Jak zbudować biuro gotowe na „nową normalność”?

2 lat temu

Materiał partnera

Nowe biuro Ringier Axel Springer w Krakowie zapewnia bezpieczną i efektywną pracę, zarówno samodzielną, jak i zespołową. Przede wszystkim jednak aktywnie wspiera integrację pracowników w dobie pracy hybrydowej. Za projekt biura odpowiadało studio badawczo-projektowe Workplace.

Krakowski, „zdigitalizowany” oddział RAS jest przyzwyczajony do działania w trybie hybrydowym. Dzięki temu w czasie lockdownu funkcjonował zdalnie bez większych zakłóceń. W połowie 2020 pojawiła się możliwość zakończenia obecnej umowy najmu, co stanowiło świetną okazję do refleksji, czego pracownicy oczekują od biura w czasach „nowej normalności”. Jak stworzyć siedzibę, która będzie zgodna z duchem RAS: bez korporacyjnego zadęcia i otwarta, a jednocześnie wspierająca model hybrydowy i zapewniająca bezpieczeństwo dla zdrowia całego zespołu?

Wyzwanie dla Workplace: przewidzieć nieprzewidywalne

Współpraca Workplace z RAS rozpoczęła się już w 2017; zespół Workplace zaprojektował dwa warszawskie biura spółki, w tym siedzibę firmy przy ul. Domaniewskiej.

– Porównywaliśmy oferty kilku pracowni, jednak ponownie zdecydowaliśmy się na Workplace. Dotychczasowa kooperacja była na tyle satysfakcjonująca, iż naturalnie chcieliśmy ją kontynuować – komentuje Edyta Serafin z RAS. – Cenimy Workplace jako specjalistów w branży, a produkt, który dostarczają, spełnia nasze oczekiwania. Oczywiście także lepiej i łatwiej nam się pracuje z zespołem, który zna nasze potrzeby i kulturę organizacyjną – zauważa szefowa backoffice RAS.

Prace projektowe z udziałem Workplace rozpoczęto od konsultacji przy wyborze budynku (druga połowa 2020 roku). Ostatecznie wybór padł na V.Offices, zaawansowany technologicznie, ekologiczny budynek biurowy, zlokalizowany zaledwie 1 km od dworca Kraków Główny. Inwestycja została wyróżniona prestiżowym tytułem najbardziej ekologicznego obiektu w Europie Środkowo-Wschodniej przez BRE Global, instytucję certyfikującą w systemie BREEAM.

W styczniu 2021 ruszyły prace projektowe zespołu Workplace nad urządzeniem wnętrza krakowskiego oddziału RAS dla 500 pracowników. Spółka zdecydowała się wynająć powierzchnię w układzie horyzontalnym, ponieważ taki koncept sprawdził się już w przypadku siedziby spółki w Warszawie.

– By podejść realistycznie, a jednocześnie nieszablonowo do projektu, staraliśmy się nie skupiać na jednym rodzaju pomieszczenia, a na tym, by przestrzeń była jak najbardziej gotowa na zmiany – wyjaśnia Paweł Kołodziej, Project Manager, Senior Architect w Workplace.

Biuro przyszłości: neuroróżnorodne i zrównoważone

Z myślą o dostosowaniu biura do zmieniających się potrzeb pracowników zespół Workplace zaprojektował instalację części powierzchni tak, by była gotowa na zmianę funkcji w zależności od potrzeb. Wnętrze zawiera zarówno elementy stałe, jak i mobilne, a infrastruktura umożliwia łatwy montaż i demontaż, choćby w ciągu weekendu. Salkę spotkań można zamienić na pokoje do pracy indywidualnej, a pokoje do pracy połączyć w przestrzeń coworkową. Z kolei ruchome ściany w strefie gościa pozwalają zorganizować bardzo duże spotkanie.

– choćby o ile model hybrydowy się rozpowszechni po zakończeniu pandemii, praca na miejscu w biurze będzie raczej dominować. Mniejsza, bardziej zwinna powierzchnia wymaga większych nakładów, ale pozwala zoptymalizować późniejsze koszty, umożliwiając szybką i niskokosztową zmianę – dodaje Rafał Mikulski, architekt w zespole Workplace.

Ostatecznie przystosowano przestrzeń tak, aby gotowa była zarówno do pracy indywidualnej, jak i zdalnych spotkań: minisalki fokusowe do samodzielnej pracy w skupieniu lub rozmów 1:1 oraz budki dźwiękoszczelne, gdzie można pracować na stojąco i siedząco. Z kolei specjalnie przystosowany do nagrań pokój podcastowy umożliwia profesjonalne nagrywanie wywiadów online czy prowadzenie prezentacji dla klientów.

Druga grupa pomieszczeń wspierających to obszerne przestrzenie socjalne, o nieformalnym charakterze, które mogą pełnić rolę coworku. W projekcie przewidziano również miejsca, które zachęcają do przyjścia do biura nie tylko do pracy: game room czy sala do ćwiczeń.

– Nowoczesne biuro robi krok w stronę pracownika: staje się bardziej jak dom. Oferuje więcej przestrzeni miękkich i przytulnych, przypominających wnętrza kawiarni, by ułatwić budowanie relacji w zespole. Jest to tym ważniejsze, jeżeli wcześniej pracownicy byli przypisani do biurek na różnych piętrach – wyjaśnia Rafał Mikulski.

Ważnym elementem w koncepcji projektowej było podejście zrównoważone, skoncentrowane na oszczędzaniu zasobów i wykorzystaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Część zastosowanych sufitów wykonano z wełny drzewnej, a większość wykładzin ma podkład niebitumiczny. Również większość paneli akustycznych z poprzedniego biura została wykorzystana na sufitach w salach spotkań i na korytarzach, a dotychczasowe biurka i krzesła trafiły na nowe miejsca w salkach, zgodnie z polityką „zero waste”.

– Dzięki temu, iż się znamy, mogliśmy szybciej niż nowym partnerem biznesowym wymieniać się informacjami na temat oczekiwań i możliwości. Mniejsze było też prawdopodobieństwo, iż wypracowane pomysły zostaną odrzucone, przez co faza projektowa przebiegła znacznie sprawniej – podsumowuje Edyta Serafin.

Zobacz film z otwarcia biura: tutaj

Zapoznaj się z pełnym case study: tutaj

Idź do oryginalnego materiału