Inwestycje leśne. Czy warto zalesiać?

7 godzin temu

W najbliższym czasie wystartuje nabór wniosków na inwestycje leśne. Czy warto zalesiać? Jakie pieniądze są do wzięcia? Dowiesz się z artykułu.

O tym, dlaczego warto wziąć udział w najnowszym naborze na inwestycje leśne i skorzystać z dostępnych pieniędzy poinformowano podczas śniadania prasowego, które odbyło się 20 maja br. w centrali ARiMR w Warszawie. Przedstawiciele agencji przekazali ponadto informacje o najważniejszych zmianach, jakie będą w tegorocznym naborze.

Wkrótce startuje nowy nabór na inwestycje leśne

Jak poinformował Michał Rybarczyk, zastępca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR w Warszawie, już 1 czerwca br. wystartuje nabór na inwestycje leśne. Zaś wnioski można składać do 31 lipca 2025 r. W ramach tego naboru można składać wnioski na następujące interwencje:

  • zalesianie gruntów rolnych;
  • tworzenie zadrzewień śródpolnych;
  • zakładanie systemów rolno-leśnych;
  • zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.

W każdej z tych czterech interwencji można uzyskać wsparcie do maksymalnie 40 ha gruntów.

Michał Rybarczyk, zastępca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR w Warszawie poinformował, dlaczego warto starać się o wsparcie na inwestycje leśne i jakie pieniądze można z tego tytułu otrzymać.

fot. Anna Maciejuk

Jakie korzyści daje zalesianie?

Podczas śniadania prasowego w siedzibie ARiMR w Warszawie Michał Rybarczyk zwrócił uwagę na aspekty prośrodowiskowe związane z zalesianiem. Bowiem zakładanie nowych lasów wiąże się z wieloma korzyściami teraz oraz dla przyszłych pokoleń. Ściśle mówiąc, na gruntach leśnych:

  • zmniejsza się erozja gleb;
  • zwiększa się bioróżnorodność na terenach wiejskich;
  • las to magazyn CO2, który pochłania dwutlenek węgla i produkuje niezbędny do życia tlen;
  • w przyszłości można uzyskać dochody z pozyskanego drewna.

Dlaczego warto zalesiać?

Jednak oprócz aspektów prośrodowiskowych, są również inne powody, dla których rolnicy powinni rozważyć zalesianie gruntów. Najważniejsze z nich, to:

  • stabilizacja dochodów w gospodarstwie;
  • zagospodarowanie gruntów słabszej klasy.

Jak przekazuje zastępca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR:

Czy warto zalesiać? Na pewno warto wziąć to pod uwagę przy słabych glebach, gdzie wykorzystywane są gleby klasy V–VI, ewentualnie takie niechciane kawałki, które są trudne w uprawie i adekwatnie za bardzo nie wiadomo co z nimi zrobić. No i na pewno daje to efekt finansowy. I ten efekt finansowy jest rozłożony na szereg lat. Bowiem nie mówimy o wsparciu na same założenie lasu, zadrzewień czy systemu leśno-środowiskowego, ale mówimy także o premii pielęgnacyjnej, która jest wypłacana rolnikowi przez 5 lat. A w przypadku zalesień jeszcze dodatkowo jest premia zalesieniowa, która jest wypłacana przez okres 12 lat. To stabilny, dodatkowy dochód dla rolnika — mówi Michał Rybarczyk.

Ile pieniędzy można uzyskać na zalesianie?

Stawki nie są małe, bowiem podstawowa płatność na zalesianie wynosi choćby do 16–17,5 tys. zł/ha. Ich wysokość zależy od tego, na jakich obszarach będzie realizowana inwestycja. Na gruntach o nachyleniu mniejszym niż 12 stopni, na samo założenie lasów przewidziano płatność około 16 tys. zł do hektara. Natomiast o ile są to powierzchnie, które mają nachylenie większe niż 12 stopni, wtedy przysługuje wyższa kwota, ponad 17 tys. zł/ha.

Do tego dochodzą dodatkowe kwoty, które są przyznawane za zadania wskazane m.in. w planie zalesienia. Czyli np. na ogrodzenie lasu w celu ochrony przed zwierzyną czy stosowanie repelentów można otrzymać od 1800 do 2500 zł dodatkowych płatności na hektar. Ponadto przez okres 5 lat wypłacana jest premia pielęgnacyjna, a przez 12 lat premia zalesieniowa. Wysokość wszystkich stawek można znaleźć na stronie ARiMR, klikając w link – Interwencje leśne lub zadrzewieniowe kampania 2025.

Jakie zmiany w naborze na inwestycje leśne 2025?

Michał Rybarczyk poinformował również o zmianach w tegorocznym naborze, dzięki którym łatwiej będzie złożyć wniosek.

Brak obowiązku dołączania wypisów z Ksiąg Wieczystych

Jedną z najważniejszych jest to, iż od tego roku nie ma konieczności dołączania do wniosku odpisu z Księgi Wieczystej.

Od 2025 roku nie ma potrzeby dołączania do wniosku informacji z Ksiąg Wieczystych, tylko wystarczy podać numer Księgi Wieczystej, a agencja już sobie zweryfikuje w elektronicznych zasobach Ksiąg Wieczystych, kto jest właścicielem, ewentualnie współwłaścicielem gruntów — przekazał Michał Rybarczyk.

Zniesienie limitu powierzchni zadrzewień śródpolnych

Ponadto zniesiono limit w tworzeniu zadrzewień śródpolnych. Dotychczas wynosił on 0,5 ha. Aktualnie będzie obowiązywać jedynie maksymalna szerokość zadrzewienia śródpolnego, która nie może przekroczyć 20 m.

Elektroniczne dołączanie materiału graficznego

Ponadto dużym uproszczeniem na etapie składania wniosków będzie możliwość wygenerowania materiału graficznego dotyczącego gruntów, na których planowane są inwestycje leśne. Dotychczas bowiem trzeba było osobiście w biurach powiatowych agencji składać wniosek o wygenerowanie takiego materiału. Teraz rolnik zrobi to samodzielnie w aplikacji eWniosekPlus.

Jak złożyć wniosek na zalesianie?

Nabór wniosków będzie prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Konkretnie dzięki aplikacji eWniosekPlus. Na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o cztery interwencje.

Przedstawiciel ARiMR podkreślił, iż warto już w tej chwili zacząć przygotowywać dokumenty. Bowiem przy inwestycjach w zalesianie i zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych będzie potrzebny plan zalesienia przygotowany we współpracy z nadleśnictwem.

Zobacz także: Dopłaty do lasu 2025 — warunki, terminy i wysokość premii

Idź do oryginalnego materiału