W okresie od stycznia do września 2024 roku do Polski sprowadzono 152,09 tys. ton cebuli. Wśród dostawców dominuje Holandia, jednak towar importowany jest również ze wschodu. Z jakich państw i ile cebuli wjechało do Polski?
Import cebuli w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku, według danych GUS, wyniósł 152,09 tys. ton. Towar sprowadzono łącznie z 29 różnych krajów. Warto przy tym zauważyć, iż w większości przypadków były to stosunkowo małe partie towaru, a do tak wysokiego wyniku przyczyniło się tylko kilka państw – Holandia i Niemcy, ale także Rosja i Kazachstan. Nie zmienia to jednak faktu, iż skala importu pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie.
Który kraj sprzedaje najwięcej cebuli w Polsce?
Niepodważalnym liderem wśród wszystkich dostawców jest Holandia. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku z tamtejszych stron sprowadzono bowiem 109,36 tys. ton cebuli. Na drugim miejscu możemy zobaczyć naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy we wskazanym okresie wyeksportowały do Polski 18,98 tys. ton towaru. Podium zamyka natomiast kraj budzący wiele kontrowersji, czyli Rosja, która sprzedała 8,59 tys. ton.
Znaczące ilości napłynęły do Polski także z Kazachstanu. Import z tamtejszych stron szczególnie widoczny pozostawał w pierwszej połowie 2024 roku. Łącznie sprowadzono 7,47 tys. ton. Piąte miejsce na liście zajmuje Francja – 1,88 tys. ton. Następnie dostrzec możemy Hiszpanię – 1,15 tys. ton oraz Egipt – 1,01 tys. ton. W pozostałych przypadkach skala jest nieco niższa. W ramach przykładu, ósme miejsce zajmuje Austria – 0,91 tys. ton.
Ile ton cebuli sprowadzono we wrześniu 2024 roku?
Import cebuli, biorąc pod uwagę wrzesień 2024 roku, wyniósł 16,32 tys. ton. Towar napływał do Polski z 8 kierunków. Kto był największym dostawcą? Najwięcej cebuli na krajowym rynku sprzedała Holandia – 8,95 tys. ton. Na drugim miejscu niezmiennie znalazły się Niemcy. Z tamtejszych stron sprowadzono 6,39 tys. ton. Trzecie miejsce obejmuje natomiast Austria. We wrześniu kraj ten wyeksportował do Polski 0,54 tys. ton towaru.