Ile zainwestuje Google w Polsce? Ironiczny komentarz ministra finansów

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Podpisany w czwartek list intencyjny o współpracy w rozwoju sztucznej inteligencji (sygnatariuszami są: Polski Fundusz Rozwoju, Operator Chmury Krajowej oraz Google Cloud) budzi wielkie emocje. Szef Alphabet i Google Sundar Pichai ogłosił plany technologicznego giganta na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem. Poinformowano o 5 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na programy szkoleniowe w zakresie sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat. Kwota ta pojawiła się w oficjalnym komunikacie PFR, ale została z niego usunięta, co zauważyli internauci. Sprawę uszczypliwie skomentował minister finansów Andrzej Domański.


Portal next.gazeta.pl zauważa, iż z komunikatu Polskiego Funduszu Rozwoju zniknęła kwota, jaką koncern Google miał zainwestować w Polsce. W pierwotnej wersji komunikatu napisano: "Google zainwestuje też 5 mln dolarów za pośrednictwem Google.org w dalsze wsparcie lokalnego ekosystemu AI". Później jednak ta kwota została usunięta z komunikatu PFR, co dostrzegli dociekliwi czytelnicy.


Ile zainwestuje Google w Polsce? Minister Domański ironizuje


Wspomniana kwota 5 mln dolarów - choć ogromna dla przeciętnego Polaka - w przypadku inwestycji i zaangażowania takich gigantów jak Google pozostaje raczej "drobiazgiem na waciki". Nie powinien zatem dziwić popołudniowy komentarz ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który ironicznie zasugerował, aby jeszcze raz przemyśleć, czy zainteresowanie "znikającymi" z komunikatu PFR milionami dolarów ma sens.Reklama


Na razie wiemy tylko tyle, iż (według informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych ze źródeł zbliżonych do rządu) na podstawie memorandum "strony będą pracowały nad projektami, które mają przełożyć się na miliardowe inwestycje Google w Polsce".
Prezes Alphabet i Google odnosząc się do memorandum powiedział: "zakładamy, iż w ten sposób przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc.". Dodał, iż z szefem polskiego rządu rozmawiał m.in. "o ogromnych szansach Polski w dziedzinie sztucznej inteligencji". "Ambicje oraz talenty dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji" - stwierdził Pichai.


Google działa w Polsce od 2005 roku


Dodajmy, iż Google działa w Polsce od 2005 roku, a nasz kraj jest w tej chwili największym centrum inżynieryjnym Google w Unii Europejskiej. Biura Google w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zatrudniają ponad 2 tys. pracowników.
W kwietniu 2021 roku Google uruchomiło region Google Cloud w Warszawie, czyli centrum przetwarzania danych i usług w chmurze.
Rok później, w marcu 2022 r., Google ogłosiło kolejne inwestycje w Polsce, warte 2,7 mld złotych, przeznaczone na centrum inżynieryjne rozwoju technologii chmurowych, które mieści się w zakupionym przez firmę biurowcu na warszawskiej Woli - The Warsaw Hub.
***
Idź do oryginalnego materiału