Gdzie 20.02 polscy rolnicy protestują? Mapa

7 miesięcy temu

Ogólnopolski strajk rolników trwa. Dzisiaj, tj. 20.02. polscy rolnicy protestują w ponad 200 miejscach w kraju. adekwatnie nie tylko polscy i nie tylko rolnicy. Dowiedz się, kto powiększył grono niezadowolonych i jak wygląda mapa protestów.

20.02. polscy rolnicy protestują w ramach ogłoszonego 30-dniowego strajku, który trwa od 9 lutego. Sprawdzamy, czego domagają się rolnicy, kto im sekunduje, a kto się denerwuje. Będziecie zdziwieni…

20.02.polscy rolnicy protestują w ponad 213 miejscach — mapa

W całej Polsce od 9 lutego trwa strajk rolników. Organizatorzy, NSZZ RI „Solidarność” zapowiedzieli, iż dają rządowi 30 dnia na realizację ich postulatów. Podkreślić przy tym należy, iż w demonstracjach takich jak dzisiejsze biorą udział również rolnicy zrzeszeni w innych strukturach, a choćby są to oddolne lokalne inicjatywy indywidualnych farmerów. Dlatego wiele na to wskazuje (z opinii internetowych), iż poniższa mapa nie jest aktualna, czyli tych blokad może być dużo więcej.

20.02. polscy rolnicy protestują wg interaktywnej mapy w 213 miejscach

fot. zrzut ekranu

Dzisiaj, tj. 20.02. polscy rolnicy protestują w towarzystwie innych sektorów, a także zagranicznych gości. Otóż w wielu lokalizacjach do blokad dołączyli myśliwi. Dowiedz się więcej, jakie są postulaty myśliwych.

Poza tym na granicy z Ukrainą demonstracja jest już międzynarodowa. Na zaproszenie polskich rolników z Lubelszczyzny i Podkarpacia przybyli do Dorohuska i Medyki farmerzy z kilku państw UE.

Z każdą kolejną większą inicjatywą liczba blokad na drogach rośnie. Wszystko przez to, iż rolnicy są zdesperowani tym, iż nie znajdują zrozumienia wśród władz krajowych. Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” uważa, iż o ile Michał Kołodziejczak wcześniej był nad wyraz aktywny jako organizator protestów rolniczych, o tyle będąc po drugiej stronie barykady, jako wiceminister rolnictwa nie wspiera rolników.

W efekcie dzisiaj rolnicy zablokowali autostradę A2, wjazd na A1, A4 w okolicach Wrocławia i Dębicy. Oczywiście ograniczenia w ruchu występują na wielu drogach szybkiego ruchu, wojewódzkich, krajowych i lokalnych. Poza tym ciągniki utrudniają ruch w centrach wielu dużych aglomeracji: Krakowa, Lublina, Piotrkowa, Częstochowy, Bydgoszczy, Gdańska, Olsztyna.

20.02. nie będzie blokady jednego z dyskontów

Mimo zapowiedzi nie doszło do blokady centrum dystrybucyjnego Biedronki pod Olsztynem, zaopatrującego ponad 200 sklepów tej sieci. Wszystko na skutek tego, iż Sąd Okręgowy w Olsztynie podtrzymał zakaz blokady wydany przez wójta gminy Stawiguda, który obawiał się o „straty wielkich rozmiarów”. Ściśle mówiąc, miałyby one wynieść aż 125 mln zł.

Rolnicy, którzy zamierzali blokować centrum, nie zgadzają się z decyzją sądu, ale nie będą się od niej odwoływać ze względu na brak czasu. Ostatecznie dołączą do protestu w Olsztynie.

To oznacza, iż w Olsztynie może być 20 lutego nie 500, ale 600 ciągników — przekazał w rozmowie z BI Mateusz Kempka, przedstawiciel Agrounii reprezentujący rolników w sądzie.

Lista postulatów protestujących rolników

Jak informują sami rolnicy obecni na granicy z Ukrainą, nie spodziewali się takich oszustw. Przy okazji obywatelskich kontroli transportów humanitarnych na Ukrainę przekonali się o licznych „nieprawidłowościach”. Poza tym, iż jak to określili, jako pomoc humanitarna przekraczają polsko-ukraińską granicę liczne lawety z ekskluzywnymi limuzynami, to w ciężarówkach, w których mają jechać koce i odzież znajduje się kilka zadeklarowanych sztuk, a reszta to kontrabanda.

Dlatego też lista postulatów mających na celu wsparcie i stabilizację sektora rolniczego w Polsce nie maleje.

Rolnicy obecni na drogach protestują odnośnie do niekontrolowanego napływu ukraińskiego zboża i innych towarów, jak i całego Zielonego Ładu i wszystkich ekoschematów, które są z tym związane — mówił Onetowi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”

Przypomnijmy, czego domagają się rolnicy:

  1. Ustępstwa od norm GAEC 7 oraz GAEC 8 w Planach Strategicznych WPR, umożliwiającego m.in. swobodniejsze zarządzanie płodozmianem i ugorowaniem gruntów dla większych gospodarstw.
  2. Jasnych i stałych przepisów dotyczących wsparcia bezpośredniego na kolejne lata, w tym szczegółowych zasad ekoschematów.
  3. Szybkiego ustalenia stawek dopłat ekoschematowych oraz zapewnienia ich zbliżenia do prognozowanych przez MRiRW.
  4. Przyspieszenia obsługi wniosków o płatności bezpośrednie za 2023 r.
  5. Wyrównania dopłat do ha podstawowej produkcji w całej UE.
  6. Tymczasowego zawieszenia kar za niespełnienie warunków związanych z zasadami warunkowości.
  7. Zachowania kontroli nad największym Terminal Zbożowym w Polsce.
  8. Wdrożenia systemu walki z suszą rolniczą i sprawiedliwego systemu wyliczania strat suszowych.
  9. Kontynuacji polityki kontroli jakości i ilości importowanych produktów rolnych.
  10. Ustalenia regulacji dotyczących dzierżaw z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  11. Wprowadzenia stałego systemu dopłat dla rolników w przypadku drastycznych spadków cen płodów rolnych.
  12. Pomocy dla sektora hodowli zwierząt inwentarskich w przypadku zmian warunków dobrostanowych i rynkowych.
  13. Wsparcia lokalnych podmiotów skupujących płody rolne w zwiększaniu infrastruktury przechowalniczej.
  14. Rewaloryzacji kwot związanych z akcyzą za paliwo rolnicze i dopłat do materiału siewnego.
  15. Zwiększenia limitu pomocy de minimis i kredytów preferencyjnych dla rolnictwa.
  16. Dostosowania założeń „Zielonego Ładu” do potrzeb rolnictwa.
  17. Wsparcia sektora produkcji tytoniu i przeciwdziałania zakazom jego uprawy w UE.
  18. Ustanowienia kar za wprowadzanie niebezpiecznych żywności/pasz do obrotu oraz wsparcia dla krajowych producentów.
  19. Ustanowienia ceł na import produktów rolnych spoza UE.

Kogo denerwują blokady na drogach i w miastach?

O ile rzesze konsumentów popierają protest rolników, o tyle okazuje się, iż spore niezadowolenie z powodu blokad wyrażają… sami mieszkańcy wsi.

Opinia mieszkańca wsi

fot. zrzut ekranu/INFOR

Czytaj również: Kiedy oświadczenie w ekoschemacie wystarczy?

Źródło: INFOR, Business Insider, Onet

Idź do oryginalnego materiału