HARDEN CONSTRUCTION BUDUJE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE – OBIEKT MAGAZYNOWY Z BREEAM OUTSTANDING

builderpolska.pl 2 miesięcy temu

Harden Construction wybudował pod Poznaniem ekologiczny magazyn dla giganta branży odzieżowej. Jest to jeden z niewielu obiektów w Polsce z certyfikatem BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – „Outstanding”.

Pod koniec 2023 r. generalny wykonawca powierzchni przemysłowych Harden Construction zakończył budowę hali B w kompleksie Panattoni Park Poznań A2. Hala B ma powierzchnię blisko 80 tys. mkw. i jest jedną z dwóch hal, które powstały w ramach kompleksu na działce o powierzchni ponad 320 tys. mkw. W hali utworzona została również przestrzeń biurowa o łącznej powierzchni 6,9 tys. mkw. (w tym główny biurowiec o powierzchni 6,4 tys. mkw.).

Hala dla giganta z maksymalną oceną
Prace nad projektem ruszyły w marcu 2023 r., a budowa hali B została ukończona w III kwartale 2023 r. Obiekt jest zlokalizowany w Robakowie koło Poznania, zaledwie 2 km od wjazdu na drogę ekspresową S11 i tylko 6 km od skrzyżowania drogi S11 z autostradą A2, łączącą Warszawę z Berlinem. Jest to hala o funkcji przemysłowo-magazynowo-usługowej. Pracę w obiekcie docelowo ma znaleźć 2700 osób.

Hala B Panattoni Park Poznań A2 była obiektem built-to-suit, co oznacza, iż był to obiekt budowany ściśle z określonymi wymogami klienta. Tym klientem był gigant odzieżowy H&M Group, który bardzo mocno stawiał na ekologiczne rozwiązania. Ważne było również uzyskanie certyfikatu BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – „Outstanding”.

Certyfikat BREEAM to system oceny budynków, który pozwala określić, w jakim stopniu jest to obiekt przyjazny środowisku i odpowiadający na wyzwania zrównoważonego budownictwa. Certyfikat jest przyznawany na jednym z pięciu poziomów, z których najwyższym jest wspomniany „Outstanding”. Poziom ten obiekt w Robakowie osiągnął, zdobywając 87,5 proc. możliwych punktów.

Wyznaczanie nowych standardów jakości
To wszystko było możliwe poprzez przeprowadzenie analiz LCA (ang. life cycle assessment) i LCC (ang. life cycle cost), które pozwoliły na redukcję śladu węglowego budynku. Ten gigantyczny obiekt, o powierzchni blisko 80 tys. mkw., powstał praktycznie bez użycia materiałów PCV. Pozostałe materiały budowlane miały z kolei niski poziom emisji i deklaracje środowiskowe EPD. Co więcej, ponad 85 proc. odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi. Takie działania pozwoliły na istotną redukcję zanieczyszczeń generowanych przez budynek w całym cyklu jego życia.

Zakaz stosowania materiałów PCV oraz innych materiałów pochodnych mających choćby śladowe ilości materiałów zakazanych wymagał od nas zastosowania alternatyw. Co więcej, poprawiona została izolacyjność ścian i dachu, co wpłynęło na konstrukcję budynku i ilość użytej termoizolacji. To wszystko wymusiło na nas precyzyjne planowanie budowy zarówno pod kątem dostaw, jak i dostawców. Przykładowo, dzięki zoptymalizowanej logistyce byliśmy w stanie wykonać 5 tys. mkw. izolacji dachu dziennie – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction. Uzyskanie najwyższej oceny wymagało od projektantów zastosowania wielu ekologicznych rozwiązań. W hali zaprojektowano pasma świetlne, które doświetlają budynek. Tym samym ograniczane jest zużycie energii elektrycznej zużywanej do oświetlania obiektu.

Halę B wyposażono w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp, która istotnie obniża koszty operacyjne obiektu, redukuje emisję CO2 oraz zmniejsza zależność hali od zewnętrznych źródeł energii. Niezbędne było do tego wzmocnienie konstrukcji dachu przy zachowaniu jego docelowej i jednorodnej izolacyjności termicznej.

