Grupa Apsys, za pośrednictwem spółki celowej HAGAP, podpisała finalną umowę kupna Hali Targowej w Gdańsku od Kupców Dominikańskich. Przekazanie nieruchomości nastąpiło 2 stycznia, a inwestor rozpoczyna proces rewitalizacji, który potrwa półtora roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 141 milionów złotych.
– To wyjątkowa inwestycja, prowadzona z najwyższym poszanowaniem dla historii i charakteru tego miejsca. Tworzymy nowy rozdział w historii Hali Targowej, która połączy tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, która będzie centrum kulinarnym i kulturalnym, a zarazem zachowa handlowy charakter tego miejsca – mówi Benoît Charles, prezes Apsys Polska.
– Dziękujemy Apsys za partnerską współpracę w procesie sprzedaży. Halę przekazujemy inwestorowi doświadczonemu w realizacji inwestycji rewitalizacyjnych, który, czego jestem pewna, nie tylko zachowa piękno tego miejsca, ale nada temu obiektowi nowy charakter, Dziękujemy też klientom, którzy przychodzili do Hali i zapewniamy, iż warto będzie ją przez cały czas odwiedzać po remoncie – podkreśla Krystyna Ciągadlak-Telepska, prezes Kupców Dominikańskich.
Nowa funkcjonalność i odnowiona historia
Hala Targowa w nowej odsłonie stanie się centrum gastronomicznym z bogatą ofertą kulturalną. Na najwyższym poziomie znajdą się cztery eleganckie restauracje z obsługą kelnerską, a na parterze powstanie food-hall z kuchnią międzynarodową. Tradycyjna funkcja handlowa zostanie zachowana na poziomie -1, gdzie będzie można kupić świeże produkty spożywcze. Po remoncie, na teren zewnętrznego Rynku Zielonego powrócą stoiska z warzywami, owocami i kwiatami.
Poza codziennymi zakupami i wyjątkowymi doświadczeniami kulinarnymi, oferta zrewitalizowanej Hali zostanie wzbogacona o programy kulturalne stworzone z myślą o zróżnicowanych potrzebach społecznych.
Wnętrze Hali przejdzie gruntowną rewitalizację, podkreślającą oryginalną konstrukcję budynku i eksponującą elementy historyczne, w tym pozostałości po XII wiecznym kościele romańskim. Projekt wnętrza przygotowała firma Boris Kudlička with Partners, znana z projektów wnętrz obiektów kulturalnych, takich jak opery i teatry, oraz przestrzeni publicznych w Polsce i za granicą. Boris Kudlička, założyciel pracowni, ma na swoim koncie realizacje dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a także współpracę przy międzynarodowych produkcjach scenograficznych.
Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest firma FineTech Construction specjalizująca się w pracy z obiektami zabytkowymi. Wcześniej spółka ta realizowała m.in. prace rewitalizacyjne warszawskich kompleksów Bohema i Strefa Praga.
Proces rewitalizacji, który potrwa półtora roku, będzie realizowany zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
Na terenie nieruchomości znajdą się stanowiska badań archeologicznych, prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Zrównoważona przyszłość
Rewitalizacja Hali Targowej będzie realizowana z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań, przy jednoczesnym poszanowaniu jej historycznego charakteru. Budynek zostanie wyposażony w systemy energooszczędnej wentylacji, oświetlenia oraz 4 windy zarządzane przez zaawansowany system BMS (Building Management System). System grzewczo-chłodniczy oparty zostanie na ekologicznych pompach ciepła. Wykorzystane zostaną niskoemisyjne materiały wykończeniowe, certyfikowane drewno oraz meble wykonane przez lokalną firmę Migaloo z materiałów pochodzących z recyklingu pozostałych po remoncie Hali. W punktach gastronomicznych zastosowane zostaną naczynia wielokrotnego użytku.
Historia Hali Targowej
Hala Targowa w Gdańsku powstała w 1896 roku jako nowoczesne targowisko miejskie, zbudowane w stylu neogotyckim. Jej budowa miała na celu scentralizowanie rozporoszonego dotychczas handlu ulicznego oraz zapewnienie kupcom i mieszkańcom odpowiednich warunków higienicznych. Jako jeden z niewielu obiektów na terenie Starego Miasta w Gdańsku, hala przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń.
Od 1999 roku Hala Targowa wraz z rynkiem zielonym stała się własnością spółki Kupcy Dominikańscy. W latach 2001-2005 obiekt przeszedł gruntowny remont, podczas którego odkryto m.in. pozostałości XII- wiecznego kościoła romańskiego.
W 2016 roku spółka Kupcy Dominikańscy wystawiła Halę na sprzedaż. Po długim procesie poszukiwania odpowiedniego inwestora, w 2022 roku podpisano umowę z grupą Apsys, specjalizującą się w rewitalizacji obiektów historycznych. Finalizacja transakcji nastąpiła w grudniu 2024 roku, otwierając nowy rozdział w dziejach tego wyjątkowego miejsca. Łączny koszt inwestycji wyniesie 141 mln PLN.