Jak podała agencja Interfax w komunikacie prasowym po spotkaniu, któremu przewodniczył wicepremier Dmitrij Patruszew, szczegółowe propozycje dotyczące utworzenia Giełdy Zbożowej BRICS+ zostaną przygotowane przez międzyresortową grupę roboczą działającą pod auspicjami rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.
Na spotkaniu omówiono różne opcje dotyczące utworzenia i funkcjonowania giełdy oraz mechanizmy współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi uczestnikami – zarówno platformami handlowymi, jak i producentami i eksporterami zboża.
„Kraje członkowskie odpowiadają za prawie połowę światowej produkcji i konsumpcji zboża. W związku z tym platforma handlowa umożliwi krajom BRICS utworzenie niezależnych wskaźników cen w ramach stowarzyszenia, co przyczyni się do bardziej obiektywnej oceny kosztów produktów rolnych na rynku światowym” – powiedział Patruszew.
Przypomnijmy, iż to Rosja wyszła z inicjatywą utworzenia Giełdy Zbożowej BRICS+. Deklaracja Kazańska, przyjęta na szczycie BRICS+ w październiku 2024 r., powitała tę inicjatywę. Według Związku Eksporterów i Producentów Zboża, wolumen handlu produktami rolnymi i pokrewnymi na tej giełdzie może potencjalnie przekroczyć 1 bilion dolarów.
Potrzebę stworzenia giełdy uzasadnia fakt, iż współczesna infrastruktura światowego rynku zbożowego ukształtowała się po II wojnie światowej, kiedy to dominowały dostawy pszenicy i kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźniki rynkowe, z których korzystają m.in. kraje BRICS, ustalane są na podstawie cen zbóż na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME). Dolar amerykański jest używany głównie jako waluta rozliczeniowa. Jednocześnie kraje BRICS, będąc kluczowymi uczestnikami światowego rynku żywności, nie mogą w pełni uczestniczyć w kształtowaniu cen podstawowych produktów rolnych, które mają istotne znaczenie dla ich bezpieczeństwa żywnościowego i gospodarki, których ceny światowe są ustalane w krajach trzecich i często podlegają manipulacjom. Odpowiedzią na tę sytuację mogłoby być utworzenie jednolitej infrastruktury handlowo-rozliczeniowej BRICS, w ramach której będzie prowadzony handel giełdowy zbożem pomiędzy firmami z państw członkowskich stowarzyszenia, zauważyli wcześniej eksperci.
Kraje BRICS+ produkują 44% światowego zboża i odpowiadają za jedną trzecią światowego eksportu pszenicy i ryżu, a także za jedną czwartą światowego eksportu kukurydzy. Udział gruntów rolnych w krajach BRICS+ przekracza 30% całkowitej powierzchni świata i zamieszkuje je 45% ludności świata.
Źródło: INERFAX