Ile kosztuje prywatne przedszkole?

3 dni temu

Chcesz wysłać dziecko do przedszkola, ale w pobliskiej placówce publicznej nie ma miejsca? Wielu rodziców rozważa wysłanie dziecka do alternatywy, jaką jest prywatne przedszkole. Niestety, jednym z największych problemem, poza znalezieniem wolnego miejsca, może być koszt. Dziś sprawdzamy, ile kosztuje zapisanie dziecka do prywatnego przedszkola.

Spis treści
  • Przedszkole prywatne koszt
  • Nie zawsze rodzice mają wybór
  • Prywatne przedszkole prowadzi rekrutację przez cały rok
  • Koszt prywatnego przedszkola
  • Dodatkowe koszty po zapisaniu dziecka do przedszkola prywatnego
  • Ile kosztuje publiczne przedszkole?
  • Prywatne przedszkole z dofinansowaniem
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Przedszkole prywatne koszt

Już na wstępie naszego poradnika możemy powiedzieć, iż nie ma odgórnie ustalonej ceny za przedszkole prywatne. W związku z tym w różnych miejscach i w poszczególnych placówkach zapłacimy inną cenę. Ta może się znacznie różnić. Najtańsze przedszkola prywatne kosztują od 400 złotych za miesiąc w górę. W największych i najdroższych miastach Polski, na przykład w stolicy, koszt jest wielokrotnie wyższy. Niektóre przedszkola wymagają opłaty w wysokości choćby 2500 złotych na miesiąc. W tak wysokiej cenie najczęściej są jednak przedszkola dwujęzyczne lub z zajęciami prowadzonymi w języku obcym. Najdroższe przedszkola mogą kosztować choćby ponad 4000 złotych miesięcznie. Można je natomiast uznać za elitarne i są raczej odstępstwem od reguły.

Przedszkola prywatne mają cenę uzależnioną od kilku czynników:

  • miesięczna opłata stała
  • opłata wynikająca z liczby godzin spędzonych przez dziecko w przedszkolu
  • koszt wyżywienia
  • opłaca za cykliczne i jednorazowe zajęcia dodatkowe, wycieczki, itp.

Jak widać, na ostateczną cenę wpływa kilka czynników. Niekiedy droższe przedszkole może po prostu uwzględniać w miesięcznej opłacie więcej składników.

Nie zawsze rodzice mają wybór

Niekiedy rodzice stają przed koniecznością zapisania dziecka do przedszkola prywatnego. Powód jest dość oczywisty i powszechnie znany. W publicznych przedszkolach nie zawsze jest wystarczająca liczba wolnych miejsc. Niekiedy ich lokalizacja nie jest dogodna lub rodzice mają inne powody. Przedszkole prywatne może oferować spory wybór zajęć dodatkowych, co nie jest oczywiste w przypadku placówek publicznych.

Coraz częściej wybór prywatnego, a nie publicznego przedszkola nie jest więc jedynie wyborem, a niemal koniecznością. w tej chwili wielu rodziców zapisuje dziecko do przedszkola już w wieku 2,5 lat. Młodsze dzieci uczęszczają natomiast do żłobka. Dziecko może chodzić do przedszkola aż do ukończenia wieku szkolnego, czyli pójścia do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Ostatni rok przed rozpoczęciem nauki w szkole to tak zwana “zerówka”. Niekiedy dziecko wciąż przebywa wtedy w przedszkolu, choć niekiedy “zerówki” są prowadzone przy szkole podstawowej.

Prywatne przedszkole prowadzi rekrutację przez cały rok

To spora zaleta, która daje przewagę placówkom prywatnym. W przedszkolach publicznych najczęściej możemy zapisać dziecko w wyznaczonych terminach – przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego (przed wrześniem). Niekiedy możliwa jest również dołączenie do grupy w danym roczniku w przerwie między półroczami (zimą). Zapisanie dziecka do publicznego przedszkola w innym terminie może więc nie być możliwe lub jest pewnym odstępstwem od reguły. Oczywiście, wymagane jest też, aby w danej grupie (odpowiedniej pod względem wieku dla Twojego dziecka) było wolne miejsce. Dziś trudno o to miejsc w przedszkolach jest raczej za mało, niż za dużo.

W przedszkolu prywatnym rekrutacja trwa cały czas. W każdym dniu roku możemy złożyć odpowiednie podanie, dostarczyć niezbędne dokumenty i zapisać dziecko do przedszkola. Rozpoczęcie opieki nad dzieckiem jest więc znacznie szybsze i przebiega sprawniej. Także tu niezbędne jest, aby przedszkole miało wolne miejsca. W prywatnych placówkach jest jednak o nie znacznie łatwiej.

