Grupa Kingfisher ogłasza ambitne cele dekarbonizacji

3 miesięcy temu

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. O tych ważnych inicjatywach poinformował Thierry Garnier, CEO Grupy Kingfisher i prezes EDRA/GHIN. Nowe cele oznaczają równocześnie zacieśnienie współpracy z dostawcami, aby wspólnym wysiłkiem skuteczniej realizować strategię dekarbonizacyjną.

Zakres 3 obejmuje wszystkie pośrednie emisje związane z łańcuchem dostaw firmy. kooperacja z dostawcami, którzy znacząco wpływają na całkowity ślad węglowy produktów, jest tutaj kluczowa. Dzięki wspólnym działaniom oraz wyznaczaniu ambitnych celów dekarbonizacyjnych możliwe jest efektywniejsze ograniczanie emisji. Thierry Garnier zaprezentował nowe, wspólne cele, które będą realizowane we współpracy z dostawcami Grupy Kingfisher:

  • dla 100 największych dostawców Grupy Kingfisher – przygotowanie planu działania, zgodnego z inicjatywą Science Based Targets (SBTi) i strategii dekarbonizacji do 2028 r.
  • dla kolejnych 450 dostawców – stworzenie planu działania, zgodnego z metodologią SBTi i planu dekarbonizacji do 2030 r.
  • dla pozostałych dostawców – opracowanie planu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Współpraca z dostawcami

Kingfisher będzie współpracować z dostawcami, wspierając ich postępy w realizacji założonych celów, poprzez szkolenia i dzielenie się specjalistyczną wiedzą. Co więcej, spółka zapewni partnerom dostęp do platformy danych emisyjnych w chmurze – Manufacture 2030, używanej przez firmy na całym świecie do zarządzania emisjami i opracowywania niezbędnych planów działania.

Podczas Global DIY-Summit w Rzymie, Thierry Garnier podzielił się również planami organizacji EDRA/GHIN (European DIY Retail Association / Global Home Improvement Network) dla branży home improvement. najważniejsze z nich obejmują publikację przewodnika do kalkulacji śladu węglowego, który będzie wspierał spójne podejście do raportowania i liczenia emisji CO2 w zakresie 3, a także postępy grupy roboczej dla dostawców, założonej w zeszłym roku w celu promowania współpracy i innowacji na rzecz redukcji emisji CO2. Grupa ta składa się z 11 członków, globalnych marek takich jak Bosch, 3M i Positec.

– Podobnie jak w przypadku większości sprzedawców detalicznych, zakres 3 stanowi zdecydowaną większość naszych emisji. Aby skutecznie je obniżyć, potrzebujemy współpracy całego łańcucha dostaw. Dlatego też jesteśmy wdzięczni naszym partnerom, którzy postanowili wspólnie z nami podjąć walkę ze zmianami klimatycznymi. Jestem przekonany, iż działając razem jako branża możemy wytyczyć drogę ku niskoemisyjnej przyszłości, korzystnej zarówno dla naszych biznesów, jak i dla naszej planety – mówi Thierry Garnier, CEO Kingfisher.

Redukcja emisji

Emisje CO2 w zakresie 3, w Grupie Kingfisher i samej Castoramie, stanowią największy udział wszystkich emisji. Te pochodzące z procesów produkcyjnych związanych z powstawaniem produktów (upstream) oraz ich użytkowaniem przez klienta (downstream) generują 90 proc. całkowitych emisji CO2 Grupy Kingfisher oraz 95,8 proc. Castoramy. Warto podkreślić, iż Kingfisher przekroczył już swój cel dotyczący redukcji emisji w zakresie 3 o 40 proc. na milion funtów obrotu do 2025 roku w porównaniu z poziomem bazowym z lat 2017/2018, osiągając redukcję o 41,6 proc. w roku 2023/2024.

Redukcja emisji dwutlenku węgla stanowi również jeden z najważniejszych priorytetów strategii zrównoważonego rozwoju Castorama Polska. Od kilku lat spółka podejmuje szereg inicjatyw dekarbonizacyjnych w zakresie 1 i 2, dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2040 roku. Sieć produkuje i kupuje zieloną energię w 100 proc. pochodzącą ze źródeł odnawialnych, poprawia efektywność energetyczną sklepów i magazynów, a także wdraża zrównoważone rozwiązania w swoich budynkach oraz transporcie kołowym.

– Za nami intensywny czas prac nad obniżaniem emisji dwutlenku węgla we własnej działalności operacyjnej. Już 62 nasze sklepy i centrala firmy są dodatkowo zasilane własną energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. By poprawić efektywność energetyczną, stosujemy również systemy BMS i RHINO, automatyzujące procesy zarządzania mediami, gwarantujące oszczędność energii i dokładne raportowanie jej zużycia. Dzięki tym i wielu innym działaniom, w 2023 roku Castorama zredukowała swoje emisje w zakresie 1 i 2 aż o 67 proc. względem roku bazowego 2016/17 – mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska.

Kolejnym krokiem Castoramy w ochronie środowiska przed postępującymi zmianami klimatu jest znaczące ograniczenie emisji związanych z produkcją asortymentu dostępnego w jej sklepach. Jest to istotny obszar do zagospodarowania, ponieważ ślad węglowy generowany przez dostawców Castoramy stanowi 21 proc. wszystkich emisji CO2 w zakresie 3. Nowe cele dekarbonizacyjne obejmą 375 dostawców sieci, wśród których są nie tylko duże, ale i średnie oraz małe przedsiębiorstwa. Wraz z Grupą Kingfisher, Castorama będzie również wdrażać nową strategię net zero w zakresie 3. Dla grona 40 dostawców, którzy stanowią największe emisje w zakresie 3 i kategorii 1 już rozpoczęliśmy pierwsze spotkania w kontekście działań związanych z dekarbonizacją.

Idź do oryginalnego materiału