Inflacja nie pozostanie trwale w celu przy wzrastających cenach usług

1 tydzień temu

Nie ma możliwości, by inflacja pozostała trwale w celu inflacyjnym (2,5% +/- 1 pkt proc.) przy wysokich i gwałtownie wzrastających cenach usług, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

„Na dziś ceny usług rosną w tempie przekraczającym 6% w ujęciu rocznym. Zgodnie z prognozami, które przedstawiają nam analitycy NBP, ten wskaźnik przyspiesza i będzie przyspieszał. Mówimy o usługach rynkowych, nie opłatach za wodę, śmieci – mówimy o tym, co się dzieje całkowicie w ramach rynku. Ceny usług, które kupujemy rosną coraz szybciej, zdecydowanie powyżej celu [inflacyjnego]. Nie ma możliwości, byśmy byli trwale w celu, jeżeli znaczna część koszyka konsumpcji rośnie tak bardzo szybko. Istotnym komponentem tego są usługi turystyczne, których ceny rosną w historycznie wysokich poziomach” – powiedziała Tyrowicz w Tok FM.

Podkreśliła, iż stopa referencyjna „7,75% miałaby szansę sprowadzić inflację do celu już dziś”.

„Gdybyśmy ją mieli wcześniej [stopę 7,75%] – prawdopodobnie już bylibyśmy dawno temu po problemie” – oceniła Tyrowicz.

„Gdybym miała cień nadziei, jakikolwiek, iż jestem w stanie przekonać pozostałych kolegów, iż wyższe stopy procentowe to jest to, czego oczekują od nas wszyscy uczestnicy naszego życia gospodarczego i społecznego dyskutowalibyśmy o zupełnie innym prowadzeniu, w sensie gdyby była szansa do sprowadzenia stóp do wyższego poziomu, nikt nie podnosiłby ich tak radykalnie. Ale – niestety. Tu mogę podzielić się oceną, bez dzielenia się szczegółami z przebiegu posiedzenia – nie mam takiej nadziei. Ponieważ nie mam takiej nadziei – to jedyne, co mogę zrobić, to konsekwentnie pokazywać, gdzie ja uważam, iż stopy procentowe powinny być. To jest manifest – 7,75% jest tym poziomem” – powiedziała Tyrowicz.

Dodała, iż w amerykańskim banku centralnym istnieje zwyczaj, w którym członkowie FOMC deklarują anonimowo deklarują swój pożądany poziom stóp procentowych.

„U nas nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć, nie jestem w stanie przekonać członków [RPP], żeby to robić; w związku z tym to jest jedyny sposób w jakim mogę przekazać te informacje obywatelom” – stwierdziła członkini RPP.

Wskazała, iż coraz większą część konsumpcji prywatnej zajmują usługi kosztem towarów.

„Dane o sprzedaży detalicznej przez cały obecny rok nie są porywające, a jednocześnie ciągle jesteśmy zaskakiwani w górę, jak patrzymy na dane o konsumpcji. Coraz większą częścią naszej konsumpcji są usługi. Usług nie mierzymy, ani co miesiąc w żaden inny sposób – mierzymy nasze wydatki na ten cel dopiero, gdy GUS opublikuje dan o spożyciu gospodarstw domowych. Do tej pory to, co publikował GUS za I i II kw. było zdecydowanie powyżej prognoz NBP, było zaskakująco dobre, sugerowało rewizję prognoz w górę; było dużo lepsze niż spodziewał się ktokolwiek rok temu” – powiedziała Tyrowicz.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9% (przy wzroście cen usług – o 6,8% i towarów – o 4,2%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%. Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 3% r/r we wrześniu 2024 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,7%. We wrześniu 2024 r. spadek sprzedaży detalicznej r/r od-notowano w większości grup.

Złożony podczas wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał wcześniej Narodowy Bank Polski (NBP).

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału