Jak dbać o opony ciągnika, jak je konserwować? Czy chronić je przed słońcem?

1 dzień temu

Niezależnie od tego jaki posiadamy pojazd rolniczy, jest on wyposażony w opony. W czasie użytkowania narażone są one na szereg niekorzystnych czynników, które mogą doprowadzić do ich przyspieszonego zużycia. Przyjrzyjmy się dziś co to za czynniki i jak możemy przed nimi chronić opony do ciągnika i maszyn rolniczych.

Opony rolnicze są jednym z najważniejszych elementów maszyn rolniczych, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Ich prawidłowa obsługa i konserwacja nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracy, ale także wydłuża żywotność ogumienia oraz wpływa na efektywność gospodarstwa.

W przypadku opon trakcyjnych, które przenoszą moc silnika na podłoże, jak w ciągnikach, ładowarkach czy kombajnach dochodzi jeszcze kwestia jak najbardziej bezstratnego przeniesienia napędu, czyli minimalizacji uślizgu. To, wraz z ogromnymi naprężeniami jakie opona musi wytrzymać oraz przenieść na glebę pracując przecież pod wewnętrznym ciśnieniem, czyni ją niezwykle podatną na uszkodzenia.

Zasady obsługi i konserwacji opon rolniczych – poradnik dla rolników

W większości przypadków nie możemy ich przewidzieć, ale przynajmniej w części możemy im przeciwdziałać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące dbania o opony rolnicze.

Obserwacja opon w czasie użytkowania

Regularna kontrola stanu opon podczas codziennej eksploatacji jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i wydłużenia ich żywotności. Należy zwracać baczną uwagę na:

  • Widoczne pęknięcia, przecięcia i wybrzuszenia, które mogą świadczyć o uszkodzeniu strukturalnym opony.
  • Nierównomierne zużycie bieżnika, które może wynikać z nieprawidłowego ciśnienia lub ustawienia kół.
  • Występowanie ciał obcych, np. kamieni lub gwoździ, które mogą prowadzić do przebicia lub rozerwania opony.

Płynna praca

Aby zapewnić równomierne zużycie opon i ich maksymalną wydajność, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania, co prowadzi do szybszego zużycia bieżnika.
  • Dostosować prędkość do warunków terenowych – jazda po nierównym podłożu z dużą prędkością może powodować uszkodzenia.
  • Unikać nadmiernego obciążania maszyny, co może prowadzić do przegrzewania się opon i ich deformacji.
Nowoczesne maszyny rolnicze przenoszą dziś na oponach ogromne ładunki, które wymagają ogumienia najwyższej jakości, fot. Adam Ładowski

Prawidłowe przechowywanie opon w czasie przestoju ciągnika lub maszyny przez kilka miesięcy

Podczas dłuższego przestoju maszyny należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania opon:

  • Jeśli postój ma potrwać kilka miesięcy, zaleca się aby maszyny powinny być podnoszone na podpory, co pozwoli odciążyć opony i zapobiec ich fizycznej deformacji.
  • Opony powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego oddziaływania światła słonecznego.
  • Warto stosować pokrowce ochronne, aby zapobiec ich degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych.

Prawidłowy montaż i demontaż opony z uwzględnieniem prawidłowego ciśnienia

Montaż i demontaż opon rolniczych powinien być wykonywany zgodnie z zaleceniami producenta:

  • Przed montażem należy dokładnie oczyścić felgę i sprawdzić jej stan.
  • Opony powinny być montowane na feldze równomiernie, aby uniknąć zużycia i wibracji koła.
  • Po zamontowaniu należy sprawdzić ciśnienie i dostosować je do zaleceń producenta.

Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie i kiedy należy regulować zbieżność przednich kół

Regularne przeglądy są niezbędne dla prawidłowej eksploatacji opon i całej maszyny. Warto zwrócić uwagę na:

  • Stopień zużycia bieżnika – jeżeli opony ścierają się nierównomiernie, może to świadczyć o problemach z geometrią kół.
  • Stan felg i zawieszenia – uszkodzenia w tych elementach mogą wpływać na stabilność jazdy naszej maszyny.
  • Regulację zbieżności przednich kół – jeżeli maszyna „ściąga” w jedną stronę lub opony zużywają się nierównomiernie, warto skorygować ustawienie kół.
Coraz częściej opony wykonuje się do określonego typu maszyn rolniczych. Tylko tak można wykorzystać ich potencjał, fot. Adam Ładowski

Czy i kiedy warto chronić opony przed skutkami promieniowania UV, gdy nie są używane

Powyżej wspomnieliśmy, by chronić opony przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych. Spróbujmy teraz wyjaśnić ten wątek i dlaczego w dzisiejszym coraz cieplejszym klimacie, stał się istotny. Chodzi oczywiście o promieniowanie Słońca w zakresie fal ultrafioletowych, które to fale niekorzystnie wpływają nie tylko na naszą skórę, ale także na połączenia strukturalne w wiązaniach chemicznych mieszanki gumy.

W przypadku mieszanek niskiej jakości, z których często wykonane są opony nieznanych producentów, zmiany te stają się często widoczne już po kilku miesiącach, gdzie na powierzchni opony można zauważyć specyficzny nalot i przebarwienia.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do przyspieszonego starzenia gumy, co osłabia strukturę opony. Aby temu zapobiec:

  • Opony powinny być przechowywane w zacienionych miejscach lub przykrywane specjalnymi pokrowcami ochronnymi.
  • Można stosować preparaty konserwujące, które chronią gumę przed negatywnym wpływem promieni UV.
  • Jeśli maszyna jest przechowywana długotrwale na zewnątrz, warto okresowo zmieniać położenie kół, aby uniknąć nierównomiernego starzenia się opon.
Specjalistyczne maszyny rolnicze wymagają specjalnych opon zdolnych przenieść nacisk dziesiątków ton w każdych warunkach terenowych, fot. Adam Ładowski

Trzeba jasno powiedzieć, iż choćby najlepsza opona nie daje nam gwarancji długowieczności. Renomowani producenci cały czas pracują nad ulepszeniem zarówno mieszanek stosowanych do produkcji, jak i nad wewnętrzną konstrukcja samej opony. Ta choć niewidoczna, jest często w przypadku opon napędowych do kilkusetkonnych ciągników, inżynieryjnym majstersztykiem, który kosztuje niemałe pieniądze.

Odpowiednia dbałość o opony rolnicze to klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy w gospodarstwie. Regularna obserwacja stanu opon, kontrola ciśnienia, adekwatne przechowywanie oraz przemyślana eksploatacja mogą znacząco wydłużyć ich żywotność. Warto również pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UV i systematycznym przeglądzie geometrii kół, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw i nieoczekiwanych awarii.

Idź do oryginalnego materiału