Import z Ukrainy na nowych zasadach. Siekierski podaje szczegóły

10 miesięcy temu

Import z Ukrainy, zarówno zboża, jak i innych towarów, jest w fazie negocjacji. Minister rolnictwa, Czesław Siekierski zdradza szczegóły zawieranych porozumień.

Import z Ukrainy jest dla Polski, jako jej sąsiada, istotną kwestią. Handel prowadzony przez naszą granicę obowiązuje w obydwu kierunkach. Dlatego wszelkie drastyczne ograniczenia z naszej strony mogą się spotkać z odpowiedzią strony ukraińskiej.

Import z Ukrainy przez cały czas ograniczony?

Kończą się już rozmowy techniczne z Ukrainą dotyczące ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych, a także ich form. Dotyczy to przede wszystkim określenia kontyngentów poszczególnych towarów. Mają one zostać sfinalizowane pod koniec marca ustaleniem nowych zasad współpracy.

Minister rolnictwa, Czesław Siekierski po czwartkowym (15.02.) spotkaniu z przedstawicielami rolników zapowiedział wypracowanie dwustronnego porozumienia z Ukrainą.

Negocjujemy dwustronne porozumienie z Ukrainą, aby ustalić pewne zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć na rynek polski, aby nie naruszyć stabilizacji poszczególnych rynków — informuje szef resortu rolnictwa.

Tym samym zapowiedział on kontynuację lub wprowadzenie nowych ograniczeń importowych dla poszczególnych towarów. Stanie się to w przypadku naruszenia naszego rynku takim importem. Dodajmy, iż w Polsce od 15 września 2023 r. obowiązuje zakaz importu z Ukrainy zbóż i nasion oleistych.

Bądź na bieżąco i sprawdź, co się dzieje w polityce w kwestii rolnictwa.

Spór o import zboża z Ukrainy zażegnany?

Podczas obustronnych rozmów Polski i Ukrainy premierzy obu państw wyrazili opinię, iż powinni wspólnie przeciwdziałać napływowi rosyjskich towarów do Unii Europejskiej. Dotyczy to także innych państw spoza Unii. Ogłosił to na platformie X (d. Twitter) Denys Shmyhal.

Przeprowadziłem rozmowę z premierem Polski, Donaldem Tuskiem. Główny temat to sytuacja na granicy. Rozmawialiśmy także o wzroście skali importu, głównie zbóż, z Federacji Rosyjskiej i innych państw trzecich do Unii Europejskiej — czytamy na profilu Shmyhala.

Ponadto, w swoim wpisie Shmyhal podziękował Polakom za okazane wsparcie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Poruszył także sprawę incydentu rozsypanego zboża ukraińskiego przy polskiej granicy. Zaproponował Donaldowi Tuskowi wspólne rozwiązanie problemów w interesie rolników obydwu krajów. Wezwał także do jedności wobec wspólnych wyzwań i wrogów zagrażających bezpieczeństwu Europy.

Rola Komisji Europejskiej w imporcie ukraińskiego zboża

Destabilizacja rynków europejskich będąca skutkiem liberalnej polityki rolnej wywołała liczne protesty rolnicze w całej Europie. Także polscy farmerzy przyłączyli się do tych strajków. W związku z tym minister rolnictwa Czesław Siekierski stwierdził, iż Polska ma ciche przyzwolenie Komisji Europejskiej na wprowadzenie potrzebnych zakazów. Import zboża z Ukrainy może zostać zatem przez cały czas ograniczany w zależności od potrzeb. Siekierski wspomniał, iż w czerwcu zostanie wprowadzona nowa forma liberalizacji. Tym razem jednak ma ona zawierać prawne hamulce i ważne gwarancje bezpieczeństwa dla poszczególnych rynków.

Przeczytaj także: Fotowoltaika 2024: jakie zmiany szykuje rząd?

Źródło: MRiRW; Business Insider

Idź do oryginalnego materiału