Jak zwalczać chwasty w kukurydzy? Strategia ochrony ma znaczenie

5 miesięcy temu

Już niedługo ruszą siewy kukurydzy. Trzeba więc będzie podjąć decyzję, jak zwalczać chwasty w kukurydzy? Jaką strategię ochrony herbicydowej wybrać, aby zabiegi nie odbiły się negatywnie na plonie? Podpowiadamy.

Jak zwalczać chwasty w kukurydzy? W uprawie tej rośliny można wykonać dwa rodzaje zabiegów ochrony chemicznej przed chwastami. Mianowicie herbicydy można zastosować doglebowo, po siewie, ale przed wchodami kukurydzy bądź nalistnie, już po wschodach. Optymalny termin aplikacji zależy od warunków pogodowych w czasie siewu oraz bezpośrednio po wykonaniu zabiegu ochrony.

Kiedy zwalczać chwasty w kukurydzy?

Priorytetem każdego rolnika jest uzyskanie wysokiego plonu. Ten z kolei jest determinowany już na samym początku wegetacji. Bowiem w drugim tygodniu po siewie pojawia się wtórny system korzeniowy, zaś w trzecim w pełni rusza proces fotosyntezy. Zagwarantowanie siewkom kukurydzy optymalnego startu i rozwoju bez konkurencji chwastów jest więc podstawą nie podlegającą dyskusji. Jak radzą specjaliści, kukurydza powinna być odchwaszczona maksymalnie do fazy 5–6 liści, bowiem później stopniowo zaczyna tracić potencjał plonowania.

Duże znaczenie ma przeprowadzenie zabiegów herbicydowych w optymalnym terminie. Z kolei termin aplikacji herbicydów zależy w dużej mierze od warunków pogodowych po siewie. Bowiem większość gatunków chwastów kiełkuje w niższej temperaturze niż kukurydza. Zaś ochłodzenia i przymrozki wpływają na zahamowanie wschodów kukurydzy. Natomiast chwasty nie reagują tak radykalnie na wahania pogodowe. Dlatego moment siewu i pierwsze tygodnie po wschodach roślin to bardzo newralgiczny okres, kiedy kukurydza jest narażona na dużą konkurencję ze strony chwastów. Efektywna walka z chwastami w tym okresie decyduje o powodzeniu uprawy.

Jaką strategię ochrony wybrać?

Jak zwalczać chwasty w kukurydzy? Czy zastosować herbicydy doglebowo, przed wchodami kukurydzy czy może lepiej już po wschodach, nalistnie? Poniżej przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Jednak niezależnie od wyboru strategii ochrony kukurydzy przed chwastami, priorytetem powinno być utrzymanie niezachwaszczonej plantacji w najbardziej newralgicznym okresie. Ściśle mówiąc chodzi o czas od wschodów do fazy 6–8 liści adekwatnych kukurydzy. Bowiem im dłuższy będzie okres rywalizacji chwastów z kukurydzą, tym większe będą straty plonu.

Doglebowo przed wschodami

Zastosowanie herbicydu doglebowego teoretycznie wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jest jednak obarczone pewnym ryzykiem. Bowiem jeżeli wystąpią niedobory wody w glebie, substancje aktywne herbicydu mogą mieć ograniczone spektrum działania lub będą całkowicie nieskuteczne. Stąd w ostatnich latach rolnicy częściej stosują herbicydy nalistnie już po wschodach kukurydzy. Podejście to spełnia ogólny cel zintegrowanej ochrony roślin, bowiem pozwala uniknąć stosowania środków chemicznych zapobiegawczo. Jednak, gdy warunki dotyczące wilgotności gleby są dobre, przedwschodowe użycie herbicydów jest korzystniejsze. Bowiem uwalnia kukurydzę od konkurencji z chwastami już na starcie. Może być to także efektywniejsze rozwiązanie w warunkach uproszczonej technologii uprawy.

Pół dawki doglebowo, pół dolistnie

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe w ostatnich latach trudno było jednym zabiegiem skutecznie zwalczyć chwasty w uprawie kukurydzy. Ściśle mówiąc, to albo skuteczność pojedynczych zabiegów była niezadowalająca, albo wschody chwastów były rozciągnięte w czasie, bądź też występowało zachwaszczenie wtórne. Dlatego wielu rolników zastanawiających się, jak zwalczać chwasty w kukurydzy, z góry zakłada wykonanie dwóch zabiegów: połową dawki środka doglebowo oraz połową dawki preparatu nalistnie.

Nalistnie, w systemie dawek dzielonych

Aktualnie jednak, chyba najbardziej popularną strategią ochrony herbicydowej w uprawie kukurydzy jest zastosowanie preparatów nalistnie, w dwóch zabiegach przeprowadzonych w systemie dawek dzielonych. Wprawdzie dwie aplikacje to wyższe koszty, ale rekompensuje go wysoka skuteczność zabiegów w szerokim zakresie warunków pogodowych. Dodatkowo zastosowanie dwóch zabiegów skutecznie zapobiega wtórnemu zachwaszczeniu plantacji. Na ogół również efektywność zwalczania chwastów przy użyciu dawek dzielonych jest lepsza niż po pojedynczej aplikacji herbicydu w pełnej dawce. Ponadto przy tej strategii ochrony zmniejsza się poziom stresu dla roślin po użyciu herbicydu oraz ryzyko wystąpienia objawów fitotoksyczności.

Jak zwalczać chwasty w kukurydzy? Wybór preparatu

Herbicydy z grupy sulfonylomoczników zapewniają dużą elastyczność stosowania oraz wysoką efektywność. A ponadto dość gwałtownie rozkładają się w glebie i nie wykazują niekorzystnego działania następczego. Przykładowym preparatem z tej grupy jest Maister Power 42,5 OD. Jest on polecany do zastosowania w systemie dawek dzielonych. Środek dobrze się sprawdza szczególnie w warunkach wydłużonego okresu wschodów chwastów oraz w niekorzystnych warunkach termiczno-wilgotnościowych. Pierwszy zabieg zaleca się wykonać w fazie 2–3 liści adekwatnych kukurydzy, w dawce 0,75 l/ha. Zaś drugą aplikację przeprowadza się po 7–10 dniach, jednak nie później niż do fazy 8 liści adekwatnych kukurydzy. W drugim zabiegu również stosuje się dawkę 0,75 l/ha.

Źródło: WIR

Idź do oryginalnego materiału