Jak Michał Kołodziejczak planuje zmienić sprzedaż polskich ziemniaków?

4 godzin temu

Sprzedaż polskich ziemniaków na rynku zagranicznym jest trudna. Rolnicy borykają się z wieloma utrudnieniami, które zniechęcają i nierzadko uniemożliwiają wysyłkę towaru. Jak planuje zmienić to Michał Kołodziejczak?

– Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak spotkał się dziś z inspektorami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Celem rozmów było wypracowanie praktycznych rozwiązań ułatwiających eksport ziemniaków z Polski – czytamy w komunikacie. Zmiany, uwzględniając szereg trudności napotykanych przez rolników, pozostają konieczne.

Eksport polskich ziemniaków

Polska jest niewątpliwie jednym z największych producentów ziemniaków, które cieszą się uznaniem wśród odbiorców. – Wysoka jakość polskich ziemniaków przyczynia się do tego, iż są one w tej chwili wysyłane do Ukrainy, Mołdawii, Wielkiej Brytanii czy Serbii. Polskie sadzeniaki trafiają także na odległe rynki, takie jak Egipt i Turcja. Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej głównymi odbiorcami polskich ziemniaków są Rumunia, Bułgaria, Czechy, Węgry i Niemcy – poinformowało dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Popyt jest wysoki, jednak bardzo dużym ograniczeniem dla polskich producentów są obowiązujące przepisy. Ogromny potencjał jest marnowany, co widać w statystykach. Ilość importowanego do Polski towaru jest niezwykle wysoka, jednak sprzedaż nie idzie już tak dobrze. – Zwiększające się zainteresowanie polskimi ziemniakami sprawia, iż także po stronie administracji państwowej potrzebne jest takie dostosowanie procedur, aby były one jak najbardziej przyjazne dla eksporterów i producentów – zaznacza MRiRW.

O czym rozmawiał Michał Kołodziejczak?

Wiceminister Michał Kołodziejczak podczas dzisiejszego spotkania zwrócił się przede wszystkim do inspektorów PIORiN, aby działając w ramach obowiązującego prawa, kierowali się zaufaniem oraz otwartością dla eksporterów i producentów, maksymalnie usprawniając i upraszczając wysyłkę ziemniaków.

Ważnym zagadnieniem, które poruszył Michał Kołodziejczak, wydają się być ulepszenia i uproszczenia dotyczące eksportu, co zostało omówione podczas spotkania w MRiRW. Tyczy się to zwłaszcza wysyłki ziemnikaów z powiatów, w których występuje niewielka liczba ognisk bakteriozy pierścieniowej – ryzyko jest tutaj znacznie niższe.

Michał Kołodziejczak, wraz z inspektorami PIORiN, przedyskutował przygotowywane zmiany legislacyjne, które wprowadzą ułatwienia w uznawaniu gospodarstw za wolne od bakteriozy pierścieniowej oraz obniżą stawki opłat za badanie bulw ziemniaków przeznaczonych do sadzenia pod kątem występowania bakterii kwarantannowych.

Idź do oryginalnego materiału