Niektórzy rodzice decydują się zapisać dziecko do prywatnego przedszkola tylko na pewien czas. Gdy rekrutacja do publicznej placówki będzie możliwa, możesz postarać się o przeniesienia dziecka.

Jak oszczędzać w tym roku?

Przeczytaj

Koszt prywatnego przedszkola

Przejdźmy zatem do tego, ile kosztuje prywatne przedszkole. Poniższe informacje traktuj orientacyjnie, gdyż choćby w ramach jednego miasta mogą się pojawić spore rozbieżności w cenach.

Szacunkowy miesięczny koszt prywatnego przedszkola:

  • Ceny prywatnego przedszkola w Warszawie: od 1200 do 4000 złotych
  • Koszt przedszkola prywatnego w Krakowie: od 700 do 2000 złotych
  • ile kosztuje prywatne przedszkole we Wrocławiu – od 650 złotych do 1600 złotych
  • koszt przedszkola prywatnego w Gdańsku: od 700 do 1350 złotych

Oczywiście, ceny są dość orientacyjne i mogą się zmieniać z upływem czasu. Niestety, w ostatnich latach tendencja jest jednoznaczna – ceny po prostu rosną.

Jak inflacja wpłynęła na wysokość rat kredytów?

Przeczytaj

Niestety, niekiedy miesięczny koszt za opiekę nad dzieckiem w prywatnej placówce to nie wszystko. Musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, choć niektórych z nich można uniknąć.

Dodatkowe koszty po zapisaniu dziecka do przedszkola prywatnego

Miesięczny koszt przedszkola prywatnego może zależeć od tego, ile godzin dziennie dziecko w nim spędza. Dopłaty może wymagać opieka nad dzieckiem w “ponadnormatywnych” godzinach – na przykład po 15 lub po 16. Wszystko zależy jednak od regulaminu danego przedszkola.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Przeczytaj

W każdym przedszkolu dziecko otrzyma pełne wyżywienie. Składa się z kilku posiłków, co dla rodziców jest sporym odciążeniem. Za wyżywienie w przedszkolu także jednak zapłacimy. Stawki są różne. choćby wyżywienie w publicznym przedszkolu może wymagać dopłaty, najczęściej w wysokości kilku-kilkunastu złotych dziennie. O ile jednak w publicznych placówkach maksymalną opłatę określa organ nadzorczy, przedszkola prywatne mogą same ustalać stawki. Najczęściej wyżywienie kosztuje od 300 do 500 złotych miesięcznie. Może być natomiast uwzględnione w opłacie miesięcznej.

Prywatne przedszkola konkurują nie tylko ze sobą, ale także z placówkami publicznymi. W związku z tym rodzice mogą liczyć na całkiem rozbudowaną ofertę zajęć dodatkowych. Dzieci możemy też zapisać na różne wycieczki i wyjazdy. Wiąże się to najczęściej z dodatkową opłatą. Nie jest to jednak wydatek obligatoryjny. jeżeli nie zapiszemy dziecka na dodatkowe zajęcia, nie zapłacimy dodatkowej sumy.

Ile kosztuje publiczne przedszkole?

Zastanawiając się nad miesięcznym kosztem przedszkola prywatnego, nie sposób nie zadać sobie tego pytania. A ile zapłacimy za przedszkole publiczne? Okazuje się, iż również ono nie jest całkowicie bezpłatne. Nauczanie i opieka nad dzieckiem jest w placówce publicznej darmowa przez zaledwie 5 godzin dziennie. Na szczęście, kolejne godziny nie są jednak przesadnie drogie. Opłata jest raczej symboliczna – jej maksymalna wysokość to 1,14 zł za każdą godzinę. Załóżmy więc, iż dziecko codziennie przebywa w przedszkolu średnio przez 8 godzin. Trzy dodatkowe godziny dziennie będą nas kosztować około 3,5 złotego, a więc miesięcznie – między 70 a 80 złotych.

Kolejną opłatą w przedszkolu publicznym jest koszt wyżywienia. Najczęściej górny limit to kilkanaście złotych dziennie. Niektóre placówki tak dobrze zarządzają natomiast swoimi finansami, iż są w stanie zaoferować darmowe posiłki (nie jest to jednak zbyt często spotykane…). Załóżmy więc, iż koszt wyżywienia dziecka to 18 złotych dziennie, mamy więc do 400 złotych miesięcznie (w zależności od ilości dni w danym miesiącu). Na szczęście, jeżeli dziecko nie jest obecne, a odpowiednio wcześniej zgłosisz jego nieobecność, uda się uniknąć tego kosztu.

