Jakie będą globalne zbiory zbóż 2024 r.?

7 miesięcy temu

Globalne zbiory zbóż w nadchodzącym sezonie mają być wyższe niż w poprzednim. I to pomimo majowych spadków prognoz. A jakie są najnowsze prognozy?

Globalne zbiory zbóż wg USDA w okresie 2024/2025 mają być wyższe od tych z sezonu 2023/2024, kiedy szacowano je na 2807,19 mln ton.

Jakich zbiorów pszenicy można się spodziewać w 2024 r.?

Przedstawiona przez USDA na początku maja (10.05.) prognoza dotycząca światowej produkcji pszenicy w 2024 r. wynosi 798,19 mln ton. Jednak pomimo korekty w dół oczekuje się, iż będzie ona o prawie 0,5 procent wyższa od poziomu z 2023 r.
Za spadek w stosunku do pierwszych szacunków produkcji odpowiadają gorsze prognozy zbiorów pszenicy w UE, Rosji, Australii i na Ukrainie. Ponadto najnowsza korekta uwzględnia oficjalne dane z Unii Europejskiej, które wskazują na większy, niż wcześniej oczekiwano, spadek areału pszenicy. W konsekwencji całkowitą produkcję pszenicy w UE oszacowano na 128,4 mln ton, czyli o około 4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Jak na globalne zbiory zbóż wpłynie sytuacja w najważniejszych ośrodkach produkcji

W dół skorygowano także wstępną prognozę dotycząca produkcji pszenicy w Australii. W świetle najnowszych danych produkcja w tym kraju w 2024 r. wzrośnie mniej po tym, jak susza wpłynęła na zbiory w 2023 r.
Z kolei niedawne niedobory opadów w Federacji Rosyjskiej doprowadziły do spadku wilgotności gleb w kluczowych obszarach produkcyjnych na południu kraju. W wyniku tego prognozy produkcji obniżono do 93 mln ton, czyli przez cały czas wartości wyższej od średniej pięcioletniej.
Tymczasem na Ukrainie, pomimo ogólnie sprzyjających warunków pogodowych, zbiory pszenicy prognozuje się na 20,2 mln ton. Jest to wartość znacznie niższa od średniej. Wpływają na nią zarówno trwająca trzeci rok wojna, jak i spadające marże produkcyjne pszenicy.
Także w północnej Afryce perspektywy zbiorów z tamtejszych upraw są niesprzyjające. A to dlatego, iż po trwającej od końca 2023 r. suszy, jedynie miejscami wystąpiły lekkie opady deszczu, co nie poprawiło kondycji upraw.

A gdzie można spodziewać się większych zbiorów pszenicy?

Z kolei w Stanach Zjednoczonych produkcja krajowa ma wynieść około 52 miliony ton. I to pomimo nieznacznego spadku perspektyw zbiorów pszenicy ozimej w niektórych obszarach południowych Równin. Natomiast w Kanadzie, przy założeniu, iż plony powrócą do średniego poziomu z niskich zbiorów w 2023 r., produkcja w 2024 r. może osiągnąć 34,6 mln ton.

Także na azjatyckim Bliskim Wschodzie warunki pogodowe sprzyjają zbiorom pszenicy. Ponadto w Indiach i Pakistanie można spodziewać się rekordowego poziomu produkcji pszenicy.

Prognozy produkcji kukurydzy – gorsze zbiory na półkuli południowej

Na półkuli południowej niedługo rozpoczną się żniwa kukurydzy. Jednakże panujące ostatnio fatalne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na perspektywy upraw u głównych producentów. Tymczasem pomimo korekt na minus w Brazylii można spodziewać się zbiorów na poziomie 111 milionów ton. A to przez cały czas poziom wyższy od średniej z ostatnich pięciu lat.
Natomiast mniejszych, niż wstępnie prognozowano, zbiorów można spodziewać się w Republice Południowej Afryki, gdzie od lutego dominowały suche i gorące warunki. Dlatego produkcja kukurydzy w tym kraju będzie niższa o 10% od średniej z pięciu lat.
Ponadto w większości państw Afryki Południowej w 2024 r. można spodziewać się znacznych spadków zbiorów kukurydzy. Przyczyną jest m.in. znaczny niedobór opadów.

Źródło: e-WGT, USDA

Idź do oryginalnego materiału