Dzisiaj na tapecie Glenmorangie 12 yo Malaga Cask Finish z serii Barrel Select Release, czyli interesująca wersja whisky Glenmorangie leżakowana w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowana w beczkach po andaluzyjskim winie wzmacnianym Malaga Dulce.
Glenmorangie – co to za whisky?
Glenmorangie oznacza w języku gaelickim „dolinę spokoju”. Destylarnia zaczęła funkcjonować w 1849 roku na farmie Morangie, na której funkcjonował wcześniej browar. Znanym sąsiadem destylarni Glenmorangie jest destylarnia Dalmore. Z jednej destylarni do drugiej jest około 20 minut samochodem.
Glenmorangie 12 yo Malaga Cask Finish została zabutelkowana jako „small batch release” w 2020 roku. Whisky zabutelkowano w mocy 47,3%.
BTW więcej o destylarni Glenmorangie znajdziecie w moim artykule o tej gorzelni klikając tutaj.
Co to jest malaga?
Malaga to wino wzmacniane pochodzące ze znanego andaluzyjskiego miasta o tej samej nazwie. Malaga powstaje z winogron pedro ximénez i muscat de alexandria i powstaje w mocy 15-22%. Malaga Dulce, której beczki wykorzystano do finiszowania Glenmorangie, którą dzisiaj degustuję, to słodkie wino dosładzane dodatkowo koncentratem gronowym, w którym fermentacja zatrzymywana jest dodatkiem alkoholu mocnego. Co ciekawe, w XVIII i XIX w. malaga była winem eksportowanym na cały świat. Gusta konsumenckie na początku wieku zmieniły się tak bardzo, iż w tej chwili główny popyt na malagę tworzą turyści.
Co to za smak malaga?
Słowo malaga brzmi tak znajomo ponieważ to popularny i powszechnie dostępny rodzynkowo-waniliowy smak lodów! Wszyscy kojarzymy to słowo z lodami, ale tylko niewielu wie, iż pochodzi ono właśnie od deserowego wina wzmacnianego produkowanego w regionie miasta Malaga w Hiszpanii.
Co malaga ma do whisky?
Glenmorangie to destylarnia powszechnie kojarzona finiszowaniem whisky. Często mówi się, iż była ona pionierem tej techniki. Bardziej zaawansowani miłośnicy whisky wiedzą jednak, iż w tej technice destylarnię Glenmoragie historycznie ubiegła destylarnia Auchroisk.
Większość miłośników whisky szkockiej zna destylarnię Glenmorangie ponieważ popularna jest jej wersja „The Original”, czyli jest podstawowa, dziesięcioletnia etykieta. Destylarnia Glenmorangie słynie jednak z finiszowania i znamy ją także dobrze z edycji takich jak:
- Glenmorangie Lasanta finiszowana w beczkach po sherry
- Glenmoarnie Quinta Ruban finiszowana w beczkach po porto
- Glenmorangie Nectar d’Or finiszowana w beczkach po sauternes
Jak smakuje Glenmorangie 12 yo Malaga Cask Finish z serii Barrel Select Release?
Poniżej obejrzycie video z moją degustacją tej interesującej wersji whisky Glenmorangie.
Napiszcie w komentarzach co myślicie o tej whisky!