Kredyt na samochód elektryczny – kto może go dostać?

1 dzień temu

W dobie rosnącej popularności samochodów elektrycznych i zmieniających się regulacji, rośnie również zapotrzebowanie na tego rodzaju pojazdy. Już teraz spora część kierowców rozważa zakup własnego “elektryka”. Jest to jednak spory wydatek, który może być poza zasięgiem możliwości finansowych. Z pomocą przychodzą kredyty, oferowane przez instytucje bankowe. Jak działa kredyt na samochód elektryczny i kto może go otrzymać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnych akapitach artykułu.

Spis treści
  • Jaki kredyt na samochód elektryczny?
  • Zabezpieczenie kredytu na samochód elektryczny
  • Kredyt na auto elektryczne z przeniesieniem własności
  • Ile kosztuje elektryczny samochód?
    • Jakie są przykładowe ceny nowych aut elektrycznych?
  • Kto może dostać kredyt na samochód elektryczny?
    • Jakie warunki spełnić, aby dostać kredyt?
  • Inne sposoby finansowania auta elektrycznego
    • Czy najem auta elektrycznego ma sens?
  • Czy warto sięgnąć po kredyt na samochód elektryczny?

Jaki kredyt na samochód elektryczny?

W ofercie banków komercyjnych znaleźć można dedykowane kredyty samochodowe, pozwalające na sfinansowanie zakupu pojazdu na korzystnych warunkach. Takie produkty finansowe wyróżniają się wysoką kwotą, jasno określonym celem finansowania i stosunkowo niskim oprocentowaniem. Znaleźć można zarówno kredyt na zakup nowego auta, jak i samochodu używanego. W ofercie są również kredyty na zakup elektrycznego pojazdu, więc z pewnością warto przyjrzeć się takiej opcji.

Kredyt na zakup samochodu

Przeczytaj

Dedykowany kredyt na samochód elektryczny to nie jedyna opcja, dzięki której kupimy takie auto. Pojazd można również sfinansować poprzez zwykły kredyt gotówkowy. W przeciwieństwie do samochodowego kredytu, cel finansowania jest w tym przypadku dowolny, a same wymagania do jego otrzymania są mniejsze. Istotne różnice mogą być widoczne przy kwocie finansowania i obowiązującym oprocentowaniu.

Zabezpieczenie kredytu na samochód elektryczny

Zabezpieczenie pożyczki lub kredytu to często spotykana praktyka przy produktach finansowych, której celem jest zminimalizowanie ryzyka kredytowego. W przypadku kredytów gotówkowych takie działanie jest zwykle opcjonalne. Kredytobiorca może zabezpieczyć całość wekslem, poręczeniem innej osoby, czy też przeniesieniem wierzytelności, aby zwiększyć swoje szanse na skorzystanie ze zobowiązania w określonej kwocie.

Kwestia ta wygląda zgoła inaczej, gdy nasz kredyt na samochód elektryczny przyjął postać kredytu samochodowego. W takiej sytuacji zabezpieczenie kredytu staje się nie opcją, ale wymogiem. Instytucja bankowa będzie wymagać od kredytobiorcy zabezpieczenia, którym najczęściej jest zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu lub cesja praw z polisy autocasco.

Kredyt na auto elektryczne z przeniesieniem własności

Kredyt na samochód elektryczny najczęściej wiąże się z tym, iż po podpisaniu umowy i zakupie pojazdu, to klient staje się jego właścicielem. Wyjątkiem jest natomiast sytuacja, w której jako zabezpieczenie kredytu zastosowano przewłaszczenie na zabezpieczenie. Jest to rodzaj umowy, przy którym właścicielem samochodu staje się kredytobiorca i wierzyciel.

Dopiero po całkowitej spłacie zobowiązania pełne prawa własnościowe przenoszone są z powrotem na kredytobiorcę. W ten sposób instytucja bankowa chroniona jest przed problemami ze spłatą, a klient może od razu korzystać z pojazdu. Warto nadmienić, iż procentowy udział własności opisany jest w umowie i nie zawsze jest równy.

Ile kosztuje elektryczny samochód?

Tak samo jak nie da się jasno powiedzieć, ile kosztuje zwykły pojazd, tak samo ciężko jest wskazać konkretną kwotę, wymaganą do zakupu samochodu elektrycznego. Wszystko zależy od producenta, roku wyprodukowania auta, wyposażenia, osiągów i wielu innych czynników, które sprawiają iż widełki cenowe są dość szerokie.

Jakie są przykładowe ceny nowych aut elektrycznych?

