Dane analityków USDA wskazują, iż średni koszt tuzina dużych białych jaj na nowojorskim rynku hurtowym wyniósł w połowie listopada 4,23 USD. W 2023 roku mniej więcej w tym samym czasie było to 2,43 USD za tuzin, co stanowi wzrost jaj hurtowych o 54 proc. Według indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) ceny jaj w skorupkach w sklepach detalicznych wzrosły o 30,4 proc. w październiku tego roku w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego. Silny czynnik sezonowy przy ograniczonej podaży spowodował, iż w kolejnym miesiącu obserwowany był dalszy trend wzrostowy.
Duża zmienność cen na poziomie detalicznym
W Stanach Zjednoczonych jaja konsumpcyjne są jednym z tych produktów u których zauważalna jest duża zmienność cen na poziomie detalicznym. Obecnie, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na jaja w okresie przedświątecznym, na rynku hurtowym i detalicznym następują kolejne podwyżki w wyniku napiętej sytuacji podażowej wywołanej grypą ptaków. W ostatnich kilku tygodniach w Stanach Zjednoczonych nasiliły się zakażenia wirusem grypy ptaków w stadach towarowych kur niosek. Od października ogniska choroby potwierdzono na kilku dużych fermach produkujących jaja spożywcze w Oregonie, Utah i Waszyngtonie. Szacowane straty w pogłowiu kur niosek w analizowanym okresie to około 3 mln ptaków. Według raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa jest to przewidywana utrata około 60 milionów jaj. USDA prognozuje, iż w konsekwencji aktualnej sytuacji epizootycznej w USA dostawy jaj będą napięte także w pierwszym kwartale 2025 roku, co może wspierać utrzymanie się wyższych cen jaj.
Grypa ptaków nęka amerykańską branżę drobiarską od początku 2022 roku.
Straty w pogłowiu kur niosek są głównym czynnikiem determinującym ceny jaj na rynku wewnętrznym. Przypomnijmy, iż w 2022 roku ceny jaj w USA notowały niespotykane dotąd poziomy – powyżej 5 USD za tuzin i choć w późniejszym czasie po chwilowym uspokojeniu sytuacji z grypą ptaków ceny spadały, to i tak pozostawały na wyższym poziomie niż przed rokiem 2022. Po kilku miesiącach spadku cen, jesienią 2023 roku Amerykanie ponownie zaczęli zmagać się z intensywnym zjawiskiem grypy ptaków, co spowodowało ponowne wzrosty z uwagi na ograniczenia w podaży jaj. Rynek pozostawał zmienny przez cały czas pod presją HPAI. Tegoroczny powrót wirusa po raz kolejny zaburzył potencjał produkcyjnych na fermach towarowych, a skutki tych zdarzeń zaczęły być odczuwalne już w miesiącach letnich. Według Departamentu Rolnictwa USA hurtowe ceny jaj przekroczyły około 3 USD za tuzin w sierpniu tego roku, w porównaniu ze zwykłym przedziałem od 1 do 2 USD. Grypa ptaków spowodowała, iż zapasy jaj są napięte, a jednocześnie popyt na jaja wzrósł w USA do poziomów nieobserwowanych od czasu pandemii.
Gwałtowne wzrosty cen jaj
Śledząc najnowsze doniesienia o grypie ptaków w Stanach Zjednoczonych należy przyznać, iż materializują się wrześniowe przewidywania amerykańskich analityków. Eksperci amerykańskiej branży oczekiwali wówczas, mając na uwadze niskie zapasy jaj w USA, iż wszelkie jesienne ogniska choroby mogą powodować gwałtowne wzrosty cen jaj, zwłaszcza w połączeniu z rosnącym popytem sezonowym na jaja i produkty ich przetwórstwa na rynku wewnętrznym oraz w sprzedaży eksportowej.
Należy przy tym zauważyć, iż wydarzenia w Stanach Zjednoczonych często nie pozostają bez wpływu na zmienność cen jaj na rynku europejskim, który w tym sezonie pozostaje pod silną presją HPAI – zauważa KIPDiP.
Źródło: KIPDIP