Jak podnieść plonowanie kukurydzy w trudnych warunkach?

10 miesięcy temu

W całym okresie wegetacji kukurydza narażona jest na wystąpienie wielu czynników stresowych. Niezależnie od źródła ich pochodzenia mogą one negatywnie odbijać się na wysokości plonu. Dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by przygotować rośliny do niepożądanych zjawisk i tym samym zminimalizować ich wpływ na osiągane rezultaty uprawy. Jednym z takich rozwiązań jest donasienny biostymulator Starcover Active+.

Rośliny kukurydzy możemy podzielić na dwa rodzaje: te, które przeszły już przez stres i taki które przez stres będą przechodzić – mówi Marek Kostrzewski, Corn Product & Project Manager Limagrain Polska, z którym rozmawiałem o czynnikach ograniczających plonowanie kukurydzy i tym jak Starcover Active+ pomaga w przezwyciężeniu trudności związanych ze stresem roślin.

Czynniki ograniczające plonowanie kukurydzy

Marcin Sztypa: Stresy biotyczne i abiotyczne w uprawie kukurydzy są nieuniknione, a ich lista jest dość długa. Które z nich mają największe znaczenie?

Marek Kostrzewski: Rzeczywiście czynników mogących mieć negatywny wpływ na rozwój i plonowanie kukurydzy jest bardzo dużo. Jednak do najważniejszych zaliczyłbym stres cieplny i niedobory wody. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż zwykle występują jednocześnie. Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, ale kiedy wysokie temperatury zbiegają się deficytem wody, rośliny nie mogą w dostatecznym stopniu wykorzystać fotosyntezy, która w warunkach dużego nasłonecznienia mogłaby być najbardziej efektywna.

Marek Kostrzewski – Corn Product & Project Manager Limagrain Polska

fot. materiały firmowe

Susza niewątpliwie jest istotnym czynnikiem stresogennym, a jak kukurydza radzi sobie z niskimi temperaturami, których wiosną nie brakuje?

W naszych warunkach klimatycznych jest to bardzo istotny czynnik. Koniec kwietnia i maj, czyli czas siewu i początkowy etap wzrostu kukurydzy obfituje w gwałtowne zmiany temperatur powietrza, co nierzadko przekłada się na spadki temperatury gleby. Majowi zimni ogrodnicy stanowią poważny szok dla kukurydzy, która przecież pochodzi z innego kontynentu i zupełnie innego klimatu.

Oczywiście w toku prac hodowlanych odmiany kukurydzy przeznaczone do uprawy w naszych warunkach zostały w znacznym stopniu przystosowane do takich zjawisk. Jednak nie są one dla roślin obojętne. W takich warunkach dochodzi do znaczącego ograniczenia przyswajania fosforu, co powoduje istotne spowolnienie rozwoju roślin.

Przekłada się to niestety zarówno na ograniczenie rozwoju systemu korzeniowego jak i nadziemnych części roślin, co długofalowo nie może pozostać bez wpływu na plonowanie. Rozwój kukurydzy na początkowym etapie ma ogromny wpływ na kondycję roślin przez cały okres wegetacji. Przekłada się na równomierność wschodów i ogólne przygotowanie roślin do czynników stresowych, jakie z pewnością wystąpią w kolejnych fazach rozwojowych. Problemy na początkowym etapie często są widoczne w łanie do samego zbioru.

Pole position dla Twojej kukurydzy Starcover Active+

Nie mamy wpływu na przebieg pogody. Co zatem możemy zrobić, by nie tracić plonu?

Tak naprawdę przygotowania możemy zacząć już jesienią, wykonując odpowiednie zabiegi agrotechniczne, starannie przygotowując stanowisko pod siew kukurydzy. Tu warto wspomnieć o uregulowaniu pH gleby, które będzie miało wpływ na przyswajalność składników pokarmowych. Do tego oczywiście powinniśmy zadbać o jak najlepsze dopasowanie odmian kukurydzy do warunków stanowiskowych. Na te czynnoci poprzedzające siew mamy w przypadku kukurydzy naprawdę dużo czasu i warto go dobrze wykorzystać.

Wybierając odmiany kukurydzy do siewu, warto zwrócić uwagę na taki parametr ja wczesny wigor. Jest to niezwykle ważne gdy siejemy kukurydze na chłodniejszych stanowiskach, czy decydujemy się na późne siewy. Wtedy intensywność rozwoju na początkowym etapie jest szczególnie istotna. Niezwykle ważne jest też adekwatne dobranie klasy wczesności odmiany, zarówno do regionu, jak i terminu siewu. Poza genetyką odmian możemy dodać jeszcze jeden czynnik, który pozwala osiągnąć przewagę już na starcie. Jest to donasienny biostymulator do kukurydzy Starcover Active+.