  • Hyundai Kona Electric – od 167 000 zł
  • Tesla Model 3 – od 194 000 zł
  • Tesla Model Y – od 215 000 zł
  • Peugeot 208 – od 158 900 zł
  • Fiat 500e – od 131 000 zł

W tym miejscu mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ bankowe kredyty gotówkowe zaliczają się do kategorii kredytów konsumenckich. Zgodnie z treścią Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, kwota takiego zobowiązania może wynosić do 255 550 złotych.

Maksymalna kwota kredytu konsumenckiego z pewnością zaspokoi potrzeby większości osób, poszukujących auta elektrycznego. W tym miejscu pojawiają się jednak komplikacje, ponieważ aby taką kwotę otrzymać, konieczne będzie spełnienie wymagań stawianych przez bank.

Kto może dostać kredyt na samochód elektryczny?

Kredyty gotówkowe z reguły są znacznie trudniejsze do uzyskania, niż zwykłe pożyczki i chwilówki. Trudno się temu dziwić, mając na uwadze to, o ile większa jest ich kwota finansowania. Najważniejszym wymogiem będzie odpowiednia zdolność kredytowa, pozytywna historia poprzednich zobowiązań i oraz dochód.

Jakie warunki spełnić, aby dostać kredyt?

  • ukończony 18. rok życia
  • brak wpisów w bazach BIK i BIG
  • ważny dowód osobisty
  • zaświadczenie o dochodach (nie mylić z oświadczeniem o dochodach)
  • stałe źródło dochodu, uznawane przez bank
  • pozytywna historia kredytowa

W przypadku wnioskowania o kredyt samochodowy lista wymagań będzie dłuższa, ze względu na formalności związane z zakupem pojazdu. Konieczne okaże się przedstawienie m.in. umowy kupna-sprzedaży auta i jego polisy ubezpieczeniowej, a także ustawienie odpowiedniego zabezpieczenia na zobowiązaniu.

Inne sposoby finansowania auta elektrycznego

Kredyt to tylko jedna z licznych opcji, jakie mają do dyspozycji osoby zainteresowane nabyciem tzw. elektryka. Wielu zainteresowanych sceptycznie podchodzi do wizji spłacania zobowiązania, a część z nich nie jest po prostu w stanie pogodzić ratu kredytu z innymi miesięcznymi wydatkami. Przyjrzyjmy się więc alternatywom, dzięki którym auto elektryczne nie będzie już poza zasięgiem możliwości finansowych.

Jedną z takich propozycji jest leasing, który cieszy się sporą popularnością szczególnie wśród przedsiębiorców. Obiektem umowy leasingowej są nie środki pieniężne, ale samo auto, przekazywane klientowi. Nie staje się on jego właścicielem, a otrzymuje jedynie prawo do korzystania z samochodu. Poszczególne formy leasingu pozwalają na wykup pojazdu po wygaśnięciu umowy.

Leasing czy kredyt – co jest lepsze?

Przeczytaj

Czy najem auta elektrycznego ma sens?

Poza wymienionymi opcjami, wartym uwagi jest również długoterminowy najem auta elektrycznego. W przeciwieństwie do leasingu, takie rozwiązanie nie zawsze daje możliwość wykupu samochodu po wygaśnięciu umowy. Ta forma nabycia pojazdu jest atrakcyjna ze względu na fakt, iż w miesięcznej racie najmu mieści się najczęściej ubezpieczenie i przeglądy obowiązkowe. Dzięki temu całość można traktować jako abonament, gdzie wystarczy płacić w terminie, aby korzystać z samochodu bez jakichkolwiek problemów.

Czy warto sięgnąć po kredyt na samochód elektryczny?

Kredyt na elektryczny pojazd może być dobrym sposobem na zrealizowanie własnych planów w relatywnie krótkim czasie. Mając na uwadze dość wysoki cenowy próg wejścia, nie dziwi to, iż wielu zainteresowanych chętnie sięga po taką formę finansowania auta. Należy jednak pamiętać o terminowej spłacie zobowiązania, aby uniknąć skutków takich jak działania windykacyjne bądź karne odsetki.

Ważnym wyborem przy sięganiu po kredyt będzie jego forma. Tradycyjny kredyt gotówkowy może okazać się znacznie lepszym wyjściem, jeżeli od zakupu pojazdu elektrycznego dzieli nas mniejsza kwota, a my nie mamy na oku przesadnie drogiego pojazdu. W innym wypadku równym uwagi jest także kredyt samochodowy, który dzięki ustalonemu zabezpieczeniu obarczony będzie mniejszym oprocentowaniem.

Źródła:

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
  • https://motopedia.otomoto.pl/kredyt-na-samochod-elektryczny
Idź do oryginalnego materiału