W ciągu ostatnich lat nawozy mineralne znacząco podrożały. Ich ceny wciąż podlegają zmianom rynkowym. Na dodatek sezonowo, już tradycyjnie występują przejściowe problemy z ich dostępnością.

Szukanie oszczędności
Rolnicy starają się poprzez optymalizację dawek nawozów dążyć do precyzyjnego ich stosowania. W ten sposób ograniczają zużycie. Szukają także alternatywnych źródeł dostarczenia roślinom kluczowych składników pokarmowych poprzez użycie preparatów mikrobiologicznych. To nie tylko oszczędności. Biopreparaty gwarantują dobrą kondycję gleb i poprawę efektywności produkcji. To skuteczne rozwiązanie uzupełniające nawożenie mineralne.
Fosfor
Nadeszło lato. Zbliżają się siewy ozimin. Nawożenie fosforowe jest strategicznym zabiegiem gwarantującym prawidłowy rozwój planacji, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu roślin. Fosfor jest niezbędny do budowy systemu korzeniowego – bezpośrednio decyduje o efektywności pobierania składników mineralnych z gleby. Problem w tym, iż jest bardzo słabo mobilny w glebie. Aby mógł zostać pobrany, powinien znajdować się w odległości około 1-2 milimetra od korzenia.
Uwalnianie fosforu
Teoretycznie, nasze gleby cechuje duża zawartość fosforu. Jednak zasobność dostępnego pierwiastka jest niewielka, ponieważ gwałtownie ulega uwstecznieniu. Aby poprawić dostępność fosforu pochodzącego z form nieprzyswajalnych, idealnie byłoby podejść do tematu holistycznie – zadbać o całokształt czynników poprawiających dostępność tego składnika. Ale to złożony i długotrwały proces. Natomiast, dobre preparaty mikrobiologiczne, uwalniają zablokowany fosfor niemalże natychmiast, w całej strefie korzenia.
Mikroorganizmy glebowe
Najefektywniejsze są biopreparaty, które zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii Bacillus. Rozpuszczają one enzymatycznie niedostępne dla roślin sole fosforanowe. Działają bardzo szybko. Udowodnione jest, iż już dwa tygodnie po aplikacji, następuje znaczna poprawa dostępności jonów ortofosforanowych – form przyswajalnego przez rośliny fosforu. Dzięki temu, stosowanie takich rozwiązań przed lub po siewie, gwarantuje wysoki poziom odżywienia tym składnikiem od startu aż do końca wegetacji. Dostarczają niezbędny zastrzyk energii do rozwoju i budowy korzeni oraz liści na początku wegetacji. Fosfor jest dostępny również w późniejszym okresie – podczas kwitnienia i dojrzewania. Z badań ścisłych produktu Bakto ProFOS wynika, iż jego aplikacja dostarczyła na powierzchni 1 hektara około 132 kg P, 106 kg K, 190 kg Ca i 6 kg azotu na glebach lekkich i średnich. Dzięki temu dawkę nawozów fosforowych i potasowych, możemy z powodzeniem obniżyć o połowę. Wyniki badań są bardzo zachęcające. Potwierdza je także praktyka rolnicza.
Zainteresowanie biopreparatami rośnie. To dobry prognostyk. Ich użycie zwiększa plony oraz umożliwia redukcję dawek nawozów mineralnych. Dodatkową korzyścią stosowania produktów mikrobiologicznych jest rewitalizacja, poprawa żyzności, a w konsekwencji wzmocnienie kondycji gleby.
Anna Rogowska