Czym jest Starcover Active+?

Jest to mikrobiologiczna zaprawa do kukurydzy, która zapewnia roślinom zwiększoną odporność na czynniki stresowe. Starcover Active+ wspomaga wschody i rozwój roślin co umożliwia im przetrwanie niekorzystnych zjawisk w dobrej kondycji i przyspiesza regenerację. Minimalizuje więc niekorzystny wpływ tych czynników na wysokość plonu. Dzięki działaniu Starcover Active+ rośliny po stresie mogą wrócić do pełni sił. W większości wypadków ich kondycja i tempo rozwoju są takie, jakby czynnik stresowy wcale nie wystąpił. Natomiast w sezonach, w których zjawiska stresowe nie są intensywne, ten donasienny biostymulator pozwala zwiększać plonowanie.

Skład zaprawy Starcover Active+

W preparacie Starcover Active+ mamy dwa składniki. Bakterie Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP, oraz cząsteczki sygnalizacyjne kwasu hydroksycynamonowego. Jaka jest ich rola?

Bakterie zasiedlają system korzeniowy i ryzosferę. Tworzą biofilm, który ogranicza dostęp agrofagów do systemu korzeniowego, a także bierze udział w udostępnianiu roślinom składników odżywczych. Chroni również system korzeniowy przed czynnikami stresowymi. Działalność bakterii Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP, wpływa bardzo wydatnie na rozwój systemu korzeniowego. W efekcie jest on bardzo rozbudowany. Daje to roślinie mocną pozycję startową, ale też ułatwia jej przetrwanie stresu wodnego na wszystkich etapach rozwoju. Niezwykle istotny jest też efekt w postaci poprawy pobierania składników pokarmowych, a szczególnie fosforu. Badania wykazały, iż przyswajanie tego makroskładnika przez rośliny wspomagane zaprawą Starcover Active+ jest aż o 20% efektywniejsze niż w przypadku kukurydzy pozbawionej takiego wsparcia.

Natomiast cząsteczka sygnalizacyjna kwasu hydroksycynamonowego wywołuje zmiany metaboliczne na poziomie komórkowym. Poprawia to akumulację przeciwutleniaczy i osmoprotektantów takich jak prolina. Nieco upraszczając te dość skomplikowane procesy, możemy powiedzieć, iż dzięki cząsteczce sygnalizacyjnej komórka tak zarządza wewnętrzną gospodarką, aby zgromadzić jak największe zapasy na wypadek suszy. Co w przypadku jej wystąpienia pozwala przetrwać okres deficytu wody w dobrej kondycji, ale także nadzwyczaj efektywnie zregenerować się gdy czynnik stresowy ustąpi. Składnik ten aktywuje także naturalne szlaki detoksykacji herbicydów, co wspomaga ograniczenie wrażliwość kukurydzy na doglebowe środki chwastobójcze zastosowane do ochrony plantacji. Wszystko to przekłada się na kondycję całych roślin i finalnie na wielkość uzyskanego plonu.

Wysokość plonu a zastosowanie Starcover Active+

Czy możemy określić, jaki jest wpływ zastosowania Starcover Active+ na wysokość uzyskanego plonu kukurydzy?

Tak, oczywiście. Najnowsze badania przeprowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w 2023 roku, wykazały wzrost plonu kukurydzy wspartej biostymulatorem donasiennym Starcover Active+ o 8,9%. Efekty jego zastosowania są tym większe, im trudniejsze są warunki w okresie wegetacji. Jednak choćby w warunkach rzadko spotykanych w praktyce, czyli bez czynników stresowych, wzrost plonowania kukurydzy dzięki temu preparatowi dochodził do 5%.

Wzrosty plonu po zastosowaniu Starcover Active+ są znaczące. Powiedzmy zatem, co powinien zrobić rolnik, który chce uprawiać kukurydzę korzystającą ze wsparcia tej zaprawy?

Tu sprawa jest prosta. Trzeba wysiewać nasiona kukurydzy zaprawione na etapie produkcji biostymulatorem Starcover Active+. Są to wybrane odmiany z oferty LG Seeds. Z pytaniem o dostępność i wsparcie w doborze odmian kukurydzy najlepiej zwrócić się do regionalnego przedstawiciela Limagrain.

Dziękuję za rozmowę.

Idź do oryginalnego materiału