Jakie będą zbiory w UE 2024? Szacunki Copa Cogeca

2 miesięcy temu

Eksperci z grup roboczych Copa i Cogeca ds. zbóż, roślin oleistych i roślin białkowych opublikowali swoje prognozy. Wynika z nich, iż zbiory w UE 2024 będą słabe, jeżeli chodzi o zboża. Natomiast perspektywy dla roślin oleistych są stabilne, a dla białkowych wręcz pozytywne.

Jak zwracają jednak uwagę autorzy prognoz, nadchodzące tygodnie i miesiące mogą wprowadzić dodatkowe komplikacje — chodzi oczywiście o pogodę. Poznajmy szczegóły.

Zbiory zbóż w UE 2024: przed nami trudny rok

Według przewidywań Copa-Cogeca, produkcja zbóż w Unii Europejskiej ma osiągnąć 257,3 mln ton, co oznacza spadek o 4,7% w porównaniu do roku 2023. To znaczne obniżenie, biorąc pod uwagę fakt, iż poprzedni rok i tak już nie należał do najlepszych. Jest to również wynik znacznie poniżej średniej produkcji z ostatnich 5 lat (–8,4%). Największe spadki dotyczą pszenicy (–6,3%) i jęczmienia (–9%), podczas gdy produkcja kukurydzy pozostaje na niemal stałym poziomie (–0,5%), a produkcja owsa wykazuje wzrost (+21,2%).

Spadek produkcji zbóż można przypisać kilku czynnikom. Przede wszystkim areał zasiewów uległ zmniejszeniu o 3,5%, co w połączeniu z niewielkim spadkiem plonów (–1,2%) prowadzi do ogólnego zmniejszenia zbiorów. Ponadto wiele północnych i środkowo-wschodnich państw członkowskich, takich jak Belgia, Francja, Dania, Niemcy i Polska, doświadczyło znaczących spadków produkcji. W Polsce spadek wyniósł 3 mln ton, a we Francji aż 9 mln ton. choćby znaczący wzrost produkcji zbóż w Hiszpanii (o 3 mln ton) nie jest w stanie zrekompensować tych strat.

Rośliny oleiste: stabilnie z lekkim spadkiem

Prognozy Copa-Cogeca dla roślin oleistych są bardziej stabilne, choć również przewidują niewielki spadek. Produkcja ma wynieść 31,9 mln ton, co oznacza spadek o 1,0% w porównaniu do roku 2023. Powierzchnia zasiewów zmniejszyła się o 1,6%, ale poprawa plonów o 0,7% zniwelowała część tego spadku. Głównym czynnikiem wpływającym na spadek produkcji oleistych jest redukcja zarówno powierzchni zasiewów, jak i plonów rzepaku.

Jeśli chodzi o poszczególne państwa członkowskie, sytuacja jest dość zróżnicowana. Hiszpania odnotowała znaczący wzrost produkcji roślin oleistych — o 50% w porównaniu do ubiegłego roku, ale wynika to z faktu, iż 2023 rok był po prostu bardzo słaby. Z kolei w Polsce tegoroczny spadek produkcji jest jednym z najwyższych w UE i wynosi 15%.

Rośliny białkowe: optymistycznie

Najbardziej pozytywne prognozy dotyczą roślin białkowych, których produkcja ma wzrosnąć o 13%, osiągając 3,9 mln ton. W tej ogólnie pozytywnej sytuacji wyjątkiem jest Francja, gdzie przewiduje się spadek produkcji o 16% w porównaniu do roku poprzedniego, głównie z powodu niższych plonów.

Zbiory w UE 2024 – pogoda może jeszcze namieszać

Eksperci z Copa i Cogeca zastrzegają, iż nadchodzące tygodnie i miesiące mogą wprowadzić wiele zmian, ponieważ warunki pogodowe są kluczowym czynnikiem, wpływającym na ostateczne wyniki zbiorów. Opóźnienia w siewie, spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, sprawiają, iż plony są bardzo wrażliwe na dalsze zmiany pogody. Trudności w pracy na polach mogą dodatkowo pogorszyć już i tak trudną sytuację, zwłaszcza dla zbóż.

Źródło: Copa Cogeca

Idź do oryginalnego materiału