Jak nie zostać z tyłu – cyfryzacja JST przy współpracy z biznesem

6 miesięcy temu

Moderatorem spotkania był Bartosz Majewski ze Szkoły Głównej Handlowej, a w dyskusji wzięli udział – Krzysztof Gawkowski, Wicepremier, Minister Cyfryzacji, Adam Ciszkowski, Związek Samorządów Polskich, Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa, Michał Misztal, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości, Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic oraz Alessandro Moricca, PagoPA.

Krzysztof Gawkowski w swojej wypowiedzi podkreślił, iż cyfryzacja to obszar, w którym styka się szereg elementów, które mogą mieć wpływ na obywatela, instytucje, firmy, dlatego bardzo istotne jest, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak można wykorzystać wzajemną synergię między tymi elementami. Jednak najważniejsze jest stwierdzenie, iż nie ma nowoczesnej cyfryzacji bez człowieka i danych dot. zachowań tego człowieka. Zdaniem Gawkowskiego technologia powinna służyć człowiekowi, ale człowiek powinien panować nad jej bezpieczeństwem. Krzysztof Gawkowski przypomniał, iż razem z Prezydentem Fijołkiem otwierał Centrum Cyberbezpieczeństwa, i powiedział, iż właśnie w ten sposób wyobraża sobie wdrażanie cyfryzacji na poziomie samorządu. Gawkowski podkreślił, iż uruchamiany jest właśnie projekt Cyberbezpieczny Samorząd, gdzie na dofinansowania przeznaczona zostaje kwota 1,5 mld złotych. Jak stwierdził Krzysztof Gawkowski, w Polsce mamy ogromny potencjał do rozwoju w obszarze cyfryzacji, mamy doskonałych matematyków, czy informatyków, są także środki możliwe do wykorzystania. Ucyfrowienie Polski musi być wspólnym wysiłkiem samorządu i państwa. Według Gawkowskiego odrębnym światem jest implementacja technologii do życia człowieka, a czym innym jest wykorzystanie danych płynących z technologii dla dobra człowieka. W opinii panelisty pieniądze ze źródeł europejskich powinniśmy wydawać na polepszenie jakości życia i zaopiekowanie obywatela. W centrum musimy stawiać obywatela i realizację jego potrzeb.

Adam Ciszkowski powiedział, że, o ile popatrzymy jak świat się rozwinął przez ostatnie kilkanaście lat, to możemy przypuszczać, jak bardzo nasz świat się zmieni przez kolejne lata. Jednak, w opinii Cieszkowskiego, na poziomie samorządu musimy sprostać tym wyzwaniom. Cieszkowski stwierdził, iż podstawową sprawą jest edukacja i rozwój kapitału ludzkiego, w tym jak właśnie w obszarze cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa. Według Cieszkowskiego wśród priorytetów znajduje się obecnie: intensyfikacja szkoleń, wdrażanie procedur, i oczywiście pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu, na który muszą się znaleźć środki rządowe i samorządowe.

Konrad Fijołek w swoim wystąpieniu stwierdził, iż zgadza się z przedmówcami, ale pragnie dodać także swoją perspektywę. Fijołek przypomniał, iż kilka lat temu zainicjował inicjatywę Rzeszów Smart City, żeby edukować na temat wpływu technologii na jakość życia obywateli. Temat rozwijał się, stopniowo powiększała się wiedza nt. informatyzacji i cyfryzacji, a dzisiaj Rzeszów pokazuje podczas targów w Barcelonie na firmy informatyczne i startupy z jego regionu. Fijołek dodał, iż ostatnio w Rzeszowie wdrożony został program cyfryzacji zieleni miejskiej, co do niedawna mogło być postrzegane jako niestandardowe. Tymczasem obecnie, tego typu projekty mogą pomóc w uzyskaniu dofinansowania unijnego w obszarze neutralności klimatycznej.

Daniel Beger podkreślił, iż od 2007 r. zajmuje się realizacją projektów dla społeczeństwa informacyjnego, i w jego opinii w Polsce wiele zmieniło się na lepsze w tym obszarze. Również ten postęp da się zaobserwować w Świetochłowicach, gdzie z pomocą lokalnych firm udało się wdrożyć liczne elementy dedykowanego programu informatycznego do obsługi administracyjnej.

Allesandro Moricca stwierdził, iż szczególnie istotna, ale także napotykająca liczne wyzwania, jest cyfryzacja samorządów małej skali. Jak przypomniał, we Włoszech jest 8 tys. samorzadow, a ok. 70% z nich ma poniżej 5 tys. mieszkańców. W opinii Moricca, o ile patrzymy na takie małe samorządy, to ich zarządzający kilka wiedza o roli cyfryzacji. Ten obszar niknie wśród zarządzania jakością dróg, czy innymi lokalnymi problemami. Receptą na dobry poziom wykorzystania funduszy na ten cel jest wspieranie i angażowanie lokalnych firm informatycznych, tak, żeby mogły pomagać pisać wnioski o dofinansowania.

Michal Misztal stwierdził, iż bardzo istotna w procesie cyfryzacji jest budowa współpracy startupów z samorządowcami i sektorem publicznym. Misztal przywołał przykład Rzeszowa, w którym powstał Urban Lab, czyli miejsce które umożliwia startupom współpracę z jednostkami samorządowymi. Niektóre samorządy tworzą szklarniowe warunki do testowych tego typu wdrożeń. Dzięki tego typu inicjatywom samorządy mogą zrozumieć, iż można taniej i sprawniej uzyskać rozwiązania swoich problemów, zlecając realizację działań startupom. Według Misztala potrzebne są narzędzia, podobne w założeniach do akceleratorów biznesu, jednak z optyką na współdziałanie ze spółkami miejskimi – tego typu program jest np. wdrażany w Warszawie.



Idź do oryginalnego materiału