Hodowla drobiu — warunki, rejestracja w IRZ i profity z QAFP

3 miesięcy temu

Hodowla drobiu stanowi potężną gałąź rolniczą w naszym kraju. Zatem jakie warunki należy spełnić by móc otrzymywać profity z takiej działalności?

Hodowla drobiu to jedna z niewielu działalności rolniczych w naszym kraju przynosząca dochód. Ponad 20% unijnej produkcji drobiu pochodzi z Polski. Ponadto nasze zakłady drobiarskie nie odbiegają standardami od Europy, bowiem należą do najnowocześniejszych. Dlatego przyjrzyjmy się warunkom, jakie należy spełnić, by zarejestrować hodowlę drobiu w ARiMR.

Hodowla drobiu — warunki

By móc prowadzić hodowlę drobiu ponad swoje prywatne potrzeby, konieczna jest rejestracja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w systemie IRZ. Jednak wcześniej należy uzyskać Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny (WNI). Nadaje go Powiatowy Lekarz Weterynarii. jeżeli uzna on, iż hodowla nie spełnia warunków do przyznania numeru, to nie zostanie on nadany. Zatem w takim wypadku hodowla nie uzyska rejestracji w systemie IRZ.
Hodowla drobiu wymaga spełnienia licznych warunków. Poniżej je podajemy:

  • odpowiedni dobór pomieszczeń i sprzętów do obsługi zwierząt;
  • wybór sposobu chowu i dostosowanie do niego warunków;
  • odpowiedni system utrzymania zwierząt;
  • dostęp do światła;
  • odpowiednia temperatura i wilgotność;
  • adekwatny poziom gazów szkodliwych;
  • dostosowany poziom hałasu;
  • dostęp do poideł i paszy;
  • opieka weterynaryjna.

Dopłaty w ramach systemu QAFP

System QAFP oferuje hodowcom drobiu dopłaty w zamian za dbałość o dobre praktyki hodowlane. Dodatkowo jest on warunkiem otrzymania dopłat w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” dla wszystkich hodowcy, bez ograniczeń ilościowych. Zatem oferuje się wsparcie finansowe za każdą kurę w wysokości 0,37 zł, a dla indyków wynosi ono 4,12 zł/szt.

Spełnienie warunków systemu QAFP zapewnia wysoką jakość oferowanego mięsa, a wysoka jakość produktu jest niezwykle istotna dla konsumenta.
Zatem hodowla drobiu to także dobry interes. Jednakże, by zakwalifikować się do dopłat, należy spełnić szereg wymogów. Najważniejsze z nich to:

  • odpowiednie rasy i pochodzenie drobiu,
  • dostosowane żywienie do gatunku, wieku, masy ciała i stanu fizycznego drobiu,
  • wysokie standardy higieniczne.

Fermy drobiu wywołują protesty

Hodowla drobiu jest bardzo rozpowszechniona w naszym kraju. w tej chwili sektor ten stale się rozrasta, choć działa tu już prawie 1300 ferm przemysłowych. I to wcale nie jest koniec. Jednakże taka produkcja wiąże się z emisją do środowiska szkodliwych substancji. Dostają się one do gleby, wody i powietrza. Dlatego lokalni mieszkańcy szeroko protestują przeciwko fermom przemysłowym. Jednakże ich głos rzadko okazuje się skuteczny. I choć 22 marca odbył się w tej sprawie protest przed Kancelarią Premiera, to przez cały czas nie ma reakcji ani działań zmierzających do ograniczenia problemu. Protestujący zarzucili w tej chwili rządzącym niewywiązywanie się z obietnic przedwyborczych:

Tworzący dziś rząd politycy tuż przed wyborami jeździli po Polsce i obiecywali rozwiązać problem zagłębi fermowych. Teraz mają władzę, ale nie wywiązują się z obietnic — powiedział Bartosz Zając z Koalicji Stop Fermom Przemysłowym.

Źródła: gov.pl, LIR, Wprost

Idź do oryginalnego materiału