Jabłko jest oficjalnym owocem podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy największym producentem tych owoców w Europie i czwartym na świecie, a polskie jabłka nie mają sobie równych.
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, promocja jabłek nawiązuje do promocji polskich truskawek, która były owocem prezydencji w 2011 roku.
Według statystyk, w Polsce znajduje się najwięcej w Unii Europejskiej sadów jabłkowych, których powierzchnia wynosi 150 tysięcy hektarów. Oznacza to 80.500 sadów, w których produkuje się rocznie około 4 mln ton tych owoców. W 2023 roku eksport jabłek wyniósł 817.000 ton. Sadów ekologicznych jest 5.500 hektarów sadów, a dojrzewa w nich około 172.000 ton owoców.
Korzenie uprawy jabłek w Polsce sięgają późnego średniowiecza, a rozprzestrzenienie się sadownictwa i wprowadzenie szlachetnych odmian jabłek zapoczątkowali mnisi cystersi i benedyktyni. Dynamiczny rozwój uprawy tych owoców w Polsce przypadł na lata 1918-1960. Szczególne zasługi w uprawie jabłoni położył profesor Szczepan Pieniążek – naukowiec i sadownik, który zdobył doświadczenie w Polsce i Stanach Zjednoczonych i między innymi wprowadził do uprawy drzewa karłowe i amerykańskie odmiany jabłoni, a także opracował przechowywanie jabłek przez cały rok bez utraty ich jakości.
Jabłko są bogate w składniki odżywcze, w tym witaminy A i C, przeciwutleniacze, potas, wapń, magnez i błonnik. Wspomagają trawienie, wzmacniają odporność, poprawiają zdrowie skóry, chronią układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca typu II i choroby neurodegeneracyjne, np. choroba Alzheimera i Parkinsona, dzięki przeciwutleniaczom znajdującym się głównie w skórce.
Jabłko jest najpopularniejszym owocem w Polsce. 9 na 10 Polaków regularnie je jada. Najpopularniejsze w Polsce wśród konsumentów odmiany to: lobo, szampion, jonagold i ligol, gala i antonówka.
Polska 1 stycznia 2025 roku po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Po raz pierwszy nasz kraj sprawował prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2011 roku.