Intel wstrzymuje plany budowy dużych fabryk w Niemczech i Polsce ze względu na problemy finansowe – Euractiv

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Amerykański producent chipów Intel wstrzymał plany budowy nowych fabryk w Magdeburgu w Niemczech i Wrocławiu w Polsce ze względu na problemy finansowe, co stanowi cios dla wysiłków Unii Europejskiej mających na celu budowanie lokalnej mocy produkcyjnej chipów.

„Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i Niemczech na około dwa lata w związku z oczekiwanym popytem rynkowym” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Intela, Patrick P. Gelsinger. Bloga Poniedziałkowy wieczór (16 września).

Obydwa projekty, częściowo finansowane z pomocy rządowej, stanowią kluczową część wysiłków UE na rzecz wzmocnienia krajowego przemysłu półprzewodników w celu zwiększenia jego elastyczności i niezależności. Prawo dotyczące mikrochipów w Unii EuropejskiejEuropejska umowa o wolnym handlu, która obowiązuje od września 2023 r., ma na celu podwoić udział Europy w światowej produkcji półprzewodników do 20% do 2030 r.

Firma podtrzymuje inwestycje w Stanach Zjednoczonych, które również starają się zwiększyć swoje moce produkcyjne chipów.

W poniedziałek Intel ogłosił również, iż pozyskał dodatkowe 3 miliardy dolarów (2,7 miliarda euro) w formie bezpośredniego finansowania rządowego na rozwój półprzewodników dla obronności i wywiadu. Do tego dochodzi bezpośrednie finansowanie o wartości 8,5 miliarda dolarów, obniżki podatków do 25 miliardów dolarów i pożyczki o wartości do 11 miliardów dolarów, które firma uzyskała. Uzgodniono wcześniej z Departamentem Handlu Stanów Zjednoczonych.

Inwestycja Intela o wartości 30 miliardów euro w Magdeburgu była największym projektem zaplanowanym na mocy unijnego prawa dotyczącego chipów, a jedna trzecia kwoty pochodziła z niemieckich dotacji.

Projekt firmy w Polsce o wartości 4,2 miliarda euro został okrzyknięty „największą inwestycją w historii Polski”. Jak podają polskie media, z tej kwoty 1,7 mld euro (7,4 mld zł) miała pochodzić z pomocy rządowej.

Wygląda na to, iż ambitne plany pokrzyżował Intel Problemy finansowe. Intel jest Zbliża się trzeci rok z rzędu spadku sprzedażyponieważ cena jej akcji straci w 2024 r. około 56% wartości, co sprawi, iż będzie to jedna z drugich najgorszych spółek. Akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500.

W sierpniu Intel odnotował straty w wysokości 1,6 miliarda dolarów (1,4 miliarda euro). Drugi kwartał 2024 rOprócz znaczących zwolnień, reorganizacji strukturalnych i operacyjnych w całej firmie oraz redukcji wydatków o ponad 10 miliardów dolarów w 2025 roku w porównaniu z oczekiwaniami.

„Od czasu publikacji wyników za drugi kwartał oczy wszystkich zwrócone są na Intela” – napisał Gelsinger, który w obliczu spadającej sprzedaży próbował rozszerzyć sieć fabryk firmy.

„Gigantyczna firma rozważała kilka opcji poradzenia sobie ze stratami, w tym wydzielenie swojego działu produkcyjnego, zanim zdecydowała się na wstrzymanie ekspansji w Niemczech i Polsce”. Bloomberga Zostało to zgłoszone.

„Niedawno zwiększyliśmy moce produkcyjne w Europie dzięki naszej fabryce w Irlandii, która pozostanie naszym wiodącym europejskim centrum w dającej się przewidzieć przyszłości” – napisał Gelsinger.

W sierpniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wzięli udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę chipów dla TSMC, tajwańskiego lidera rynku światowego, w Dreźnie w Niemczech, realizując cel, jakim jest zwiększenie regionalnej produkcji półprzewodników.

[Edited by Eliza Gkritsi/Alice Taylor-Braçe]

Przeczytaj więcej z Euractiv

Idź do oryginalnego materiału