W dobrej kondycji przetrwały zimowy spoczynek w okresie 2024/25 drzewa, krzewy owocowe i plantacje jagodowe. Łagodna zima sprzyjała sadom i plantacjom – informuje w raporcie Główny Urząd Statystyczny.
Łagodna zima spowodowała jednak nasilenie występowania mączniaka, parcha oraz szkodników roślin, co może spowodować konieczność stosowania intensywnej ochrony chemicznej na plantacjach.
Na większości obszarów kraju deficyt opadów śniegu zasilającego na wiosnę wody gruntowe źle wpłynął na rośliny w sadach na początku wegetacji. W drugiej dekadzie marca na skutek spadku temperatury powietrza dochodziło lokalnie do nieznacznych szkód mrozowych, zwłaszcza młodych pędów i pąków kwiatowych czereśni i innych gatunków drzew pestkowych. Na plantacjach, które w ubiegłym roku doznały uszkodzeń spowodowanych gradem, widać mniej pąków kwiatowych. Z obserwacji wynika, iż drzewa rozpoczęły kwitnienie w terminach zbliżonych do średniej wieloletniej.
Źle na wegetację i kondycję drzew owocowych wpływa brak opadów deszczu. Rolnicy narzekają na suszę.
Łagodna zima sprzyjała zimowemu spoczynkowi krzewów owocowych i plantacjom jagodowym. Nie odnotowano strat mrozowych roślin, a okres wegetacji rozpoczął się w pierwszej połowie marca, czyli w terminie zbliżonym do średniej wieloletniej.
Do lokalnych uszkodzeń krzewów (między innymi porzeczki czarnej) i truskawek doszło przez przymrozki występujące przede wszystkim w drugiej dekadzie marca. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych, negatywny wpływ na rozwój krzewów i plantacji jagodowych miała susza.
Jak przebiegają prace polowe i siew warzyw gruntowych? W sposób zróżnicowany. Głównymi czynnikami wpływającym na występowanie opóźnień było niedostateczne ogrzanie i uwilgotnienie gleby. Brak odpowiedniej ilości opadów spowodował także spowolnienie i osłabienie wschodów warzyw. Na licznych plantacjach obserwuje się stosowanie okryw, które mają zapobiegać stratom wilgoci i poprawę warunków termicznych dla kiełkujących roślin.
W oczekiwaniu na sprzyjające warunki pogodowe producenci przygotowują rozsady, które będą wysadzane do gruntu w późniejszych terminach.