Efektywność energetyczną obiektu zwiększają również systemy HVAC o wysokiej wydajności, a także zainstalowane oświetlenie LED z systemem sterowania. Dużą wagę przywiązano do odzysku ciepła, ale również do maksymalnej redukcji jego ubytku.

Dodatkowo w budynku działa system odzyskiwania wody deszczowej oraz stacja uzdatniania wody. Została również zainstalowana biologiczna oczyszczalnia ścieków i system odzysku wody szarej. Wszystkie te rozwiązania mają na celu ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko i są rzadko spotykane w tego typu obiektach w Polsce.

Zużycie energii pierwotnej obniżono o 27 proc. w stosunku do wymagań krajowych, a zużycie wody – o 70 proc. w porównaniu z modelem bazowym.

Obiekt w Robakowie jest dokładnie taki jak jego certyfikat BREEAM Outstanding. Wyróżnia się on niesamowitą jakością i standardem wykonania. Tego typu inwestycje wyznaczają nowe standardy w budownictwie i przenoszą branżę na zupełnie inny poziom. Zadbano o najmniejsze szczegóły. Dbaliśmy o jak największą redukcję emisji CO2 zarówno w trakcie budowy, jak i po jej zakończeniu. Olbrzymie znaczenie miało zastosowanie gospodarki cyrkularnej i wygenerowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Wszystko po to, by budynek był jak najbardziej przyjazny środowisku, co też udało się osiągnąć. Obiekt w Robakowie może być wzorem dla branży, jak stawiać zrównoważone budynki – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Wszystkie wymienione rozwiązania, choć na początku były droższe od tych nieco mniej ekologicznych, w cyklu życia budynku przyniosą wymierne korzyści finansowe, co sprawia, iż należy je traktować jako inwestycje.

Udogodnienia dla pracowników
Obiekt w Robakowie dba nie tylko o środowisko naturalne, ale również o pracowników. Podczas budowy kompleksu przykładano dużą wagę do zapewnienia im jak najlepszych warunków poprzez stworzenie jakościowej przestrzeni do pracy, rekreacji i odpoczynku. W związku z tym powstała siłownia, taras zewnętrzny, boisko do siatkówki, tor do gry w boule czy też stołówka.

Wokół obiektu nasadzono również ponad 500 drzew i 1000 krzewów, a także stworzono łąki kwietne o powierzchni blisko 1 tys. mkw., które wzbogacają i budują mały ekosystem przyjazny dla fauny i flory. Oprócz tego w pobliżu obiektu znajdują się wiaty rowerowe z 80 miejscami postojowymi, 324 miejsca postojowe dla rowerów na otwartej przestrzeni, szatnie z prysznicami oraz aż 22 miejsca parkingowe z ładowarkami do samochodów elektrycznych i 743 miejsca dla aut z napędem konwencjonalnym.

W Polsce zaledwie kilka obiektów otrzymało certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding”. Niebawem to grono powiększy się o kolejny budynek. W trakcie realizacji jest Panattoni Park Szczecin Dunikowo, o powierzchni ponad 53 tys. mkw., którego generalnym wykonawcą i tym razem jest Harden Construction. Planowane ukończenie inwestycji to II kwartał 2025 r. n

HARDEN CONSTRUCTION to jeden z najszybciej rozwijających się generalnych wykonawców obiektów produkcyjnych, magazynowych oraz na potrzeby logistyki i e-commerce w Polsce. Uzyskał pozwolenie na użytkowanie ponad 800 000 mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej od 2021 r. dla m.in. HM Group, Media Expert, Poczty Polskiej, Carrefour Polska, Fabryki Mebli Wersal, Raben Group, InPost, Panattoni, ZING i DTW Logistics. Wszystkie realizacje Harden Construction spełniają wymagania certyfikacji BREEAM, w tym na najwyższym poziomie „Outstanding”. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, firma otrzymała certyfikat EcoVadis Platinum. w tej chwili znajduje się wśród 50 największych generalnych wykonawców w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału