Inwestowanie w sztuczną inteligencję

1 dzień temu

Obecnie coraz więcej osób zastanawia się, w co inwestować. Powodem jest z jednej strony coraz lepsza sytuacja finansowa wielu z nas (po prostu często mamy z czego odkładać), z drugiej zaś – inflacja, która pożera wszelkie oszczędności. Od jakiegoś czasu bardzo popularnym tematem stało się inwestowanie w sztuczną inteligencję. Postaramy się dziś podpowiedzieć, czy jest to opłacalne i jak zacząć swoją przygodę z inwestycjami w AI. Czy możemy to porównać do inwestycji w kryptowaluty lub innego sposobu lokowania swoich środków?

Spis treści
  • Sztuczna inteligencja – czy powinniśmy się obawiać tej nowinki?
    • Sztuczna inteligencja – stoimy u progu rewolucji?
  • Jakie są zalety inwestowania w sztuczną inteligencję?
  • Coraz większe inwestycje w sztuczną inteligencję
  • Skuteczne inwestowanie w sztuczną inteligencję
    • Regulacje prawne mogą skomplikować inwestycje w AI
  • Inwestowanie w AI a inwestowanie w kryptowaluty
  • Sztuczna inteligencja pomoże w inwestycjach
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Sztuczna inteligencja – czy powinniśmy się obawiać tej nowinki?

Choć początki sztucznej inteligencji miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, popularyzacja nastąpiłą wraz z rozwojem branży IT. Przede wszystkim warto zastanowić się,co adekwatnie oznacza termin “sztuczna inteligencja”, czyli w skrócie: SI (lub “AI”, co ma podłoże w anglojęzycznej terminologii). W ten sposób nazywamy oprogramowanie (lub całe urządzenia), które są w stanie wykonywać różne działania i czynności w sposób podobny do człowieka. Pojęcie jest bardzo szerokie – inteligentny może być nasz telefon, telewizor (zwany wtedy “smart TV”), ale także pralka, czy inne sprzęty AGD. jeżeli dane urządzenie lub program robią coś w sposób, który możemy nazwać “inteligentnym” – prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z AI.

Z prawdziwą rewolucją mamy natomiast miejsce od około dwóch lat. W końcówce 2022 roku na rynku pojawił się w końcu rozchwytywany do dziś chatbot – ChatGPT. Twórcą była firma OpenAI, której udało się wynieść możliwości AI na zupełnie nowy, nieznany dotąd poziom. Każdy może, zupełnie za darmo, w dość prosty sposób zacząć z niego korzystać. Narzędzie pozwala na wyszukiwanie treści w Internecie, rozwiązywanie różnych zadań (nawet dość sprytnych łamigłówek), tłumaczenie na języki obce, streszczanie długich tekstów, czy generowanie nowych. W teorii wszystkie te zastosowania znaliśmy już wcześniej. ChatGPT działa jednak w dość zdumiewający sposób, a wyniki jego pracy przypominają dzieło człowieka.

Czy ChatGPT jest legalny?

Przeczytaj

To właśnie od premiery ChatGPT na jesieni 2022 roku mówimy o niemałej rewolucji AI. Dziś podobne narzędzia mają największe firmy (Google Gemini, Meta Llama od twórców Facebooka, czy Galaxy AI w nowych telefonach Samsung, Microsoft Bing i inne). Również mniejsze firmy i startupy próbują tworzyć narzędzia i programy związane ze sztuczną inteligencją. Często to właśnie ich dotyczy zresztą inwestowanie w sztuczną inteligencję. jeżeli dana technologia się sprawdzi i zacznie przynosić korzyści – firma zyskuje, tak samo jak osoby, które w nią inwestowały.

Sztuczna inteligencja – stoimy u progu rewolucji?

Dziś rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją mogą zastąpić człowieka w wielu zadaniach. Nierzadko AI pomaga też ludziom, usprawniające ich pracę i zdecydowanie ją przyspieszając. Sztuczna inteligencja powoduje, iż nie musimy wykonywać tych najbardziej żmudnych, monotonnych, nudnych i czasochłonnych zadań. Przepisywanie tekstów, tworzenie wielu podobnych wariantów podobnej treści, analiza danych, czy różne powtarzalne czynności są tym, w czym AI sprawdza się doskonale.

Możliwe, iż rozpoczęła się prawdziwa rewolucja, o skali podobnej do rewolucji przemysłowej. Wszystko wskazuje na to, iż ciężko będzie zatrzymać zmiany, które widzimy na własne oczy w ostatnich latach.

