IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie - relacja

cdr.gov.pl 3 tygodni temu

„Technologie i systemy dla rolnictwa przyszłości” to temat przewodni IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie, które pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego odbyło się w dniach 26-27 listopada 2024 w Warszawie.

Konferencję otworzył sekretarz stanu Stefan Krajewski, który w swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę wdrażania innowacji i nowych rozwiązań w szeroko rozumianym rolnictwie przyszłości.

Głównym celem konferencji jest przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, promocja dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń związanych z produkcją rolniczą i zarządzaniem gospodarstwem rolnym.

Wiceminister Stefan Krajewski zwrócił uwagę, iż omawiana podczas IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie problematyka jest odpowiedzią na zmiany, które dotyczą gospodarstw rolnych w Polsce.

– Istotą tego typu wydarzeń jest dążenie do stałego rozwoju oraz podnoszenia wiedzy i kwalifikacji rolników – zaznaczył sekretarz stanu. Z kolei dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu Henryk Skórnicki podkreślił rolę systemów i technologii w prowadzeniu produkcji rolnej dla rolnictwa przyszłości. – Wiąże się to z efektywnością produkcji. W ostatnim czasie dzięki rożnym działaniom i instrumentom finansowym obserwujemy znaczny postęp w zakresie różnych rozwiązań i narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji przez rolników oraz prowadzenie produkcji rolników – powiedział dyrektor Skórnicki.

W drugim dniu IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie konferencja rozpoczęła się wystąpieniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adama Nowaka. Wiceminister mówił między innymi o znaczeniu handlu Polski z krajami spoza Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa żywieniowego. – Dla nas to jest kwestia Ukrainy przede wszystkim. Jakie konsekwencje integracja europejska Ukrainy miałaby dla nas, dla naszego kraju, a głównie dla polskich rolników – powiedział wiceminister. – Mamy świadomość, iż nie jesteśmy w stanie konkurować z rolnictwem ukraińskim z uwagi na jego liczne przewagi, konkurencyjne preferencje czy dużo większe możliwości również w zakresie stosowanych środków, substancji czynnych, więc dlatego oczekujemy jasnego wpływu integracji europejskiej Ukrainy na politykę rolną i gospodarkę naszego kraju – dodał Adam Nowak.

Wydarzenie organizowane jest cyklicznie przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Co roku gromadzi środowiska naukowe, przedstawicieli instytucji obsługujących rolnictwo, doradztwo rolnicze i rolników praktyków. W tym roku w Forum wzięło udział ponad 180 osób.

Podczas Forum zostały omówione zagadnienia dotyczące między innymi: nowych technologii i technik w rolnictwie, rolnictwa regeneratywnego, adaptacja gospodarstw do zmieniających się warunków klimatycznych oraz wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w zarządzaniu gospodarstwem rolnym.

W debacie nt. „Rolnictwo neutralne klimatycznie – rolnictwo przyszłości” uczestniczyli :dr hab. Arkadiusz Artyszak z SGGW, dr hab. Rafał Pudełko z IUNG-PIB, dr inż. Sławomir Sowa z IHAR-PIB oraz Błażej Binkowski z TopFarms.

W forum poprowadzone zostały III panele tematyczne:

I. Innowacje w produkcji roślinnej

Pierwszy prelegent, Krzysztof Wilk z firmy Agrihandler, przedstawił rozwiązania w zakresie maszyn autonomicznych i robotów wykorzystywanych w produkcji roślinnej, które zwiększają efektywność pracy oraz minimalizują wpływ na środowisko naturalne. Drugi wykład poprowadził Pan Mirosław Maziarka z firmy Agro Smart Lab, który zaprezentował system SmartFarm – nowoczesne narzędzie dedykowane precyzyjnemu monitorowaniu i sygnalizacji chorób oraz szkodników. System ten umożliwia również prognozowanie występowania zagrożeń oraz kompleksowe zarządzanie uprawami. Wykorzystanie takich technologii pozwala na lepsze planowanie działań ochronnych, optymalizacje kosztów i zwiększenie wydajności gospodarstw. Trzeci wykład, przedstawiony przez dr hab. inż. Pawła Beresia z Instytutu Ochrony Roślin, koncentrował się na biologicznej ochronie roślin i wykorzystaniu biopreparatów w produkcji roślinnej. Omówione zostały korzyści wynikające z zastosowania biologicznych metod ochrony, podkreślając ich pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie konsumentów. Prelegent przybliżył praktyczne wskazówki dotyczące stosowania biopreparatów, które stają się coraz bardziej istotnym elementem zrównoważonego rolnictwa. Wszystkie trzy wykłady pokazały, jak nowoczesne technologie i rozwiązania biologiczne mogą wspólnie kształtować bardziej efektywną i ekologiczną przyszłość rolnictwa.

