
Choroba niebieskiego języka znów w Polsce! Główny Lekarz Weterynarii potwierdził obecność wirusa BTV-3 w gospodarstwie utrzymującym bydło na Pomorzu. W sumie jest to czwarte ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce wykryte w 2025 roku.
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie nowego ogniska choroby BT w Polsce. Czwarte z kolei ognisko choroby niebieskiego języka wykryto w gospodarstwie zlokalizowanym w woj. pomorskim. Bydło, u którego wykryto chorobę BT nie posiadało żadnych objawów. To pokazuje tylko i wyłącznie jak bardzo niebezpieczna jest ta choroba.
Czwarte ognisko choroby niebieskiego języka potwierdzone na Pomorzu
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, ognisko BTV-3 wykryto w gospodarstwie utrzymującym bydło w województwie pomorskim, a dokładnie w powiecie słupskim. To już czwarte ognisko tej groźnej choroby, które stwierdzono na terytorium Polski w 2025 roku.
Próbki pobrane w ramach badań urzędowych przesłano, a także zbadano w krajowym laboratorium referencyjnym – PIWet – PIB w Puławach, które potwierdziło obecność serotypu 3 wirusa BT (BTV-3) u dwóch zwierząt.

Choroba niebieskiego języka powróciła do Polski. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził czwarte ognisko choroby niebieskiego języka w woj. pomorskim.
fot. Canva
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka?
Warto zaznaczyć, iż zakażone zwierzęta nie wykazywały objawów choroby. Przebieg choroby był bezobjawowy. Niemniej jednak w przypadku tej choroby mogą pojawić się symptomy takie jak np.:
- gorączka,
- ślinotok,
- zaczerwienienie, a także obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
- owrzodzenie opuszki zębowej, czasem też końca języka,
- kulawizna spowodowana przez zapalenie koronki i tworzywa racic,
- łuszczenie naskórka strzyków i tworzenie strupów (w przypadku krów mlecznych),
- ronienia, a także rodzenie zdeformowanych cieląt (zazwyczaj z deformacjami głowy).
Czytaj również: Dobrostan tuczników 2025 — koniec niesprawiedliwych kar dla rolników?
Źródło: www.wetgiw.gov.pl