Otwarta na początku września br. Hala Widowiskowo–Sportowa w Grodzisku Mazowieckim jest jednym z największych tego typu obiektów na Mazowszu i jednym z najnowocześniejszych w Polsce. To także doskonały przykład mądrej inwestycji w infrastrukturę społeczną
Grodziska hala, licząca 3 tys. miejsc, w tym 1575 siedzisk na trybunie stałej i mająca świetną akustykę, nie będzie pustym obiektem, funkcjonującym jedynie od „wielkiego dzwonu”, ale dzięki swojej multidyscyplinarności będzie w ciągłym wykorzystaniu. Obiekt stanie się ważnym miejscem – zarówno pod względem architektonicznym, jak i możliwości organizowania imprez.
– Budowa hali ma niebagatelne znaczenie zarówno dla naszej gminy, jak i dla całego regionu. Wielość jej zastosowań daje olbrzymie możliwości, ponieważ mogą się tam odbywać koncerty, kongresy, duże imprezy masowe, ale będzie też obserwatorium i wiele przestrzeni do różnych wydarzeń. Ale to, co jest absolutnie kluczowe, to wybudowanie jej w duchu innowacyjnych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
I rzeczywiście, w nowym obiekcie o powierzchni ponad 8,5 tys. m kw. będą odbywać się wydarzenia sportowe, kulturalne, a choćby spektakle teatralne. W tym wielofunkcyjnym obiekcie można znaleźć boisko do koszykówki i siatkówki, salę do tenisa stołowego, a choćby obserwatorium astronomiczne.
Miejsce dla tenisa stołowego jest nieprzypadkowe, bowiem właśnie na terenie gminy działa klub Dartom Bogoria, wielokrotny drużynowy mistrz Polski w tenisie stołowym, który wprowadza do gry przyszłych reprezentantów Polski i promuje tę dyscyplinę na poziomie światowym. Hala będzie służyć jako zaplecze sportowe także dla innych klubów sportowych z terenu gminy.
Główną część obiektu stanowi hala wielofunkcyjna o wymiarach 20 × 40 m, ale znajdują się tam także mniejsze sale wielofunkcyjne, siłownia, fitness, sale edukacyjne „Kopernik”, a także gastronomia. Niewątpliwą atrakcją stanie się też prawdopodobnie taras widokowy, z którego widać całą okolicę, a choćby Warszawę.
Na uwagę zasługuje również sam walor architektoniczny nowo powstałego obiektu. Autorem projektu, na podstawie którego zrealizowano inwestycję, jest Paweł Tiepłow.
W kolejnym etapie, którego zakończenie planowane jest do 30 czerwca 2023 roku, wyposażone zostanie m.in, obserwatorium astronomiczne. Znajdzie się w tu Laboratorium Przyszłości, w którym – dzięki wykorzystaniu rozwiązań z amerykańskiego Centrum Kosmicznego na Cape Canaveral – będzie można zdobyć wiedzę o kosmosie. Powstające Laboratorium Przyszłości to planetarium z funkcją kina sferycznego. W kopule sferycznej będą odbywać się pokazy astronomiczne nieba na żywo z renderowanym pokazem nieba w czasie rzeczywistym. Kopuła zostanie wyposażona w teleskop do obserwacji nieba oraz lunetę do dziennych obserwacji tarczy słonecznej, kamery do prowadzenia badań astronomicznych związanych z astrometrią, fotometrią, poszukiwaniem egzoplanet, komet, planetoid i wieloma innymi.
Wykorzystując kino sferyczne 360 możliwe staną się projekcje filmów w standardzie fulldome, w technologii obrazów 2D oraz przestrzennych w stereoskopii 3D stereo. Uzupełnieniem pokazów multimedialnych w kopule sferycznej 360 będą stanowiska edukacyjne – kioski autostereoskopowe 3D oraz interaktywne kioski 2D wyposażone w ekrany dotykowe i aplikacje o treściach edukacyjnych.
Te niezwykłe rozwiązania znacząco przyczynią się do podwyższenia oferty edukacyjnej nie tylko dla dzieci i młodzieży z terenów gminy, ale także będą gratką dla miłośników astronomii. Bo Grodzisk Mazowiecki już nie raz pokazał, iż jest miastem przyszłości, w którym ambicje idą w parze z rzeczywistymi osiągnięciami. I sięgają gwiazd.
Anna Knapek
INWESTYCJA W LICZBACH
Do budowy Hali Widowiskowo-Sportowej użyto:
ponad 5000 m sześć. betonu,
761 ton stali zbrojeniowej,
280 ton stali konstrukcyjnej,
2000 m kw. szkła,
5000 m kw. płytek,
65 000 m kabli elektrycznych,
17 000 m rur ogrzewania podłogowego,
500 m taśm ledowych,
894 opraw oświetleniowych wewnętrznych
40 200 szt. świateł LED na fasadzie,
2000 m kw. akustycznych elementów,
2700 m kw. siatek zabezpieczających,
6000 m kw. zaimpregnowanych i pomalowanych ścian,
8 belek zębatych podtrzymujących trybuny,
228 szt. elementów prefabrykowanych na trybunie stałej,
89 szt. prefabrykatów stropowych.