W zależności od tego jak duży i głęboki jest staw wymaga odpowiedniego zgłoszenia. Wykopanie stawu bez niezbędnych pozwoleń jest traktowane jako przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu. Jaka kara za wykopanie stawu bez zezwolenia?
Wykopanie stawu bez wymaganych pozwoleń jest przestępstwem przeciwko środowisku naturalnemu i grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do lat 2. Mówi o tym art. 100 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004.
Kto nakłada karę?
Karę nakładają pracownicy PGW WP na podstawie upoważnień prezesa PGW WP, który jest organem uprawnionym do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Myśląc zatem o dokonaniu zmian na działce, które są ingerencją w środowisko naturalne musimy zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji.
Kara za wykopanie stawu bez pozwolenia nie jest jedyną sankcją. Osoba, która dokonuje takich działań, może również zostać zobowiązana do przywrócenia stanu sprzed naruszenia, a także do pokrycia kosztów związanych z przywróceniem pierwotnego stanu środowiska. Ponadto tworzenie nowego zbiornika wodnego może być uznane także za samowolę budowlaną.
Zgłoszenie lub pozwolenie na staw
Wykonanie stawów o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu podlega zgłoszeniu wodnoprawnemu (art. 394 Prawo Wodne). Tego typu zbiorniki nie mogą być napełniane w ramach usług wodnych. Zasilane mogą być tylko i wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi. Zasięg oddziaływania takiego stawu nie może wykraczać poza granice terenu działki właściciela.
Na wykonanie stawów większych, w szczególności rybnych oraz przeznaczonych do oczyszczania ścieków albo rekreacji trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne.
Legalizacja wykopanego już stawu
Jeżeli urządzenie wodne zostało już wykonane i nie ma na nie pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia to właściciel takiego urządzenia (stawu) może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. O zgodę występujemy do adekwatnej miejscowo jednostki nadzoru wodnego w celu wpisania do systemu informacyjnego gospodarowania wodami.
Wpis urządzenia wodnego do systemu informacyjnego gospodarowania wodami obejmuje:
- nazwę, siedzibę, adres właściciela i sposób korzystania z wód;
- parametry urządzenia wodnego i jego stan techniczny;
- lokalizację urządzenia wodnego, w tym nazwę lub numer obrębu ewidencyjnego z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz współrzędne;
- dane dotyczące zgody wodnoprawnej określającej warunki korzystania z wód.
Wszelkie zmiany powyższych danych właściciel urządzenia wodnego (stawu) zgłasza do systemu informacyjnego gospodarowania wodami.
Zgłoszenie do nadzoru budowlanego
Wykopanie niewielkiego stawu ziemnego do 1000 m2 i 3 m głębokości (art. 29, 30 Prawo budowlane) bez użycia materiałów budowlanych najczęściej nie wymaga zgłoszenia w miejscowym nadzorze budowlanym. W ustawie prawo budowlane czytamy, iż nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa stawów i zbiorników wodnych w określonych wyżej parametrach położonych w całości na gruntach rolnych. Także basen i oczko wodne możemy wybudować do 50 m2 bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Stawy przeznaczone dla gospodarki leśnej nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia o ile nie przekraczają 500 m2 i głębokości do 2 m.
W niektórych przypadkach (np. położenie na terenach objętych dodatkową ochroną np. Natura 2000) może być konieczne takie zgłoszenie. Najczęściej według uproszczonej procedury. To , czy jest ono niezbędne trzeba zweryfikować w odniesieniu do położenia działki, czy wielkości zmian jakie chcemy dokonać.
Jeśli takie są wymagane, to zgłaszamy prace przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, o ile organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (jest to tzw. cicha zgoda).
Zgodnie z art. 30 ustawy Prawo budowlane organ administracji architektoniczno-budowlanej może nałożyć, w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o ile ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub spowodować:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.