Hikvision: inteligentne magazyny dla handlu i logistyki

1 rok temu

Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i branży retail w Polsce niesie za sobą gigantyczne zapotrzebowanie na usługi logistyczne, a także konieczność zwiększania powierzchni magazynowej. Głównym czynnikiem, który determinuje te zmiany, jest przede wszystkim szybsza dostawa towarów do klientów końcowych. Sieci handlowe – aby usprawnić cały proces łańcucha dostaw – powinny korzystać z nowoczesnych magazynów, wyposażonych w szereg rozwiązań technologicznych wspomagających efektywne prowadzenie biznesu.

W 1992 r. Bill Clinton prowadził swoją zwycięską kampanię wyborczą pod hasłem „Gospodarka, głupcze”. Dziś dużo bardziej aktualne – i to w skali globalnej – wydaje się zawołanie „Logistyka, głupcze”.

Dla operatorów logistycznych i firm handlowych kluczem do sukcesu w ultrakonkurencyjnej przestrzeni rynkowej są dwa główne wskaźniki: cena realizacji pojedynczego zlecenia oraz jego terminowość. Recepta na osiągnięcie tak sformułowanych celów jest tylko jedna – automatyzacja i digitalizacja procesów, dzięki czemu firmy mogą minimalizować koszty operacyjne i uzyskiwać krótsze czasy realizacji usług.

Łatwo powiedzieć – dużo trudniej jednak zrealizować. Jednym z głównych problemów firm handlowych i logistycznych jest to, iż osobom zarządzającym często brakuje informacji generowanych w czasie rzeczywistym, których potrzebują, aby móc podejmować trafne i szybkie decyzje, co jest absolutnie najważniejsze w tym biznesie. Mając bowiem choćby dobrze zaplanowane i zautomatyzowane procesy, nie są oni w stanie sprawdzać na bieżąco, w których obszarach występują problemy z wydajnością, które zamówienia są opóźnione i dlaczego oraz którzy partnerzy nie dotrzymują umów SLA.

Aby móc poradzić sobie z tymi i innymi wyzwaniami, z którymi walczy sektor logistyczny – coraz więcej firm zwraca się w stronę bardzo zaawansowanych technologii wspierających procesy w sposób kompleksowy.

Najnowsza generacja inteligentnych rozwiązań logistycznych znajdujących się w portfolio Hikvision może znacząco pomóc w realizacji tych założeń. Zaawansowane narzędzia do zarządzania pojazdami i dokami przeładunkowymi, śledzenie zamówień w trybie end-to-end, kontrola zdrowia i bezpieczeństwa pracowników – to najważniejsze elementy holistycznych systemów oferowanych przez nas.

Zaawansowane technologie

Jedną z kluczowych technologii wykorzystywanych do zarządzania procesami logistycznymi jest inteligentna analiza wideo oparta na wykorzystywanych od lat systemach CCTV, które w tej chwili wyewoluowały do systemów bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym – systemów w pełni zoptymalizowanych pod względem zarządzania kluczowymi obszarami na poszczególnych etapach łańcucha dostaw.

Prócz inteligentnej analizy wideo rozwiązania logistyczne od Hikvision wykorzystują również zaawansowane technologie z zakresu kontroli dostępu, termowizji, augmented reality, systemów parkingowych, digital signage, inteligentnych czytników kodów, GPS – wszystko z możliwością monitorowania i zarządzania w ramach jednej platformy programistycznej.

Przejdźmy zatem do konkretów – tak jak wspominałem wcześniej, rozwiązania Hikvision cechuje przede wszystkim kompleksowość i obejmują one swoim zastosowaniem wszystkie etapy i obszary procesów logistycznych – począwszy od monitoringu i zarządzania operacyjnego w parkach logistycznych, poprzez transport kołowy, aż po etap tzw. ostatniej mili.

Centrum dystrybucyjne

W niniejszym artykule skupimy się na sercu procesu logistycznego – centrum dystrybucyjnym.

Kluczowe obszary kontroli procesów w parkach logistycznych to zarządzanie towarami, procesami i technologiami obiektowymi, personelem oraz flotą pojazdów.

W zakresie zarządzania personelem Hikvision oferuje pełen pakiet rozwiązań bazujących na kontroli dostępu z wykorzystaniem zaawansowanych terminali dostępowych i możliwością weryfikacji podstawowych parametrów z zakresu PPE (np. noszenie kasków ochronnych) oraz detekcją metali w krytycznych obszarach wejść/wyjść. Dodatkowo istnieje tutaj również możliwość zastosowania kamer termowizyjnych automatycznie wykrywających osoby z podwyższoną temperaturą.

