Jak uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

11 miesięcy temu

Dofinansowanie pompy ciepła cieszyło się dużą popularnością w związku z realizowanym programem Czyste Powietrze. Wielu konsumentów chętnie skorzystało z możliwości tańszej wymiany kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. Jednak od tego roku wchodzą zmiany w programie Czyste Powietrze. Co one obejmą?

Dofinansowanie pompy ciepła na dotychczasowych zasadach pozwalało na montaż niemalże dowolnego modelu pompy ciepła. Teraz to się zmienia.

Pompa ciepła poza kontrolą

Dofinansowanie pompy ciepła na dotychczasowych zasadach pozwalało na montaż niemalże dowolnego modelu pompy ciepła. Niestety sytuację tę wykorzystywali sprzedawcy, którzy oferowali klientom „bardzo budżetowe” urządzenia. A wśród nich były takie, które w praktyce nie spełniają wymaganych prawem norm bezpieczeństwa czy efektywności energetycznej. Nierzadko ich parametry odbiegały od zadeklarowanych w specyfikacji, co narażało konsumentów na większe od zakładanych wydatki.

Co obejmą zmiany w programie Czyste Powietrze?

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które dotyczą pomp ciepła, mają ochronić beneficjentów, ponieważ dofinansowanie będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. W tym celu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wypracował dodatkowe wymogi dotyczące jakości pomp ciepła. Zaczną one obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. wraz z uwzględnieniem okresu przejściowego.

Jakie urządzenia dostaną dofinansowanie pompy ciepła?

Pompy ciepła, które spełnią wymagania, trafią na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Jednakże dotację dostaną użytkownicy tylko pomp ciepła wpisanych na „uszczelnioną” listę ZUM.

W komunikacie NFOŚiGW sygnowanym jako istotny można przeczytać:

W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” (PPCP) pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną, wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze planuje się w zakresie pomp ciepła?

NFOŚiGW przypomina, iż do dofinansowania w ramach „Czystego Powietrza” kwalifikować się będą wyłącznie pompy ciepła o parametrach technicznych potwierdzonych przez niezależne akredytowane laboratorium. Muszą być one zlokalizowane na terenie EU lub EFTA. Wynik wykonanych w nich badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Przeprowadzone i przedstawiane przez producenta lub dystrybutora badania mają w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu. Wyniki tego badania mają też potwierdzić spełnienie wymagań PPCP, dzięki czemu pompy będą mogły dostać dofinansowanie.

Gdzie można znaleźć listę zielonych urządzeń i materiałów?

Listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB). Jednak wszystkie pompy ciepła, które w tej chwili się na niej znajdują, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raport z wyżej wymienionych badań. Może on być w języku innym niż polski. Ale wtedy trzeba załączyć do niego skróconą wersję w języku polskim.

Na „uszczelnionej” liście ZUM znajdą się tylko te pompy, które przejdą weryfikację z wynikiem pozytywnym. Dlatego poszukując najlepszego modelu pompy dla naszych potrzeb, warto zajrzeć na tę listę, by wybrać model, do którego dostaniemy dofinansowanie.

Źródło: NFOSiGW; IOŚ, portal samorządowy

Idź do oryginalnego materiału