Liście flagowe i podflagowe w zbożach są najważniejsze przy budowaniu ilości i jakości plonu zbóż. O tym, jak ważna jest ochrona fungicydowa zbóż, nie trzeba nikomu przypominać. Niemniej jednak przy niestabilnym rynku zbóż należy się zastanowić, jaki fungicyd na T2 zastosować, żeby bilans ekonomiczny był korzystny.
Wiosna w tym roku nie była zbyt ciepła, ale dość mokra (do tej pory opady są powyżej średniej wieloletniej). Takie warunki sprzyjają rozwojowi chorób prowadzących do degradacji liści plonotwórczych, czyli właśnie flagowego i podflagowego. Aby ochronić zboża przed tymi chorobami należy zastosować odpowiedni fungicyd na T2.
Ochrona górnych liści zbóż w zabiegu T2
Liść flagowy w zbożach odpowiada za choćby 50% plonu, a razem z liściem podflagowym generują aż 75% plonu. Największe uszkodzenia w zbożach są przy tym powodowane przez septoriozy, rdze, mączniaka prawdziwego czy plamistość siatkową liści jęczmienia.
Septorioza objawia się jasnymi plamami, które z czasem się zlewają, obejmując cały liść i powodując jego zamieranie. Kolejna z wymienionych chorób, objawiająca się charakterystycznym białym nalotem, czyli mączniak prawdziwy zbóż i traw, może powodować znaczące straty zarówno w ilości, jak i jakości plonu. Jego szkodliwość polega na wnikaniu ssawek grzyba w tkanki rośliny, skąd czerpie on substancje odżywcze, przyczyniając się tym samym do obumierania uprawy. Należy przy tym podkreślić, iż mączniak jest patogenem, który bardzo lubi dużą wilgotność i jest tolerancyjny wobec temperatury.
Zabieg T2 w zbożach – termin
Termin zabiegu należy dostosować do sytuacji na polu. Przede wszystkim trzeba prowadzić lustrację plantacji oraz śledzić alerty pogodowe dla danego regionu. W celu jak najlepszego efektu zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby lub przy wysokiej presji patogenów. Zgodnie ze stwierdzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” dobrze jest przy tym wybierać preparaty do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego.
Pamiętajmy, iż uzależniony od faktycznej sytuacji na polu termin wykonania zabiegu nie jest sztywny. Może więc przypaść dość późno, gdy są już w pełni wykształcone liście flagowe. Zarazem jednak może się okazać, iż konieczne będzie wykonanie oprysku, zanim jeszcze pojawi się liść flagowy lub w momencie jego wysunięcia się z pochewki liściowej.
Jakie substancje zastosować w zabiegu T2?
Pomimo wycofywania coraz większej liczby substancji czynnych z rolnictwa w obszarze UE jest jeszcze, w czym wybierać. Do dyspozycji jest spora grupa triazoli, strobiluryn czy substancji z grupy SDHI. Należy jednak zwracać uwagę na sposób działania poszczególnych substancji czynnych. Czy działają one układowo (systemicznie), czyli wnikają do rośliny i krążą po niej? Czy są to preparaty translaminarne (wgłębne), które będą działały w miejscu aplikacji, wnikając w tkanki, jednak nie przemieszczając się w roślinie? A może warto sięgnąć po substancje czynne o działaniu kontaktowym (powierzchniowym), które będą tworzyły na powierzchni rośliny barierę uniemożliwiającą wnikanie grzyba?
Na szczęście środki na zabieg T2 bardzo często zawierają dwie lub trzy substancje z różnych grup chemicznych, a zatem o różnych mechanizmach działania.
Fungicyd na T2 o szerokim spektrum zwalczanych chorób
Środek grzybobójczy do zbóż powinien cechować się szerokim spektrum zwalczanych patogenów. istotny będzie również sposób jego działania.
W wypadku zabiegów, które będą musiały zostać przeprowadzone dość wcześnie, dobrze, by substancja czynna wnikała do rośliny i krążyła w niej. Takie rozwiązanie znajdziemy w nowości od BASF – w preparacie Daxur®. Składa się on z dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania. Znajduje się w nim krezoksym metylowy (strobiluryna) oraz Revysol® (najnowszy triazol). Środek jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, co pozwoli na adekwatną ochronę uprawy. Można go wykorzystywać w większości zbóż. Daxur® ma elastyczny termin stosowania (BBCH 30–69, a w przypadku jęczmienia ozimego i jarego w fazie BBCH 30–49), co czyni go uniwersalnym fungicydem.Zalecana dawka wynosi 0,8 l/ha.
Daxur® zapewnia dobre wyniki za przystępną cenę!
Daxur® zapewnia konkurencyjne plony = wyższy zwrot z inwestycji