II. Innowacje w produkcji zwierzęcej.

Panel tematyczny „Innowacje w produkcji zwierzęcej” opiewał w 4 referaty tj.:

  • Nurty ewolucyjne w produkcji zwierzęcej – Piotr Wójcik, Instytutu Zootechniki PIB
  • Wykorzystanie bramek detekcyjnych w zakładach uboju w celu identyfikacji zwierząt oraz określania ich zdrowotności – Sebastian Przeniosło, Farm Innovations S.A.
  • Innowacje w myśleniu o produkcji mleka – Dominik Wojciechowski, Bovi-Pro Usługi i Doradztwo Hodowlane
  • Szacowanie emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą – Elżbieta Sowula-Skrzyńska, Instytut Zootechniki PIB

W panelu przedstawiono etapową historię rolnictwa -od ręcznych narzędzi i prostych metod upraw do pełnej automatyzacji rolnictwa wzbogaconej sztuczną inteligencją. w tej chwili rolnictwo ma do dyspozycji maszyny i technologie mające wspierać, a nie zastępować człowieka, co oznacza, iż to rolnik wykorzystuje zaawansowane narzędzia do podejmowania bardziej świadomych decyzji, bazując na przygotowanych propozycjach rozwiązań. Głównym celem jest dążenie do zminimalizowania wpływu na środowisko, redukcję emisji CO2, ochronę bioróżnorodności, a także do neutralności klimatycznej. Współczesne rolnictwo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym co do dobrostanu zwierząt, warunków pracy i oddziaływania na lokalne społeczności.

Panel „Innowacje w produkcji zwierzęcej” poruszał tematy i zachęcał do dyskusji w obszarze roli i funkcji jaką powierzono m.in. bramkom detekcyjnym, chipowaniu bydła w Polsce czy wpływu uciążliwości GHG na kondycję gospodarstw hodowlanych.

III. Ekonomika i rozwiązania cyfrowe w gospodarstwie.

Panel poświęcony zastosowaniu technologii cyfrowych, oprogramowań i aplikacji w gospodarstwach rolnych oraz aspektom ekonomicznym w zarządzaniu. Naczelną zasadą tworzenia oprogramowań jest łatwość w obsłudze, programy te mają usprawniać pracę, aby rolnik mógł analizować działania, koncentrując się na rolnictwie wysokoefektywnym. Istotną rolę odgrywa również modernizacja maszyn-kombajnów, siewników i opryskiwaczy. Głównym moderatorem tego panelu był dr inż. Leszek Sieczko z SGGW.

W ramach tegorocznej edycji przeprowadzono konkurs „Najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie”. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz innowacyjnych technik i technologii, które mogą być wykorzystane w celu efektywniejszego zarządzania gospodarstwem rolnym. W konkursie wzięło udział dziewięć podmiotów.

Pierwsze miejsce zdobyła firma QED Poland – nisko kosztowy przenośny spektrometr do szybkiej analizy kondycji i składu chemicznego roślin bezpośrednio na polu.

Drugie miejsce zajął Instytut Zootechniki Państwowy Instytutu Badawczy.

Aplikacja do ilościowego określenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie gospodarstwa rolnego – „Kalkulator efektywności klimatycznej dla gospodarstw z chowem bydła i świń”.

Trzecie miejsce firma AgriSoulutions sp.z.o.o -FoodPass Platforma do monitorowania łańcucha dostaw.

Konferencja była miejscem do nawiązania kontaktów oraz tworzenia potencjalnych partnerstw innowacyjnych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Forum zorganizowano w ramach Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i Obszarach Wiejskich operacja własna Centrum z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

{gallery}0009_forum{/gallery}

Idź do oryginalnego materiału