Inflacja konsumencka CPI na poziomie ok. 5% utrzyma się do czerwca br., zaś start obniżek stóp nastąpi w III kw., gdy efekt wysokiej bazy sprawi, iż inflacja znacząco spadnie do ok. 3,5% – tj. górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego RPP (2,5% +/- 1 pkt proc.) szacuje Credit Agricole Bank Polska.
„Treść komunikatu po posiedzeniu RPP jest zgodna z naszym scenariuszem stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla tego scenariusza jest nasza krótkoterminowa prognoza inflacji, zgodnie z którą tempo wzrostu cen utrzyma się na poziomie zbliżonym do 5% r/r do czerwca 2025 r. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą pierwsza obniżka stóp nastąpi w III kw. 2025 r., a więc w okresie, w którym ze względu na efekt wysokiej bazy inflacja znacząco spadnie do poziomu zbliżonego do 3,5%, stanowiącego górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego RPP (2,5% +/- 1 pkt proc.)” – czytamy w komentarzu banku do decyzji RPP.
Według ekonomistów banku, argumentem za obniżką stóp procentowych w III kw. będą „wyniki lipcowej projekcji inflacji, w której – mimo przejściowego wzrostu inflacji w okresie IV kw. 2025 r. – III kw. 2026 r. związanego z założonym przez NBP odmrożeniem cen energii – inflacja powróci do celu RPP w IV kw. 2026 r.”.
„Scenariusz taki zostanie prawdopodobnie zarysowany już w marcowej projekcji NBP, jednak w naszej ocenie ze względu na podwyższony wskaźnik bieżącej inflacji RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp w II kw. Jutro odbędzie się konferencja prasowa A. Glapińskiego, która prawdopodobnie rzuci więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej. Oczekujemy, iż zostanie ona utrzymana w jastrzębim tonie. Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji” – podsumowano.
RPP postanowiła dziś utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie z podstawową stopą referencyjną w wysokości 5,75%.
Na czwartek, 6 lutego br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
Źródło: ISBnews