Mając świadomość wagi sprawnej rotacji pracowników pomiędzy poszczególnymi zmianami, Hikvision oferuje systemy bezdotykowe, które pozwalają w szybki sposób wprowadzić i wyprowadzić setki pracowników na teren zakładu o tej samej godzinie – bez niepotrzebnych przestojów i kolejek.

Kluczowy jest monitoring

Pełnemu monitorowaniu z możliwością reakcji na wszelkie incydenty w czasie rzeczywistym podlega również cały obszar parku logistycznego.

Wykorzystanie odpowiednich kamer pozwala nadzorować w sposób optymalny choćby magazyny wysokiego składowania, a dobrej jakości wizualizacje i mapy obiektów pomagają z łatwością ustalić, co dzieje się w poszczególnych obszarach. Kamery pomagają również w identyfikacji sytuacji niebezpiecznych, wykrywają
podwyższoną temperaturę czy zadymienie – wysyłają powiadomienia i alerty w czasie rzeczywistym.

Odpowiedni dobór sprzętu pozwala na bezproblemowe objęcie monitorowaniem choćby największych i najbardziej rozległych obiektów, przy wykorzystaniu stosunkowo niewielkiej liczby urządzeń, co z kolei znacząco wpływa na optymalizację kosztów inwestycji.

Cały ruch kołowy na terenie parku logistycznego również jest zarządzany i monitorowany przez systemy Hikvision – zarejestrowane samochody osobowe i dostawcze poruszają się swobodnie po terenie obiektu, wykorzystują automatycznie otwierane i zamykane szlabany, a autoryzacja wjazdu pojazdów niezarejestrowanych w systemie odbywa się w sposób zdalny w czasie rzeczywistym. Oczywiście na terenie całego obiektu monitoruje się prędkość pojazdów i naruszanie niedozwolonych stref wjazdowych (np. parkowanie w nieprzeznaczonych do tego miejscach). Wszelkie wykryte nieprawidłowości w tych zakresach
są natychmiast raportowane.

Co być może najważniejsze w sferze zarządzania pojazdami na terenie parku logistycznego to pełny i inteligentny monitoring doków załadunkowych. Wszelkie zniszczenia, kradzieże i inne zdefiniowane
niestandardowe operacje wykonywane w trakcie załadunku są natychmiastowo raportowane. Monitorowaniu podlega również sam status doków, co daje możliwość zarządzania ich przepustowością i dostępnością w czasie rzeczywistym oraz antycypowania ich obłożenia w poszczególnych okresach. Pozwala to znacząco zwiększać efektywność operacyjną i minimalizować koszty.

Oczywiście w aplikacji HikCentral Professional wszystkie opisane powyżej procesy są wizualizowane na bieżąco na konfigurowalnym dashboardzie, a na podstawie danych statystycznych generowanych przez system można budować zaawansowane modele zarządcze oraz stopniowo zwiększać efektywność operacyjną i minimalizować koszty, skupiając się na konkretnych obszarach operacyjnych.

Podsumowanie

Globalne łańcuchy dostaw, dynamicznie rozwijający się internetowy rynek detaliczny oraz rosnący popyt na towary przemysłowe napędzają rozwój branży logistycznej. Szereg materiałów i towarów jest w ciągłym ruchu – docierają do parków logistycznych przed ostatnimi kilometrami podróży do sklepów lub klientów końcowych.

Ponieważ towary przemieszczają się w trybie 24/7/365, parki logistyczne muszą pracować niezwykle wydajnie, aby wyprzedzić popyt i zapewnić dostawy na czas. Dodatkowym kluczowym czynnikiem jest bezpieczeństwo – zarówno ludzi, jak i towarów.

W osiąganiu tych celów istotne okazują się inteligentne systemy, które pomagają operatorom monitorować pojazdy i osoby wchodzące do obiektów oraz śledzić towary przemieszczające się po terenie parków logistycznych i centrów dystrybucyjnych. Systemy te zapewniają szereg mierzalnych korzyści, które pomagają operatorom działać wydajniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dostarczaniem takich właśnie systemów zajmujemy się dzisiaj w Hikvision.

Autorem komentaraz jest Armen Moska, Business Development Manager/Retail Technology Solutions w Hikviion.

Idź do oryginalnego materiału