Posiadanie własnego M to marzenie wielu Polaków. jeżeli nie dysponujesz oszczędnościami, które umożliwią sfinansowanie transakcji gotówką, sięgnij po dostosowany do swoich potrzeb kredyt hipoteczny. W artykule wyjaśnimy, jak go uzyskać w 2023 roku.
Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt celowy. Pozyskane z niego środki możesz przeznaczyć na:
- zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego;
- budowę domu;
- remont lub przebudowę nieruchomości mieszkalnej;
- zakup działki budowlanej.
W zależności od wartości nieruchomości i Twojej zdolności kredytowej maksymalna kwota kredytu hipotecznego może wynosić kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, choćby przez 30 lat.
Kredyt hipoteczny w 2023 roku — odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Z powodu aktualnej sytuacji gospodarczej, zwiększonego ryzyka oraz decyzji Rady Polityki Pieniężnej już w 2022 roku większość instytucji finansowych zaostrzyła kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Wiele wskazuje na to, iż taka polityka utrzyma się także w tym roku. Z tego powodu otrzymanie kredytu na mieszkanie może być nieco trudniejsze niż kilka lat temu.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wysokość i źródło dochodów to istotne, choć niejedyne czynniki, które wpływają na zdolność kredytową, czyli na maksymalną kwotę, jaką przy Twoich przychodach i kosztach pożyczy instytucja finansowa.
Wpływają na nią również:
- Twój wiek i stan cywilny;
- liczba osób na utrzymaniu;
- koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego;
- wysokość limitów na kartach kredytowych i liniach debetowych;
- kwoty aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek.
Nie mniej istotny pozostaje fakt, iż każda instytucja finansowa — choć do kalkulacji używa tych samych danych — wylicza zdolność kredytową w indywidualny sposób. W przypadku kredytów hipotecznych różnice w zdolności kredytowej tego samego wnioskującego mogą wynosić kilkadziesiąt, a nierzadko choćby kilkaset tysięcy złotych.
Kredyt hipoteczny — ile wkładu własnego wymagają w 2023 roku kredytobiorcy?
W zależności od instytucji finansowej wymagana wartość wkładu własnego wynosi co najmniej 20 lub 10 procent wartości nieruchomości. Pamiętaj jednak, iż jeżeli weźmiesz kredyt z 10-procentowym wkładem własnym, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?
Jeśli masz niskie dochody i chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny samodzielnie, masz minimalne szanse na pozytywną decyzję banku. W takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem może się okazać sięgnięcie po kredyt hipoteczny z dodatkowym kredytobiorcą, np. partnerem czy rodzicem. Wyliczając zdolność kredytową, bank zsumuje Wasze dochody, a wspólna zdolność kredytowa będzie zdecydowanie wyższa, niż gdybyś wnioskował o dodatkowe środki w pojedynkę (oczywiście pod warunkiem, iż drugi kredytobiorca osiąga stałe, stabilne dochody, a jego koszty utrzymania nie są nadmiernie wysokie).
Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są potrzebne w 2023 roku?
Do uzyskania kredytu hipotecznego w 2023 roku potrzebne będą:
- dokument tożsamości;
- wypełniony wniosek kredytowy;
- wymagany przez bank dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodó Może być to np. wydane przez pracodawcę zaświadczenie (jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę) lub rachunki z umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło, umowy zlecenia);
- wyciąg z rachunku;
- dokumenty nieruchomości, którą chcesz sfinansować kredytem. W zależności od jej rodzaju mogą być to m.in.: wycena nieruchomości, umowa przedwstępna ze sprzedającym, odpis z księgi wieczystej i dokument, który potwierdzi prawa zbywcy do nieruchomości (np. zaświadczenie o darowiźnie czy akt notarialny).
Kredyt hipoteczny to skuteczny sposób na spełnienie marzeń o własnym M. Zanim złożyć wniosek kredytowy, porównaj propozycje poszczególnych instytucji finansowych. Dzięki temu wybierzesz produkt, który najlepiej spełni Twoje potrzeby, nie obciążając przy tym portfela.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.