Ile wyniosła inflacja we wrześniu? GUS opublikował najnowsze dane

6 dni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Inflacja we wrześniu wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z tzw. szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 0,1 proc.


GUS podał również, jak rosły ceny w wybranych kategoriach koszyka inflacyjnego.


Inflacja we wrześniu. Podrożała żywność i nośniki energii, potaniały paliwa


I tak, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku, a w stosunku do sierpnia - o 0,2 proc.


Nośniki energii były droższe o 11,4 proc. w porównaniu z wrześniem '23, a w porównaniu z sierpniem - o 0,2 proc.
Potaniały za to paliwa. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, były tańsze o 2 proc., a w porównaniu z sierpniem - o 3,4 proc.
Przed publikacją danych wśród ekonomistów panowała zgoda co do tego, iż wrzesień przyniósł w Polsce wyraźny wzrost inflacji z poziomu 4,3 proc. odnotowanego w sierpniu.Reklama


Wzrost inflacji we wrześniu. Co wpłynęło na podwyżki cen?


Starszy ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak powiedział w rozmowie z PAP, iż główną przyczyną wzrostu cen były efekty bazowe oraz podwyżki cen usług związanych z edukacją. "Przed rokiem na przykład mieliśmy nową listę leków refundowanych i darmowe leki dla osób starszych i młodych, co we wrześniu obniżyło inflację. W tym roku już tego nie ma" - wskazał.
Antoniak przypomniał też, iż w ubiegłym roku miała miejsce podwyżka limitu zużycia prądu, do którego zamrożona była cena energii. To również przełożyło się na niższe ceny przed rokiem.


"Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na wzrost inflacji, były podwyżki cen usług związanych z edukacją. To pokłosie wysokich podwyżek dla nauczycieli. Te podwyżki w tej chwili widać we wzroście cen usług takich, jak kursy językowe czy też związanych z hobby, np. nauka gry na gitarze" - wyjaśnił ekonomista. Zespół ING BSK spodziewał się, iż odczyt inflacji za wrzesień wyniesie 4,8 proc. w ujęciu rdr.
Taki sam odczyt obstawiali ekonomiści Credit Agricole. Wskazywali oni na wzrost dynamiki cen żywności związany ze słabymi zbiorami owoców i warzyw w bieżącym roku jako główny czynnik stojący za skokiem wskaźnika cen konsumenckich. "Ponadto inflacja bazowa zwiększyła się naszym zdaniem do 4,0 proc. r/r we wrześniu wobec 3,7 proc. w sierpniu ze względu na efekty niskiej bazy" - dodali w raporcie MAKROmapa.
Idź do oryginalnego materiału