będzie musiał wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami.
Fumigacja magazynów zbożowych tylko dla uprawnionych
Fumigacja magazynów zbożowych to zabieg wymagający wiedzy, odpowiedzialności i ścisłego przestrzegania procedur. Dotychczas wielu rolników oraz zarządców spółdzielni czy skupów zbożowych samodzielnie prowadziło takie działania. Zresztą mieli ukończone odpowiednie szkolenia potwierdzone certyfikatami. Teraz jednak każdorazowy zakup środka będzie wymagał dodatkowej dokumentacji.
Rolnicy obawiają się, iż nowe przepisy:
- utrudnią dostępność środków w okresach szczytowych (żniwa, magazynowanie),
- zwiększą koszty zakupu i logistykę. Nabywane przez internet były tańsze, niż w sklepach stacjonarnych,
- w praktyce mogą opóźnić zabieg fumigacji, narażając plony na straty jakościowe.

Fumigacja magazynów zbożowych to zabieg zabezpieczający płody przed szkodnikami bezpośrednimi, ale także przed skażeniem odchodami i toksynami
fot. Canva
Bezpieczeństwo ważne, ale co z praktyką?
Choć celem nowelizacji jest poprawa bezpieczeństwa, zarówno ludzi, jak i środowiska, to wielu rolników zadaje sobie pytanie: dlaczego nie wprowadzono rozwiązań wspierających edukację i szkolenia, zamiast stawiać kolejne bariery?
Zamiast kampanii informacyjnych zastosowano system kar i zakazów, które uderzają także w profesjonalistów. Dla gospodarstw dbających o jakość składowanych plonów to realny problem organizacyjny i finansowy.
Inne nowelizacje a ustawa o ochronie roślin przed agrofagami
Dodatkowo w ustawie o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza się zakaz dostarczania środków ochrony roślin do automatów paczkowych, skrzynek pocztowych i miejsc, gdzie prowadzona jest sprzedaż żywności lub pasz. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko przypadkowego lub nielegalnego użycia substancji.
Poza tym wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa będzie odpowiedzialny za wyznaczanie fitosanitarnych punktów kontroli, innych niż punkty kontroli granicznej. Wcześniej zadanie to wykonywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozwiązanie ma uprość i przyspieszyć wyznaczanie takich punktów.
Według znowelizowanego prawa rejestracja środków ochrony roślin ma być uproszczona.
Nastąpić ma też elektronizacja Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Dzięki temu, wnioski do tych instytucji będą mogły być składane drogą elektroniczną.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: KPRM