Jak zminimalizować straty azotu z nawozów?

11 miesięcy temu

Konieczność ograniczania strat azotu jest podyktowana zarówno regulacjami prawnymi jak i dbałością o maksymalizowanie efektywności nawożenia, co przekłada się w oczywisty sposób na rentowność. Tak więc straty azotu z nawozów nie tylko trzeba, ale także warto minimalizować. Jak to robić?

Efektywne nawożenie azotowe powinno bazować na analizie realnego zapotrzebowania roślin i zasobności stanowiska. Na tej podstawie dobieramy optymalne dawki, jednak w praktyce część dostarczonego azotu może nie zostać spożytkowana do budowania plonu. Przyczyny tego stanu są złożone, ale straty azotu z nawozów możemy minimalizować, między innymi stosując nawozy produkowane z wykorzystaniem technologii redukujących straty gazowe azotu.

Co to są straty w nawożeniu?

Straty azotu z nawozów mogą być powodowane m.in. przez wymywanie NO3 i utlenianie NH3 po przejściu hydrolizy. Wymywaniu ulega forma azotanowa (NO3). Jony azotanowe przemieszczają się wraz z wodą w głąb profilu glebowego, poza zasięg systemu korzeniowego roślin i zanieczyszczają wody gruntowe. Intensywność tego zjawiska zależy od czynników atmosferycznych i typu gleby, ale także od rodzaju stosowanych nawozów azotowych, terminu aplikacji czy dawek.

Rodzaj nawozu i termin aplikacji mają ogromne znaczenie dla efektywności nawożenia.

fot. Tomasz Kuźdub

Hydroliza jest procesem, w którym azot z formy amidowej przechodzi do formy amonowej. Jest ona łatwoprzyswajalna dla roślin. Jednak na etapie tych przemian azotowych dochodzić może do znaczących strat. Podczas hydrolizy uwalnia się bowiem amoniak, który ulega utlenianiu, ale także może uszkadzać rośliny i obniżać ich zdolność kiełkowania. Amoniak uwolniony do atmosfery wraca do gleby z deszczem, co przyczynia się do między innymi do jej zakwaszenia.

Jak ograniczyć straty azotu z nawozów?

Aby ograniczać straty azotu z nawozów, powinniśmy zadbać o utrzymanie adekwatnej struktury gleby i prawidłowy jej odczyn. Niebagatelne znaczenie ma również agrotechnika i wybór terminu aplikacji oraz dawki nawozu. Niezwykle skutecznym narzędziem minimalizującym straty azotu jest stosowanie nawozów przygotowanych w technologii ograniczającej utlenianie amoniaku. Jest to możliwe dzięki inhibitorowi ureazy NBPT. Utrzymuje on azot w formie amidowej, która gwałtownie przemieszcza się w rejon systemu korzeniowego. Dopiero tam jest konwertowana do formy amonowej. Przeniesienie procesu hydrolizy z powierzchni gleby w jej głębsze warstwy praktycznie eliminuje straty azotu w postaci amoniaku.

Bardzo ważne dla efektywności działania inhibitora ureazy NBPT jest dokładne pokrycie i długotrwałe utrzymanie inhibitora na powierzchni granul nawozu. Może to zapewnić zastosowanie, na etapie produkcji, nośnika MDGE. Dzięki połączeniu inhibitora ureazy NBPT i nośnika MDGE uzyskujemy długo i równomiernie działający nawóz azotowy. Zastosowanie nawozu azotowego przygotowanego w takiej technologii minimalizuje straty i tym samym podnosi efektywność nawożenia więc także rentowność uprawy.

Jaki nawóz azotowy zastosować?

Stosowanie nawozu azotowego z powłoką inhibitora ureazy NBPT i nośnikiem MDGE pozwala maksymalizować wykorzystanie azotu. Ogranicza to też niekorzystny wpływ działalności rolniczej na środowisko. Produktem, do którego przygotowania wykorzystano tę technologię jest nawóz Super N46 dostępny w ofercie Agrii. Jest to uniwersalny nawóz azotowy, który możemy zastosować zarówno przedsiewnie jak i pogłównie. Dzięki jego specyfice z powodzeniem możemy aplikować go na oziminy jesienią, tuż przed zakończeniem wegetacji. Sprawia to, iż rośliny mają dostęp do kluczowego składnika plonotwórczego już od wczesnej wiosny, niezależnie od technicznych czy prawnych możliwości podania nawozu po wznowieniu wegetacji.

Nawóz Super N46 to świetna propozycja dla rolników ceniących wysoką jakość i efektywność. Zminimalizowane straty azotu z nawozów i wysoka przyswajalność składnika dla roślin pozwalają na efektywne gospodarowanie w rozumieniu ekonomicznym i agrotechnicznym, a dzięki elastycznemu terminowi aplikacji także organizacyjnym.



Idź do oryginalnego materiału