Górnianecki z Górna mają już 40 lat!

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Górnianecki z Górna mają już 40 lat!


Zespół Górnianecki z Górna w powiecie kieleckim obchodził 13 kwietnia niezwykły jubileusz 40-lecia. Na urodziny przybyli wyjątkowi goście. Górnianecki to od lat najlepsza artystyczna wizytówka gminy. Dla jubilatek zaśpiewał, między innymi, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Górne Nutki.

Przedstawicielki Zespołu gościły w Radiu Kielce i opowiedziały nam swoją historię.

Historia i osiągnięcia zespołu są imponujące, jednak na szczególną uwagę zasługuje to, iż swoją codzienną działalnością i pracą Panie dbają o rozwój i krzewienie rodzimej kultury ludowej w swojej miejscowości i gminie. O Górnianeckach słychać też w powiecie, a choćby w województwie świętokrzyskim – mówi Irmina Maliszewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie.

Panie z zespółu Górnianecki z Górna / Fot. Marzena Smoręda

Jak opowiadają gospodynie, uroczystość 40-lecia miała wspaniałą oprawę.

Przypomniano początki zespołu, które sięgają 1980 roku, kiedy to w Górnie zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich, a jego przewodniczącą została Marianna Jamrożek. W kole prowadzone były wówczas kursy gotowania, pieczenia i inne zajęcia pod patronatem Związku Kół i Organizacji Rolniczych. W czasie tych spotkań zrodziła się myśl i chęć śpiewania. Nie tylko we własnym gronie, ale również podczas lokalnych uroczystości.

W 1983 roku powstał więc zespół ludowy, który brał udział w lokalnych uroczystościach, głównie w dożynkach gminnych, ale i uświetniał inne uroczystości. Występy sceniczne, ambicje i talenty wokalne pokazały, iż droga do kariery jest na płaszczyźnie wokalno-artystycznej i dlatego w 2001 roku zespół ludowy przyjął nazwę Zespołu Śpiewaczego Górnianecki, a jego opiekunką została Krystyna Mochocka.

Zespół współpracował z wieloma instytucjami m.in. z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach i to pozwoliło członkiniom na rozwój i wykreowanie wizerunku scenicznego.

Już w 2001 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Buskich Spotkaniach z Folklorem zdobywając III miejsce. Górnianecki występowały na różnych uroczystościach z Kapelą Andrzeja Banaka i Kapelą Górnioki. Polskie Radio Kielce zarejestrowało kilka utworów, w formie wokalno-instrumentalnej z Kapelą Górnioki.

Z biegiem lat, Górnianecki stawały się coraz bardziej rozpoznawalne w świecie świętokrzyskiego folkloru. To między innymi zasługa wójta Gminy Górno Przemysława Łysaka, który zaprosił do współpracy wykwalifikowanego instruktora, muzyka, pedagoga i akordeonistę Grzegorza Michtę, który przygotowuje zespół do występów.

Panie z zespółu Górnianecki z Górna / Fot. Marzena Smoręda

Obecnie próby zespołu realizowane są co najmniej raz w tygodniu.

– Wciąż podnosimy nasz artystyczny poziom i zdobywamy nagrody. Oczywiście to wszystko wiąże się z systematyczną pracą, która jest dla nas sporym wyzwaniem. Jednak, ponieważ śpiewanie to nasza pasja, robimy to z euforią – mówią Górnianecki.

Repertuar zespołu wykonywany gwarą i białym głosem przemawia językiem świętokrzyskiej wsi. Przypomina dawne obyczaje i obrzędy. Wiele miejsca zajmują w nim pieśni na każdą okoliczność: przyśpiewki weselne, obrzędowe, kolędy, pastorałki, pieśni pasyjne, pokutne, maryjne czy patriotyczne.

Zespół Górnianecki jest laureatem kilkudziesięciu I, II, III miejsc w Buskich Spotkaniach z Folklorem i innych konkursach. W 2017 roku Zespół otrzymał Doroczną Nagrodę Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej. W tym samym roku Górnianecki zobyły pod rząd trzy I miejsca w przeglądzie kolęd i pastorałek oraz pieśni wielkopostnych. W 2019 roku Zespół otrzymał prestiżową nagrodę Radia Kielce „Jawor u źródeł kultury”. W 2020 roku Zespół otrzymał Nagrodę Główną – Haliny Szelestowej w Buskich Spotkaniach z Folklorem.

Do niedawna w Zespole występowały również dwie solistki Marianna Jamrożek i Krystyna Mochocka, które również osiągały wiele sukcesów występując w konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Zespół Śpiewaczy Górnianecki występuje też na różnych uroczystościach lokalnych, festiwalach na terenie naszego powiatu, województwa i ogólnopolskich, a na swoim koncie ma cztery płyty nagrane dla Radia Kielce, w tym trzy z utworami ludowymi i jedną z kolędami i pastorałkami.

Miłość do tradycji i jej pielęgnowania wyraża się także w corocznym wiciu wieńców dożynkowych, które kilkakrotnie zajmowały I miejsce, reprezentując gminę Górno na dożynkach powiatowych. W 2020 roku wieniec dożynkowy otrzymał I miejsce w powiecie kieleckim reprezentując powiat podczas Dożynkach Wojewódzkich w Katedrze Kieleckiej gdzie otrzymał III nagrodę w województwie.

Zespół Górnianecki z Górna obchodził 13 kwietnia niezwykły jubileusz 40-lecia /Fot. GOK Górno

Członkinie Zespołu należą też do Chóru Parafialnego, uświetniając uroczystości kościelne. Inspirują innych do tworzenia podobnych środowisk, również w ościennych gminach. Krzewienie kultury ludowej zainteresowało również najmłodsze grono odbiorców i pasjonatów tej sztuki.

Wspólnie z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Górnie, Zespół przyczynił się do powstania Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Górne Nutki”, w którym śpiewają też ich wnukowie.

Podczas uroczystości Panie z Zespołu Górnianecki dziękowały wielu osobom, między innymi: wójtowi Przemysławowi Łysakowi za wsparcie i opiekę, dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury za dobrą współpracę i możliwość cotygodniowych spotkań w tej placówce, dyrekcji WDK w Kielcach, który przez lata organizował różne szkolenia, owocujące później sukcesami, przedstawicielom Radia Kielce za dostrzeżenie sukcesów i nagrodę „Jawor u źródeł kultury” oraz emitowanie nagrań. Dziękowały też Starostwu Powiatowemu za dobrą współpracę, zaproszenia na liczne uroczystości, konkursy, Doroczną Nagrodę Starosty Powiatowego. Serdeczne podziękowania powędrowały też do muzyka Grzegorza Michty, bez którego nie byłoby takich sukcesów. Dziękowały również swoim mężom i rodzinom, którzy przez te wszystkie lata zawsze je wspierali.





Idź do oryginalnego materiału