Producenci młodych ziemniaków coraz liczniej odwiedzają rynek hurtowy. Z większą podażą wiążą się obniżki cen bulw. Dostępność pozostałych polskich ziemniaków jest już niewielka, natomiast na placu handlowym w dalszym ciągu dobrze radzą sobie towary sprowadzane z Belgii i Holandii. Ile kosztują ziemniaki w dniu 19.05.2025?
Młode ziemniaki – ile kosztują?
Sezon na młode ziemniaki rozkwita. Zgodnie z przewidywaniami z zeszłego tygodnia zwiększyła się dostępność i obniżyły się ceny tych bulw. Mimo iż młodych ziemniaków jest zdecydowanie więcej, to nie są one w ciągłej podaży, a stawki nie są stabilne. przez cały czas wiele zależy od ilości sprzedających na placu handlowym w danej chwili, ponieważ młode bulwy przywożone są bezpośrednio przez rolników indywidualnych, którzy dopasowują się elastycznie do konkurencji znajdującej się rynku.
Odmiana Arrow, czyli ziemniak o kremowej barwie miąższu, kosztuje od 6,00 zł/kg w sprzedaży hurtowej do 8,00 zł/kg w sprzedaży detalicznej. Cena w tym przypadku zależy nie tylko od kalibru i ilości, jaką zainteresowany jest kupujący, ale także od procesu jego przygotowania do sprzedaży, czyli mycia warzywa. Odmiana Irga znajduje się na wyższym pułapie cenowym i osiąga wartość od 7,00 do 9,00 zł/kg. Dla przypomnienia w ubiegłym tygodniu (13.05.2025) stawki za odmiany Orlik, Arrow i Irga oscylowały na poziomie od 8,00 do 10,00 zł/kg.
Oczywiście duża część młodych ziemniaków na rynku pochodzi z importu. Towar sprowadzany jest z Egiptu, Grecji czy Cypru, a ich ceny wahają się w przedziale od 2,40 do około 4,00 zł/kg.
Ziemniaki z przechowalni – jakie ceny osiągają sprzedający?
Naturalnie, powoli zmniejsza się także podaż krajowego ziemniaka z przechowalni. W schyłkowej fazie dostępności na rynku spotkać można jeszcze odmiany Catania i Noya. W sprzedaży detalicznej ich ceny kształtują się na poziomie około 30,00 zł za worek, czyli 2,00 zł/kg. Natomiast klienci hurtowi mogą spodziewać się nieco niższych cen wynoszących około 25,00 zł za worek. W przeliczeniu cena kilograma wynosi więc 1,66 zł/kg.
Dla krajowych bulw z przechowali bardzo dużą konkurencją są ziemniaki pochodzące z Belgii i Holandii. Stawki są zbliżone do wartości krajowych bulw i wahają się w zależności od koloru miąższu ziemniaka. Białe zabarwienie zapewnia wyższy pułap cenowy, a za żółte sprzedający otrzymają niższą stawkę. Na tym etapie sezonu wskazane produkty często wybierane są chętniej ze względu na parametry jakościowe.