Instalacja odzysku ciepła E.ON Polska już zrealizowana
Grupa E.ON Polska w ramach sektora Energy Infrastructure Solutions (E.ON EIS PL) zakończyła realizację projektu budowy instalacji odzysku ciepła w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. System jest już w pełni operacyjny i generuje zakładane oszczędności energetyczne. w tej chwili przechodzi końcowe pomiary gwarancyjne. Innowacyjna technologia przyczynia się do znacznej redukcji emisji CO2 oraz poprawy efektywności energetycznej w procesie wytopu surówki.
Nowoczesna technologia odzysku ciepła
Projekt obejmuje instalację wymienników ciepła zaprojektowanych do odzyskiwania energii ze spalin o średniej temperaturze 250°C, która następnie zostaje zawrócona do procesu technologicznego. Dzięki temu gaz opałowy i powietrze są podgrzewane do temperatury około 180°C, co przynosi wymierne korzyści, takie jak m.in.:
- redukcję emisji CO2 o 56 tys. ton rocznie,
- odzysk energii na poziomie 117 GWh rocznie,
- zmniejszenie zużycia koksu o blisko 10 tys. ton rocznie.
Instalacja odzysku ciepła jest sercem całego procesu. Wstępne wyniki z początkowych etapów pracy wskazują na osiągnięcie założonych parametrów efektywności. Obecne pomiary gwarancyjne potwierdzą jego długoterminową wydajność.
„ To doskonały przykład, jak strategiczna kooperacja może przyczyniać się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji śladu węglowego w Polsce. Wspólne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych, przybliża nas do bardziej zrównoważonej przyszłości” – podkreśla Jörn-Erik Mantz, Prezes Zarządu E.ON Energy Infrastructure Solutions Polska oraz Członek Zarządu E.ON Polska.
Współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju
Uruchomienie systemu odzysku ciepła to efekt wieloletniej współpracy E.ON Polska i ArcelorMittal Poland, obejmującej już osiem projektów zwiększających efektywność energetyczną. Instalacja odzysku ciepła to kolejna inwestycja, która wspiera zrównoważoną produkcję stali.
„Nasza firma na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszyła emisje pyłowe o 90%, a dwutlenku węgla – o 42% względem 2004 r. Ograniczenie emisji to nie wszystko. Od dawna kładziemy też nacisk na efektywność energetyczną naszych procesów, bo wiemy, iż to bardzo istotny element skutecznej transformacji” – wyjaśnia Piotr Drzystek, dyrektor ds. dekarbonizacji w ArcelorMittal Poland.
„Instalacja odzysku ciepła to właśnie jeden z projektów, który znacząco zwiększa naszą efektywność energetyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii. Dzięki niemu nie marnujemy ciepła odpadowego, tylko zagospodarowujemy je ponownie w procesie wielkopiecowym” – dodaje.

Instalacja odzysku ciepła to inwestycja w przyszłość
„Jako generalny wykonawca jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż rozruch instalacji przebiegł pomyślnie, zgodnie z harmonogramem, a instalacja osiąga zakładane parametry. To dla nas potwierdzenie, iż założenia projektowe oraz cały proces realizacji były prowadzone w sposób profesjonalny. Istotny wpływ na końcowy sukces miała bardzo dobra kooperacja między wszystkimi stronami i partnerami zaangażowanymi w realizację tej inwestycji, za co należą się podziękowania” – mówi Wojciech Szczurowski, Dyrektor Handlowy Biura Budownictwa Przemysłowego, Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe.
Dynamiczne zmiany w sektorze energetycznym wymagają innowacyjnych rozwiązań. Projekty, takie jak ten zrealizowany w Dąbrowie Górniczej, odpowiadają na potrzebę redukcji emisji CO2 w procesach przemysłowych i doskonale wpisują się w strategię ESG, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcyjnych.
„Ograniczanie wpływu na środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do produkcji oraz stałe zwiększanie efektywności energetycznej naszych zakładów. Zmniejszyliśmy zużycie energii w naszych zakładach aż o 40% względem 2004 roku, ale na tym nie poprzestajemy. Projekt zrealizowany z firmą E.ON Polska to doskonały przykład naszego zaangażowania w redukcję CO2 w bieżących procesach. Każdy taki krok przybliża nas do dekarbonizacji” – tłumaczy Wojciech Koszuta, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Jak podkreśla Jakub Mędrala, kierownik projektu ze strony E.ON Polska – „Szczególne uznanie należy się Mostostalowi Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A., który jako generalny wykonawca wykazał się najwyższymi standardami profesjonalizmu i skuteczności. Dzięki ich precyzyjnej koordynacji oraz terminowości instalacja została wykonana i podłączona do istniejącego układu nagrzewnic wielkopiecowych zgodnie z harmonogramem. Powstał sprawnie oraz efektywnie funkcjonujący system. W realizacji brała również udział firma Hatch – Küttner, która dostarczyła technologiczną część układu wymienników. Ich rozwiązania zapewniają sprawne działanie systemu i spełnienie wymagań procesu produkcyjnego. Wspólna realizacja tego projektu przez ArcelorMittal Poland, E.ON Polska, Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. oraz Hatch – Küttner jest doskonałym przykładem, jak efektywnie może przebiegać modernizacja procesów produkcyjnych w ramach transformacji energetycznej w przemyśle”.