Skoro sztuczna inteligencja przejmuje kolejne zadania, m.in. ułatwiając pracę biurową, nic dziwnego, iż tak wiele firm próbuje ją rozwijać. Nowoczesne technologie są też tym, co przyciąga inwestorów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż szybki rozwój branży może być i szansą i pewnym zagrożeniem. Co z tego, iż jakaś firma gwałtownie opracuje jakieś rozwiązanie, skoro po chwili może się ono okazać przestarzałe?

Jakie są zalety inwestowania w sztuczną inteligencję?

Obecnie wiele firm czerpie korzyści płynące z rozwoju sztucznej inteligencji. Spore zyski notują też inwestorzy, a nawet… całe państwa. Nierzadko gospodarka państwa mocno zyskuje, jeżeli kraj postanowił rozwijać nowe technologie. Dziś to one są motorem napędowym, mogącym przynosić tyle korzyści, co przemysł, branmża rolnicza, czy turystyka.

Coraz bardziej zaawansowane produkty i usługi powstają dziś właśnie dzięki sztucznej inteligencji. Co więcej, często sama AI pomaga w rozwoju tej technologii. Pomaga w optymalizacji kosztów działania firm, zastępuje kosztowną pracę ludzi, może zmniejszać zapotrzebowanie na zasoby AI

Wiele firm korzysta dziś z różnych narzędzi AI, co generuje zwiększony popyt na technologię. Nic dziwnego – możliwość analizowania w czasie rzeczywistym ogromnej puli danych sprawia, iż firmy rozwijają się szybciej, zdobywają przewagę nad konkurencją, czy mogą w bardziej efektywny sposób korzystać ze swojego budżetu (więcej pomysłów okazuje się trafnymi, jeżeli są poparte gruntowną analizą).

Coraz większe inwestycje w sztuczną inteligencję

Wszystko wskazuje na to, iż branża IT w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji będzie stale rosnąć. Potwierdza to zresztą m.in. jeden z ostatnich raportów uznanej firmy konsultingowej Ernst & Young. Inwestorzy przeznaczają swoje środki i na rozwój tradycyjnej sztucznej inteligencji, jak i jej usprawnionej odmiany, nazywanej generatywną AI. Do największych inwestorów w AI należą w tej chwili tacy giganci, jak Amazon i Microsoft. Wliczając ich inwestycje, nakłady na rozwój AI mogą w 2024 roku stanowić dwukrotność analogicznego wyniku sprzed roku (tak przynajmniej wskazuje Ernst & Young).

W co zainwestować stosunkowo małe kwoty?

Przeczytaj

Zainteresowanie AI rośnie między innymi ze względu na to, iż ta technologia trafiła pod dachy “zwykłych osób”. w tej chwili każdy może używać sztucznej inteligencji, która jeszcze jakiś czas temu była zarezerwowana albo dla osób najbardziej zaznajomionych z technologią, albo dużych firm ze sporym budżetem.

Skuteczne inwestowanie w sztuczną inteligencję

Wiemy już, iż inwestycje w AI mogą być niezwykle rentowne. Zastanówmy się zatem, jak zrobić to mądrze. Warto dobrze przemyśleć swoją strategię i postarać się o zmniejszenie ryzyka. jeżeli przy tym osiągniemy oczekiwane, wysokie zyski – możemy ogłosić swój sukces. Przede wszystkim warto jednak zdobyć niezbędną wiedzę i – przede wszystkim – dobrze poznać rynek. Niektóre firmy zajmujące się sztuczną inteligencją notują zyski, natomiast pomysły innych zwykle są klapą. Warto wiedzieć, których akcje będą lepszym wyborem.

Branża IT rozwija się dziś bardzo szybko, również dzięki wykorzystaniu w tym celu sztucznej inteligencji. Inwestorzy muszą więc na bieżąco śledzić wszelkie nowinki, również w innych branżach. To tam w końcu rozwiązania związane z AI mogą zostać wykorzystane. Trzeba poznać rynek pod kątem firm wykorzystujących sztuczną inteligencję. Obserwując ich pozycjonowanie na rynku możemy ocenić, ile warte są poszczególne rozwiązania z dziedziny AI.

Podobnie, do inwestowania w firmy zajmujące się czymś innym, warto ocenić ich potencjał. Liczy się zarówno bieżąca sytuacja finansowa, plany rozwoju i inwestycji w rozwój, czy stabilność firmy. Bez odpowiednio dobrej i stabilnej kondycji finansowej firmy, w którą inwestujemy, ciężko liczyć na zyski. W takiej sytuacji kupno akcji przypomina raczej grę na loterii.

