Ile dzisiaj kosztuje pszenica (połowa lipca 2024)?

2 miesięcy temu

Dowiedz się, ile dzisiaj kosztuje pszenica na krajowym rynku? A jakie są ceny pszenicy na świecie?

To ile dzisiaj kosztuje pszenica, wpływa na zakupy tego zboża na świecie. Na spadki czekają tradycyjni importerzy tego zboża. Na przykład Jordania anulowała ostatni przetarg na 120 tys. ton pszenicy, ponieważ stawki, jakie zaproponowali dostawcy, były zbyt wysokie. Kolejny przetarg na zakup podobnej ilości pszenicy odbędzie się 16 lipca. Czy tym razem uda się go przeprowadzić?

Jakie są ceny pszenicy na giełdach światowych?

Na Euronext po wtorkowym wzroście o 4,75 EUR na tonie do wartości 226 EUR/t środa przyniosła spadek ceny. Na zakończenie środowej sesji wyniosła ona 220,75 EUR/t i spadła poniżej kursu z poniedziałku o 0,50 EUR/t.

Spadek ceny pszenicy do poziomu poniżej 200 USD/t odnotowano na giełdzie w Chicago. W tym dniu potaniała ona do 199,70 USD/t i była tańsza niż we wtorek o 3,95 USD/t.
Te wahania cen wynikają z dużej niepewności rynków, co do nadchodzących zbiorów wynikających z publikacji raportów przez kolejne kraje.

Swoje opracowania przedstawiły z Agreste dla Francji, MPOB dla Malezji, CONAB dla Brazylii i USDA dla reszty świata. Agreste zaktualizował swoje szacunki produkcji dla Francji, z długo oczekiwaną pierwszą liczbą dla pszenicy. jeżeli chodzi o areał, ministerstwo dostosowało się do ankiety przeprowadzonej wśród rolników przez Argus Media w grudniu ubiegłego roku, ogłaszając 4,24 mln ha. jeżeli chodzi o plony, biuro wydaje się być optymistyczne, podając liczbę 6,99 t/ha, co zwiększyłoby francuską produkcję do 29,65 mln ton. Chociaż liczba ta jest o 14,2% niższa od średniej z ostatnich lat, rzeczywistość może być jeszcze gorsza.

Tymczasem na rynku amerykańskim inwestorzy wywierali znaczną presję na ceny, z rekordową krótką pozycją netto w tym sezonie dla wszystkich zbóż łącznie. W przypadku pszenicy można to wytłumaczyć szybkim postępem prac żniwnych i dobrymi raportami dotyczącymi plonów. w tej chwili rynek czeka na dzisiejszą publikację CONAB, aby ocenić brazylijską produkcję.

Ile dzisiaj kosztuje rosyjska pszenica?

Tymczasem cena rosyjskiej pszenicy w portach spadła do poziomu 162,12 EUR netto/t. Był to najbardziej znaczący, bo o 16% spadek, od roku 2023. Temu spadkowi cen pomogło umocnienie się rubla. Jednak główną przyczyną spadku ceny rosyjskiej pszenicy była publikacja danych dotyczących prognoz nowych zbiorów przez SovEcon. W ich świetle mają być one wyższe o 1,7 mln ton dla południa i o 3,4 mln ton dla całej Rosji. Tym samym na południu tego kraju spodziewane zbiory mogą wynieść 33,2 mln ton, podczas gdy w całej Rosji 84,1 mln ton.

Słabsze prognozy zbiorów na Ukrainie

Tymczasem na Ukrainie można spodziewać się mniejszych zbiorów. Według informacji przedstawionych przez Tarasa Wysockiego, pełniącego obowiązki ministra polityki rolnej i żywności mogą być one niższe o 5–7%. Powiedział on, iż zebrano już 4 mln ton zbóż z nowych zbiorów. Główną przyczyną spadku produkcji jest utrzymująca się od dłuższego czasu susza na południu Ukrainy. Z drugiej strony w zachodnich i centralnych regionach tego kraju można się spodziewać lepszych zbiorów niż w ubiegłym roku.

Ile dzisiaj kosztuje pszenica w polskich skupach?

W bieżącym tygodniu krajowe ceny pszenicy notowały kilkuzłotowe wahania.

Dzisiejsza średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi średnio 835,77 zł/t (od 750 do 940 zł/t). Tymczasem w środę kosztowała ona średnio 836,54 zł/t, zaś w poniedziałek 844,89 zł/t. W tym czasie jej minimalne i maksymalne wartości ceny się nie zmieniły.

W mniejszym stopniu spadają ceny pszenicy paszowej. Dziś średnia na podstawie cenników skupów i przetwórni wynosi 727,41 zł/t. Minimalna cena to 580 zł/t zaś maksymalna 820 zł/t. Dzień wcześniej kosztowała ona 727,78 zł/t przy takim samym zakresie cen maksymalnych. Tymczasem w poniedziałek cena pszenicy paszowej wynosiła 729,09 zł/t jednakże minimalna cena w skupach wynosiła 635 zł/t zaś maksymalna 810 zł/t.

Źródła: skupy, MATIF, CBoT

Idź do oryginalnego materiału