„Jakie problemy polskich miast może rozwiązać zrównoważone budownictwo?” – panel dyskusyjny IX EKS

6 miesięcy temu

Moderatorem panelu był Jeremi Jędrzejkowski, Redaktor Zarządzający, Rzeczpospolita, Polska

Paneliści:

Michał Krasucki, Dyrektor, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polska

Konrad Klepacki, Konsultant Klimatyczny, Urząd Miasta Gdyni, Polska

Justyna Glusman, Dyrektor Zarządzająca, Stowarzyszenie Fala Renowacji, Polska

Dariusz Kuryś, Kierownik ds. Rozwoju Biznesu, Holcim Polska, Polska

Budynki w Unii Europejskiej generują 40 proc. zużycia energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska wyznaczyła cel neutralności klimatycznej dla kilku polskich miast do 2030 roku. Dziś 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. Prelegenci w panelu, który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów pod tytułem „Jakie problemu polskich miast może rozwiązać zrównoważone budownictwo?” wskazali, jakie działania mogą podjąć nie tylko samorządowcy, ale również mieszkańcy by zadbać o zrównoważone budownictwo.

Moderator Jeremi Jędrzejkowski z Rzeczpospolitej rozpoczął panel od pytania, czy zrównoważone budownictwo może pomóc w ochronie zabytków? Michał Krasucki, miejski konserwator zabytków, stwierdził, iż w stolicy kwestia dostosowania obiektów zabytkowych jest bardzo problematyczna. „To jest bardzo duży zasób, bo mówimy o 12 tys. obiektów, w tym całe obszary i osiedla” – zauważył Krasucki. Przypomniał, iż droga konserwatora jest wynikiem pewnej umowy społecznej, wedle której jesteśmy odpowiedzialni za ochronę dziedzictwa. Często pojawia się jednak problem, jak dostosować chronione obiekty do współczesnych potrzeb mieszkańców? Według miejskiego konserwatora zabytków bardzo ważna staje się tu dokładna analiza obiektów budowlanych i dostosowanie ich między innymi poprzez docieplenie ram okiennych czy dachów. Konserwator omówił również istotę rozwiązań OZE w zabytkowym budownictwie.

Z Michałem Krasuckim zgodził się Konrad Klepacki z Urzędu Miasta Gdyni, który wskazał istotną rolę pomiaru śladu węglowego w powstałych budynków.

„Pomiar jest podstawą do tego, żebyśmy mogli stwierdzić, jakie są nasze cele” – podkreślił Klepacki.

Dariusz Kurys z firmy budowlanej Holcim Polska zauważył, iż swój wkład w rozwój zrównoważonego budownictwa mogą mieć również firmy budowlane.

„Ja reprezentuję ciężki przemysł budowlany i my zredukowaliśmy ślad węglowy cementu, pracujemy nad instalacją wychwytywania emisji dwutlenku węgla” – powiedział Kurys.

W dalszej części rozmowy Justyna Gulsman ze Stowarzyszenia Fala Renowacji skupiła się na aspekcie prawnym rozwoju zrównoważonego budownictwa. Przypomniała, iż w miastach budynki odgrywają znacząco większą rolę w emisji gazów cieplarnianych niż w innych miejscach. Jednocześnie, jak wskazała rozmówczyni, w kontekście transformacji miast wciąż więcej mówi się o transporcie niż o budownictwie.

„W dalszym ciągu w przestrzeni medialnej mówi się o transporcie. (…) W związku z tym im więcej energii będą zużywać budynki, tym większe koszty ponosi samorząd” – zauważyła Glusman. Dodała, iż obowiązująca dyrektywa o efektywności energetycznej zobowiązuje samorządy by dawać przykład społeczeństwu i remontować swoje zasoby budowlane. Według rozmówczyni „problemem jest to, iż nie mamy przedstawiciela od strony rządu w tym zakresie”. Z Justyną Glusman zgodził się Konrad Klepacki zaznaczając, iż w rozwoju zrównoważonego budownictwa istotna jest nie tylko wizja, ale również cel i wola polityczna.

Partnerem panelu była firma Holcim Polska.



Idź do oryginalnego materiału