Autor: Karolina Gemza
Prezes FWG, Marek Tatała, wystąpił w debacie “Unlocking the Future: How can new technologies drive productivity and economic growth for everyone?” z cyklu Debating Europe. Rozmowa odbyła się w Parlamencie Europejskim i koncentrowała się na perspektywie polskich ekspertów.
Wraz z Markiem Tatałą, w rozmowie wzięli udział poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Wawrykiewicz oraz Marta Poślad, dyrektor ds. polityki publicznej i relacji rządowych na Europę Środkową i Wschodnią w Google.
Uczestnicy debaty rozmawiali o tym, w jaki sposób technologia może zwiększać produktywność i wspierać innowacyjność oraz rozwój gospodarczy w całej Europie, a także jaką rolę w tej transformacji odgrywa Polska.
CO POWINNO SIĘ ZMIENIĆ? REKOMENDACJE DLA POLSKI I UE
Zdaniem Marka Tatały, aktualnie z jednej strony obserwujemy lukę technologiczną pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi, a z drugiej strony – między Polską a UE. To oznacza, iż istnieje duża przestrzeń na ulepszenie pewnych procesów i implementację nowoczesnych technologii. Wiele pod kątem technologicznym można poprawić między innymi w administracji publicznej, gdzie e-usługi powinny stać się domyślną opcją w kontaktach. W Polsce natomiast dużym problemem jest również system sądownictwa.
– Technologia może stać się przydatna w rozwiązywaniu sporów pomiędzy firmami, a także firmami i konsumentami – zauważył ekonomista. Jego zdaniem, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii sądy mogłyby działać bardziej efektywnie, co znacznie zwiększyłoby produktywność firm i poziom zadowolenia obywateli.
Jak sugeruje Marek Tatała, pierwszym krokiem w likwidacji przepaści technologicznej powinno być zajęcie się barierami i nadmiernymi regulacjami na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Nasze rekomendacje dotyczące tych działań przedstawiliśmy w raporcie #JednolityRynekUE.
Cała debata dostępna jest na kanale YouTube Debating Europe. Możesz obejrzeć ją tutaj>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
- 40 minut dla ekonomii. Seria wideorecenzji, dzięki którym lepiej poznasz książki ekonomiczne>>
- Zitelmann: 80 lat później, czy przez cały czas jesteśmy na „Drodze do zniewolenia”?>>
- Świętujemy 50-lecie Nagrody Nobla dla Friedricha Hayeka>>