W przedszkolach publicznych zwykle rodzice płacą również (nie obowiązkową) opłatę na Radę Rodziców, czy pomniejsze składki (na przykład za ubezpieczenie grupowe dla dzieci, prezent na Dzień Nauczyciela, czy Dzień Dziecka). Dodatkowy koszt pojawi się, jeżeli dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach dodatkowych – ponadprogramowych lekcjach języka, nauce muzyki, tańca, czy zajęciach sportowych. Nie są to koszty, które ponosi każdy rodzic.

Możemy więc podsumować, iż przedszkole z czasem opieki i nauki przez 8 godzin dziennie i z wyżywieniem to koszt mieszczący się w 500 złotych miesięcznie.

Prywatne przedszkole z dofinansowaniem

Koszty utrzymania dziecka nie są niskie, co wie każdy rodzic. Od pewnego czasu wsparciem finansowym jest wypłata świadczenia 800 plus. Dostępność przedszkoli publicznych niekiedy nie jest wystarczająca. Po prostu: brakuje miejsc lub rodzice musieliby zawieźć dziecko do dość oddalonych placówek. Ratunkiem pozostaje przedszkole prywatne, choć jest też możliwość otrzymania dofinansowania.

Dotacja z gminy wynosi 75% kwoty, która przysługiwałaby placówce publicznej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, jest to natomiast taka sama kwota. Z pewnością zdecydowanie obniża to koszt prywatnego przedszkola w wielu miejscach.

W niektórych przypadkach prywatne firmy są operatorami przedszkoli, które działają na prawach placówki publicznej. Wtedy koszt uczestnictwa dziecka jest taki sam, jak w publicznym przedszkolu.

Co to jest ulga na dziecko?

Przeczytaj

Podsumowanie artykułu

Wielu rodziców stoi przed dylematem – posłać dziecko do prywatnego, czy publicznego przedszkola? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i pewne minusy. Dla niektórych pewnym obciążeniem może być koszt prywatnego przedszkola. Różni się w zależności od miejsca (lokalizacji), wieku dziecka, czy zakresu usług – np. wyżywienia, dodatkowych zajęć, czasu opieki nad dzieckiem. W przedszkolu publicznym koszt miesiąca opieki i nauki dla dziecka wynosi od kilkuset złotych do choćby 2000 złotych. W dużych miastach może być jeszcze wyższa suma. Warto jednak wiedzieć, iż i placówki publiczne nie są zupełnie bezpłatne. Zapłacimy tam m.in. za wyżywienie. Koszt miesięczny może więc przekroczyć 500, a choćby 600 złotych. Nierzadko okazuje się wtedy, iż prywatne przedszkole wcale nie jest znacznie droższe, a może zaoferować dodatkowe usługi, jak zajęcia i wycieczki.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje prywatne przedszkole?

Cena zależy od lokalizacji i konkretnej placówki. W mniejszych miastach znajdziemy przedszkola prywatne za choćby 500-600 złotych miesięcznie. Najdroższe są przedszkola międzynarodowe w największych miastach. Cena może przekraczać cztery tysiące złotych miesięcznie.

Co to jest prywatne przedszkole?

To placówka oświatowa prowadzona nie na publicznych, a prywatnych zasadach. Finansowanie nie pochodzi bezpośrednio z państwa, choć niekiedy przedszkola otrzymują pewną dotację na każde dziecko. Dla rodziców oznacza to wyższy koszt. Plusem jest natomiast całoroczna rekrutacja, czy lepsza dostępność wolnych miejsc.

Czy prywatne przedszkole coś kosztuje?

Tak, prywatne przedszkola, choć często korzystają z państwowej dotacji, są płatne. Koszt to najczęściej od kilkuset złotych do niecałych dwóch tysięcy. Najdroższe przedszkola prywatne mogą natomiast kosztować ponad 4.000 złotych.

Źródło:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/ile-kosztuje-przedszkole/
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-przedszkole-Sprawdzamy-ceny-prywatnych-placowek-8746538.html
  3. https://www.ourkids.net/pl/czesne-prywatne-przedszkola-warszawa.php
  4. https://auxilia-oswiata.pl/glowne-zrodla-dofinansowania-do-przedszkola-niepublicznego/
Idź do oryginalnego materiału