Regulacje prawne mogą skomplikować inwestycje w AI

Rozwój branży AI sprawia, iż inwestowanie w sztuczną inteligencję może przynieść spore, całkiem przewidywalne zyski. Okazuje się jednak, iż jest pewien aspekt,, o którym część inwestorów zapomina. Chodzi o regulacje prawne, przede wszystkim te planowane na przyszłość. Większość krajów, czy organizacji (jak Unia Europejska) prędzej lub później wprowadzi w życie przepisy mówiące o AI i możliwości jej użycia. Obecnie zwykle nie ma żadnych norm i ustaw regulujących te kwestie. Sztuczna inteligencja jest więc regulowana przy pomocy bardziej ogólnych przepisów, nie do końca dostosowanych do niej.

Aby ustrzec się potencjalnych problemów, warto trzymać rękę na pulsie i śledzić wiadomości związane z regulacjami prawnymi. To, iż problem nie jest rozdmuchany, może zresztą potwierdzać obecna sytuacja Apple. Niemal pewne jest, iż ich sztuczna inteligencja (Apple Intelligence) w najbliższym czasie…w ogóle nie trafi do państw Unii Europejskiej. To oczywiście skutek przepisów unijnego prawa.

Inwestowanie w AI a inwestowanie w kryptowaluty

Sporo osób zastanawia się dziś, czy warto inwestować w kryptowaluty. Dają nadzieję na ogromne zyski, często jednak okazując się finansową klapą. Przede wszystkim wielu inwestorów chce lokować swoje środki jedynie w technologie i rozwiązania, które zna i doskonale rozumie. Jak w przeciwnym wypadku przewidzieć powodzenie?

Inwestowanie w sztuczną inteligencję i kryptowaluty to dwa zupełnie inne sposoby. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety i pewne wady, o których warto pamiętać. Oba przypadki łączy natomiast to, iż są to dość innowacyjne, powstałe niedawno branże. Trzeba więc poświęcić sporo czasu, aby lepiej poznać produkt.

Sztuczna inteligencja pomoże w inwestycjach

Odpowiednie narzędzia Ai mogą pomóc w każdej inwestycji. Zaletami są bez wątpienia możliwość wykonywania skomplikowanych obliczeń w czasie rzeczywistym, czy analiza wielu danych naraz. Można więc wykorzystać sztuczną inteligencję do pomocy podczas planowania inwestycji na giełdzie, czy szybkiemu i sprawnemu rozpracowaniu sprawozdań finansowych różnych firm.

Inteligentne chatboty (w tym popularny i darmowy w podstawowej wersji ChatGPT) mogą też pomóc w zdobywaniu wiedzy. Wystarczy zapytać o nurtujące nas kwestie, aby otrzymać odpowiedzi. Pamiętajmy jednak, iż AI niekiedy się myli i potrafi podawać nieprawdziwe informacje. Zawsze warto więc finalnie zweryfikować treści podpowiadane przez sztuczną inteligencję (np. samemu sprawdzić ć kilka źródeł). Efekty pracy AI mogą być natomiast cennymi podpowiedziami.

Podsumowanie artykułu

Inwestowanie w sztuczną inteligencję to coraz popularniejszy sposób na powielanie swojego majątku. Branża stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Problemem mogą być natomiast regulacje prawne, przede wszystkim te wprowadzane w przyszłości. Okazuje się też, iż szybki rozwój branży AI może być również niemałym zagrożeniem dla inwestorów. Niektóre rozwiązania okazują się po prostu dość gwałtownie przestarzałe. Warto więc dobrze prześwietlić firmę, w którą chcesz zainwestować swoje pieniądze.

Najczęściej zadawane pytania

Czy inwestowanie w sztuczną inteligencję się opłaca?

Obecnie wartość całej branży AI stale rośnie. Wydaje się więc, iż przemyślane inwestycje w sztuczną inteligencję i związane z nią firmy mogą być dobrym rozwiązaniem.

Jak zacząć inwestowanie w sztuczną inteligencję?

Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu w naukę obsługi narzędzi i programów AI. Usprawniają pracę, pomagają w skutecznym rozwoju firmy, czy pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. jeżeli na własnej skórze poznasz zalety AI, być może przekonasz się też do inwestowania pieniędzy w firmy związane ze sztuczną inteligencją.

Czy sztuczna inteligencja pomaga w inwestowaniu?

Tak, coraz więcej inwestorów wykorzystuje AI do inwestowania. Pomaga w analizie wielu danych, co może się przydać choćby w przypadku gry na giełdzie.

Źródło:

  1. https://pl.xtb.com/ai-raport-dostep
  2. https://pl.beincrypto.com/learn/jak-inwestowac-w-ai/
  3. https://www.money.pl/gielda/gra-na-gieldzie-za-pomoca-sztucznej-inteligencji-nowe-mozliwosci-i-wyzwania-6903957296454368a.html
Idź do oryginalnego materiału