Green Gas Poland 2026 – VIII Konferencja Biogazu i Biometanu

1 godzina temu

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI: www.upebi.pl) oraz Porozumienie dla Biogazu i Biometanu (P2B) skupiające osiem organizacji branżowych od 2018 roku organizuje doroczną konferencję Green Gas Poland.

Green Gas Poland 2026 – VIII Konferencja Biogazu i Biometanu

Green Gas Poland 2026 – VIII Konferencja Biogazu i Biometanu odbędzie się w dniach 28-29 września br. (poniedziałek – wtorek) w warszawskim Arche Hotelu Krakowska (Al. Krakowska 237, Warszawa) i podwarszawskim Ptak Warsaw Expo (Al. Katowicka 62, Nadarzyn): https://www.greengaspoland.pl/.

BioPower Poland – II Targi Biogazu, Biometanu, Biopaliw i Biomasy

Dopełnieniem i rozszerzeniem konferencji będą BioPower Poland – II Targi Biogazu, Biometanu, Biopaliw i Biomasy odbywające się w dniach 29 września – 1 października br. (wtorek – czwartek) w Ptak Warsaw Expo, których to Targów UPEBBI jest partnerem: https://biopowerexpo.com.

W Bloku Strategicznym dyskutować o przyszłości branży będą m. in. przedstawiciele głównych decydentów energetycznych: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Instytut Energetyki i Polskich Sieci Energetycznych. W bardzo interesującym Bloku Finansowym chcemy pokazać na podstawie study case’ów różne modele inwestycyjno-biznesowe dotyczące kredytowania bankowego, dotacji unijnych, funduszu inwestycyjnego i obrotu energią. W Bloku Biogazu Rolniczego skonfrontują się perspektywy biogazowników, hodowców, akademików, bankowców, urzędników i sektor pozarządowy, stąd udział m. in. Lubelskiej Izby Rolniczej, Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W Bloku Komunalnym wystąpią liderzy tej tematyki w osobach senatora Kazimierza Kleiny jako byłego burmistrza Łeby, prezesa Zbigniewa Gieleciaka z Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej i prezesa Artura Szymczyka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. W Bloku Edukacyjnym nastąpi podsumowanie pierwszej fazy działalności współprowadzonych przez UPEBBI bioenergetycznych Branżowych Centrów Umiejętności w Swarożynie na Pomorzu (koncentrującym się na części kraju na zachód od linii Wisły) i Jabłoniu na Lubelszczyźnie (koncentrującym się na części kraju na wschód od linii Wisły) szkolących operatorów i serwisantów biogazowni. W Bloku Spółdzielczym przeanalizowany będzie fenomen spółdzielni energetycznych, których powstają setki dochodzące do tysiąca, aczkolwiek tylko w pięciu z nich zrzeszona jest biogazownia, o czym dyskutować będą najlepsi w kraju uczestnicy (Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Energetycznych i Polskie Spółdzielnie) i analitycy (Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego i Inicjatywa Społeczna Energetyka) tej formy społeczności energetycznych.

Czy jesteśmy gotowi na boom biometanowy?

Podczas Green Gas Poland 2026 nastąpi długo oczekiwana prezentacja raportu „Czy jesteśmy gotowi na boom biometanowy?” przygotowanego przez ekspertów ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego wraz z liderami rynku, czyli Polską Grupą Biogazową, Neo Bio Energy i Grupą Veolia, której wiceprezes prof. Krzysztof Zamasz pisze wstęp do raportu. Skoro nasz kraj stoi u progu przyspieszenia inwestycji w biometan, to bez precyzyjnego rozpoznania wąskich gardeł — wykonawstwo, łańcuch dostaw, pozwolenia, czasy realizacji i koszty — grożą nam opóźnienia i wzrosty nakładów. Celem raportu jest dostarczenie merytorycznego i opartego na danych kompendium dla sektora i administracji: mapy krajowych kompetencji i dostawców, referencyjnych kosztów budowy, scenariuszy rozwoju do 2040 r. oraz praktycznych rekomendacji „co zrobić, by być gotowym”. Wartością raportu dla rynku będzie realistyczny obraz dostępnych mocy wykonawczych i dostaw, referencyjne widełki kosztowe oraz działania porządkujące strumień inwestycji w horyzoncie do 2040 r., aby ograniczyć piki popytu i ryzyko „importu szybkiego” po zawyżonych cenach.

Każdego roku przyznawana jest seria nagród (w tym roku będą to: Biogazownia Roku, Dostawca Roku, Regulator Roku, Innowator Roku, Pionier Roku, Portal Roku), ale Ambasador Biogazu to nagroda szczególna. Przyznawano ją dotąd wyłącznie polskim decydentom, jak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński (2021), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski (2023), wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka (2024) czy dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz (2025). Jednak w tym roku przyznana będzie Janowi Sechterowi jako czeskiemu wiceministrowi przemysłu i handlu odpowiedzialnemu za rozmowy Republiki Czeskiej z Komisją Europejską dotyczące ram wsparcia inwestycji w infrastrukturę i eksploatację biometanu w Czechach. Nagrodę uzasadniono wprowadzeniem wzorcowego w skali środkowoeuropejskiej systemu wsparcia dla biometanu i organizatorzy są bardzo dumni, iż czeski wiceminister (skądinąd były ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczypospolitej Polskiej) przyjmuje tę nagrodę. Już dotąd wskazywano, iż ponad sześćset biogazowni w dziesięciomilionowych Czechach to wzór dla Polski, a tym bardziej w tej chwili warto przyjrzeć się czeskiemu modelowi, zapraszając także przedstawicieli Česká bioplynová asociace i członka UPEBBI w postaci Agrofert Polska będącą spółką-córkę czeskiego lidera rynku rolno-spożywczego.

Owoców i warzyw będzie mniej. Eksperci ostrzegają przed słabymi zbiorami i wyższymi cenami

Organizatorom udało się przekonać dwie najważniejsze instytucje kontrolujące operatorów biogazowni do przeprowadzenia warsztatów dotyczących najbardziej praktycznych aspektów operowania instalacją. Każdy praktyk biogazu świetnie zna Główną Inspekcję Ochrony Środowiska i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wiadomo, iż relacje z tymi podmiotami nie zawsze są łatwe, gdyż każdy segment działa wedle swojej logiki: operator wedle biznesowej, zaś kontroler wedle regulacyjnej, a wszyscy zobowiązani są przestrzegać tych samych przepisów, choć działając z różnej pozycji urzędowej i rynkowej. Dlatego właśnie prowadzone przez kompetentnych i doświadczonych urzędników warsztaty, czyli nie tylko prelekcje, ale formuła dająca możliwość pytań i odpowiedzi oraz żywej interakcji, są świetną propozycją dla biogazowników. Organizatorzy wyrażają wdzięczność wobec GIOŚ i KOWR, iż podjęły się tego przedsięwzięcia, żeby podnosić poziom świadomości regulacyjnej oraz zapobiegać zawczasu zamiast karać post factum.

Na Green Gas Poland 2026 trzeba być!

Idź do oryginalnego materiału