Dolistne nawożenie upraw jest bardzo istotne dla uzyskania efektywnej produkcji roślinnej. Choć weszło ono na stałe do kalendarza zabiegów na większości plantacji, to część rolników przez cały czas jest sceptycznych wobec tej formy odżywiania roślin. Po części może być to skutek bagatelizowania nawożenia dolistnego jako działania uzupełniającego. Rzeczywiście ma ono taki charakter, jednak nie oznacza to, iż jest mniej ważne.
Nawożenie dolistne w wielu wypadkach jest najlepszym, a wręcz jedynym, sposobem na dostarczenie roślinom składników pokarmowych. Szczególnie wyraźnie widać to w sytuacjach, w których konieczne jest zaopatrzenie roślin w wybrane makro- i mikroelementy potrzebne na konkretnym etapie rozwoju. Wtedy szybka dostępność składników i wysoka ich przyswajalność, jaką mogą zapewnić nawozy dolistne, jest nie do przecenienia.
Dolistne nawożenie upraw – formulacje
Jednym z czynników decydujących o efektywności nawożenia dolistnego jest formulacja stosowanego preparatu. Ma ona kolosalny wpływ na mieszalność nawozu z innymi agrochemikaliami. Z jednej strony, przekłada się to na bezproblemowe wykonanie zabiegu, nie dochodzi bowiem do niepożądanych reakcji w zbiorniku opryskiwacza. Dobry nawóz nie spowoduje wytrącania się składników z cieczy roboczej i zatykania dysz opryskiwacza. Z drugiej zaś strony decyduje to o odpowiedniej rozpuszczalności składników, a co za tym idzie odpowiedniej ich aplikacji na rośliny. Wszystko to przekłada się na efektywność nawożenia dolistnego.
W pewnym uproszczeniu płynne nawozy dolistne możemy podzielić na roztwory i zawiesiny. W pierwszym przypadku składniki nawozu są rozpuszczone w wodzie, w drugim zawierają zawieszone cząstki stałe. Na rynku dostępne są też krystaliczne nawozy dolistne. To preparaty w formie stałej, które mieszamy z wodą na etapie przygotowania cieczy opryskowej. Podobnie jak nawozy w formie płynnej, mogą one tworzyć zarówno roztwory, jak i zawiesiny.
Różnorodność formulacji nawozów dolistnych wynika z odmiennych adekwatności fizykochemicznych zawartych w nich składników, a także z oczekiwanego czasu działania nawozu. Choć w wielu przypadkach zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu roślinie składników odżywczych, to niejednokrotnie atutem będzie stopniowe ich uwalnianie. To cecha, którą możemy przypisać nawozom zawiesinowym.
Chelaty w nawożeniu dolistnym
Niesłychanie istotnym parametrem, czyniącym dolistne nawożenie upraw skutecznym, jest forma chemiczna zawartych w nawozie makro- i mikroelementów. Decyduje ona bowiem o dostępności składników dla roślin. Składniki nawozów dolistnych mogą występować m.in. w formie tlenków, siarczanów, azotanów i chelatów. Najlepiej przyswajalne są składniki w tej ostatniej formie. Mogą być to chelaty syntetyczne, np. EDTA, DTPA, EDDHA lub skompleksowane przez substancje organiczne. Przykładem są innowacyjne preparaty oparte o lignosulfoniany.
Lignosulfonian sodu to substancja organiczna pochodząca z przemysłu celulozowego. Działa jako naturalny czynnik chelatujący, który pozwala zwiększyć przyswajalność składników pokarmowych. Zastosowanie tego rozwiązania nie tylko podnosi efektywność nawożenia, ale jest również korzystne dla środowiska, gdyż poprawia kondycję gleby. Poza doraźnym działaniem, w postaci odżywienia roślin, zyskujemy więc długofalowy rezultat zwiększający efektywność uprawy.
Efektywne dolistne nawożenie upraw
Pewna nieufność rolników wobec nawożenia dolistnego jest otyle zrozumiała, iż niektóre formy składników zawartych w nawozach są jednie w niewielkim procencie przyswajane przez rośliny. Dotyczy to choćby wspomnianych wyżej soli mineralnych (m.in. tlenków czy siarczanów). Wystarczy jednak wybrać nawóz dolistny zawierający składniki odżywcze w formach gwarantujących wysoką dostępność makro- i mikroelementów, by efektywność tego sposobu nawożenia była w pełni satysfakcjonująca.
Bez wątpienia możemy do nich zaliczyć nawozy bazujące na syntetycznych chelatach i lignosulfonianie sodu. Wybierając nawozy dolistne, warto sięgać po preparaty od renomowanych dostawców, które nie budzą wątpliwości co do rzeczywistego składu produktu. Podstawowym kryterium jest znak CE umieszczony na opakowaniu, gdyż gwarantuje on bezpieczeństwo stosowania preparatu, które zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami.
Nawozy dolistne o wysokiej przyswajalności i skuteczności, potwierdzonej zarówno w badaniach jak i w warunkach produkcyjnych, znajdziemy w ofercie Agrii. Szeroki asortyment pozwala na dobór środka pod względem składu i optymalnej formulacji, a odpowiednie proporcje składników zapewniają efektywność odżywiania roślin. Nawozy dolistne FoliQ od Agrii znajdują zastosowanie w wielu uprawach rolniczych, sadowniczych i ogrodniczych.