To pytanie pojawia się bardzo często, a sami rolnicy zastanawiają się: ile czasu w danej działce trzeba prowadzić uprawę w tym systemie, aby otrzymać dopłatę? Już wyjaśniamy.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe – uproszczone systemy upraw to dosłownie gorący temat. Przypomnijmy, iż głównym założeniem tej praktyki jest uprawa roślin w systemie bezorkowym lub uprawy pasowej (strip – till).
Wlicza się w to przede wszystkim odstąpienie od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych, a także pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.
Można również częściowo wymieszać resztki pożniwne z powierzchniową warstwą gleby np. broną mulczową albo talerzową lub kultywatorem ścierniskowym. Ważnym wymogiem przy tym ekoschemacie jest prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez ARiMR.
Ile punktów i jaka stawka za uproszczone systemy upraw?
Punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, na których zastosowano powyższe metody uprawy, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa (siew bezpośrednio w nieuprawioną glebę) lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
W tym roku za uproszczone systemy uprawy otrzymamy 3 pkt. czyli 67,41 euro/ha (przy zeszłorocznym kursie euro to 288,51 zł/ha – jednak zaznaczam, iż stawki mogą się jeszcze zmienić przy zastosowaniu współczynnika redukcji). Za zeszły rok rolnicy otrzymali 249,50 zł/ha, były przyznawane za tą praktykę 4 pkt. Pierwotnie resort proponował 419,56 zł/ha, ale przez duże zainteresowanie tym ekoschematem obniżono stawkę.
Ile czasu działka w uprawie bezorkowej? – o co pytacie
– W systemie bezorkowym w 2024 r. zasiałem jęczmień ozimy, po zbiorze w 2025 r. nastąpi uprawa ścierniska dzięki kultywatora ścierniskowego i pole będzie pozostawione do wiosny 2026 r. W takim przypadku spełniam wymogi uproszczonej uprawy.
– Co stałoby się gdybym w 2024 r. zasiał jęczmień bezorkowo, a po zbiorze w 2025 r. chciałbym wykonać orkę? Za jaki okres liczy się czas, w którym dana działka powinna być uprawiana w systemie bezorkowym?
Jolanta Dobiesz, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Centrali ARiMR w Warszawie zaznaczyła, iż płatność za uproszczone systemy uprawy nie odnosi się do uprawianego gatunku, ale do określonej powierzchni w danym roku kalendarzowym.
– Niezależnie czy mówimy o uprawach deklarowanych do płatności w tym roku, czy o uprawach, które będziemy wysiewać na jesień, to w danym roku wszystkie zabiegi, które stosujemy wykonujemy bezorkowo. W zeszłym roku mogła być na danej działce zastosowana orka, a w tym roku każdy zabieg musi być wykonany w systemie bezorkowym i wtedy otrzyma się za nią płatność – wyjaśniła dyrektor Jolanta Dobiesz.